آکاایران: راه های مقابله با ترس کودکان از دندانپزشکی

از لحظه ای که داشت روی یونیت دندانپزشکی می نشست، جیغ می کشید و داد و فریاد می کرد. کار وقتی بدتر شد که چشمش به سرنگ تزریق افتاد و پدر و مادرش را مجبور کرد او را با خود از اتاق معاینه بیرون ببرند. این سناریویی است که احتمالا برای شما هم وقتی که کودکتان را به مطب دندانپزشکی می برید، تکرار می شود.

آکاایران: راه های مقابله با ترس کودکان از دندانپزشکی

    قدم اول
اولین قدم این است که پیش از رفتن به مطب با او صحبت کنید و تلاش کنید تا به او فرصت دهید ترس هایش را بیان کند. می توانید او را همراه خود به مطب ببرید و اجازه دهید هنگامی که دندانپزشک روی دندان های شما کار می کند، کودکتان نیز شما را تماشا کند. تماشا کردن کودکان دیگر که به آرامی نشسته اند و دندانپزشک مشغول درمان دندان های آنها است، الگوی خوبی برای کودکان به شمار می رود. قدم بعدی آن است که او را هیچ وقت از دندانپزشک و آمپول نترسانید! چرا که این ترس برای همیشه در وجود او باقی خواهد ماند. کودکان عادت دارند هنگامی که پدر یا مادرشان همراه آنها وارد مطب شده و در کنار صندلی دندانپزشکی می ایستد، داد و فریاد کنند و آرام نگیرند. بنابراین در مقابل در اتاق معاینه یا درمان، کودکتان را به دندانپزشک و دستیار او بسپارید و اجازه دهید دندانپزشک بتواند با روش های کنترل رفتاری که آموخته است، کنترل کودک شما را در حین درمان برعهده گیرد. اگر در شرایطی لازم شد شما وارد اتاق شوید، تلاش نکنید دستورات دندانپزشک به کودکتان را برایش تکرار کنید زیرا کودک در یک زمان فقط می تواند به یک منبع توجه داشته باشد و در غیر این صورت دچار سردرگمی خواهد شد. شما می توانید برای القای حس آرامش به او دستش را بگیرید.
   به او جایزه بدهید
این مهم است که کودک تصور نکند برای اینکه در مطب دندانپزشکی همکاری کند، به او رشوه می دهید؛ چرا که این یک تقویت مثبت به شمار نمی آید. تقویت مثبت برای کودک در صورتی اتفاق خواهد افتاد که وقتی او رفتار مطلوبی را از خود نشان داد، این رفتار او را تشویق کرده و مورد ستایش و تقدیر قرار دهید.
  نامه ای برای والدین
برخی از دندانپزشکان به ویژه متخصصان دندانپزشکی کودکان عادت دارند پیش از اولین جلسه حضور کودک شما در مطب، نامه ای برای شما ارسال کنند که در آن نکات ظریفی برای کنترل رفتاری کودکان در مطب درج شده است. مطالعه این نامه و دفترچه راهنما می تواند در اولین جلسه حضور کودک شما در مطب مفید باشد.
  صداقت با دندانپزشک
در صورتی که کودک شما، بیماری خاصی مانند صرع، دیابت، عقب ماندگی ذهنی و... دارد، تلاش نکنید آن را از دندانپزشک پنهان نگه دارید؛ چون ممکن است در روند درمان کودک شما روی صندلی دندانپزشکی اختلالاتی رخ دهد که لازم است دندانپزشک و دستیاران مطب، آمادگی های لازم را از قبل برای مقابله با این شرایط داشته باشند. داروهایی را که نیز کودک شما در طول روز میل می کند، به طور دقیق برای دندانپزشک بیان کنید تا شرایطی پیش نیاید که خود شما و کودکتان را برای همیشه از خاطره ملاقات با دندانپزشک هراسناک سازد.

.

منبع :