آکاایران: چه ورزش هایی برای کودکم مناسب است؟

ورزش مناسب کودکان - پدرها و مادرها همواره این دغدغه را دارند که فرزندانشان را درست تربیت کنند و منش ها و عادت های خوب را در آنها بپرورند و ماندگار کنند. از این رو علاوه بر آموزش هایی که در خانه به آنها می دهند، آنها را در کلاس های مختلفی از زبان و موسیقی گرفته تا نقاشی و سفالگری ثبت نام می کنند.

به این ترتیب توانایی، استعداد و علاقه آنها در همین روزهای کودکی شناخته می شود و قدرت انتخاب آنها را برای انتخاب مشاغل و سبک های مختلف زندگی بالا می برند.
علاوه بر این فعالیت های ذهنی، فرهنگی و هنری، بسیاری از خانواده ها تاکید بسیاری بر رفتن فرزندانشان به کلاس ورزشی دارند، اما به دلیل انتخاب نادرست رشته ورزشی برای کودک شان بعد از مدتی دلسرد می شوند و این مسئله مهم را رفته رفته به فراموشی می سپارند. این در حالی است که بدن سالم تعیین کننده انتخاب های درست و برتر کودک در سنین بزرگسالی است. علاوه بر آن تشویق بچه ها به ورزش کردن در سنین کودکی هم آنها را به تناسب اندام می رساند و هم از دچار شدن آنها به اضافه وزن جلوگیری می کند.

آکاایران: چه ورزش هایی برای کودکم مناسب است؟

اگر شما هم چنین دغدغه ای دارید و نمی دانید که چه نوع ورزشی را باید برای فرزندتان انتخاب کنید و چطور او را علاقه مند و پیگیر کنید باید نکاتی را رعایت کنید. باید بدانید این مهم نیست که فرزندتان به یک تیم بزرگ و مشهور بپیوندد یا به صورت حرفه ای بیشتر اوقات خود را به ورزش کردن بپردازد. مهم این است که بتواند از فرصت های فراغتش چه در خانه و چه در مدرسه برای ورزش کردن استفاده کند.
اگر می خواهید فرزندتان ورزش کردن را در برنامه های همیشگی زندگی خود قرار بدهد، برای او در آغاز ورزش هایی متناسب با سلیقه و توان او در نظر بگیرید. تشویق و حمایت شما شانس علاقه مند شدن او به فعالیت های ورزشی را بیشتر می کند. کودک تان را به برنامه های ورزشی محلی ببرید، علاقه خودتان به ورزش را نیز به او نشان بدهید و ورزش مورد علاقه تان را به او معرفی کنید.
     فعالیت هایی متناسب با سن کودک
کودک شما در سنین مختلف توانایی انجام فعالیت های ورزشی مختلفی را دارد که شما باید با آنها آشنا باشید. به احتمال زیاد کودک بعد از گذشت چندین هفته از شروع ورزش، استعداد طبیعی و توانایی خود را بروز می دهد.
  کودکان دو تا پنج سال
کودکان نوپا و پیش دبستانی ها می توانند ورزش های پایه ای و حرکات ساده را انجام بدهند. این در حالی است که آنها برای انجام ورزش های حرفه ای و سازمان یافته بسیار کوچک و کم سن و سالند.
بهترین ورزش ها برای این سنین، حرکاتی ساده است که به بازی شباهت دارد و شما می توانید بدون اینکه او را به کلاس ورزشی خاصی بفرستید با او ورزش کنید.
حرکات مناسب برای این کودکان  دویدن، بالا رفتن از سراشیبی ها، لگد زدن، غلت زدن، رقصیدن، بازی کردن با یک توپ سبک ،پدال زدن با یک دوچرخه یا سه چرخه کوچک و بازی کردن در آب است.
  کودکان شش تا هفت سال
همان طور که کودکان بزرگ تر می شوند، قدرت هماهنگی و توجه آنها بیشتر و بهتر می شود و می توانند جهت و مفهوم کار تیمی را درک کنند. اگر می خواهید کودکتان را در این سنین به کلاس های ورزشی بفرستید، فعالیت های ورزشی تیمی بهترین انتخاب هستند.فوتبال، ژیمناستیک، شنا، تنیس، گلف، دو و میدانی و  هنرهای رزمی برای این سنین مناسبند.
  کودکان هشت سال و بالاتر
کودکان وقتی به سن هشت سالگی می رسند، توان انجام طیف وسیعی از ورزش ها را دارند که شما می توانید با توجه به علاقه و سلیقه کودک و همچنین مشورت با مربی های این رشته ها او را به کلاس ورزشی بفرستید. البته این را فراموش نکنید که انجام ورزش های حرفه ای، تنها راه داشتن یک اندام مناسب برای کودک تان نیست. اگر متوجه شدید فرزند شما به ورزش علاقه مند به نظر نمی رسد،
نباید او را مجبور کنید. در این شرایط باید برای او فعالیت های فیزیکی دیگری در نظر بگیرید. برای مثال شما می توانید دوچرخه بخرید و به همراه هم به دوچرخه سواری تفریحی بروید. یا اینکه مسیرهایی برای پیاده روی در نظر بگیرید و هر روز کودک تان را به پیاده روی ببرید. علاوه بر اینها می توانید برنامه منظمی برای کوهنوردی در نظر بگیرید و او را همراه خود به کوه ببرید. البته فراموش نکنید نباید او را مسافت زیادی پیاده ببرید و خسته کنید.
  شرایط کلاس ورزش را بررسی کنید
اگر رشته های ورزشی مختلفی در باشگاه های ورزشی محل زندگی تان آموزش داده می شود، قبل از اینکه کودک تان را به عضویت یک تیم درآورید یا در یکی از کلاس های ورزشی انفرادی ثبت نام کنید، اجازه بدهید کودک شما هر یک از آنها را برای چند مرحله امتحان کند.
سپس برای مقایسه کردن ورزش ها با یکدیگر موارد زیر را در نظر بگیرید:
میزان و بهای تجهیزات مورد نیاز کودک برای انجام آن ورزش
فرصت و توان کودک برای شرکت در این کلاس ها
میزان فعالیت های فیزیکی
تاکید بر مهارت های فردی در مقابل اجرای تیمی
میزان زمانی که شما و فرزندتان می توانید به رفتن به کلاس های ورزشی اختصاص بدهید.
      چه ورزشی برای کودکم مناسب است؟
علاوه بر اینها برنامه هفتگی فرزند خود را نیز باید در نظر بگیرید. اگر کودک شما در طول هفته به کلاس های دیگری مانند زبان یا موسیقی می رود، اضافه شدن یک برنامه ورزشی سنگین مانند دو و میدانی، در او ایجاد ضعف و خستگی می کند. مهم تر از همه این است که باید مطمئن شوید فرزند شما واقعا می خواهد در کلاس های ورزشی شرکت کند چراکه با وجود مزایای فراوانی که ورزش کردن حرفه ای برای بدن دارد، تنها راه داشتن سبک زندگی سالم نیست آنچه اهمیت دارد این است که کودک دریابد این فعالیت های ورزشی برای او مفید و سرگرم کننده است.
    درگیر ورزش کودک تان باشید
همان طور که فرزند شما ورزش های مختلفی را امتحان می کند، شما نیز با او همراه باشید. برای مثال به دنبال پاسخ سوال های زیر باشید.
آیا بچه ها در کلاس ورزشی با توجه به سن و میزان مهارت هایشان گروه بندی شده اند یا نه؟
در کلاس ورزشی فرزند شما تا چه میزان به ایمنی و سلامت آنها در زمان ورزش دقت می شود؟
مربی تا چه میزان فرزند شما را در فعالیت های تیم مشارکت می دهد؟
آیا مربی قواعد ورزشی و روش استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب را به خوبی به کودک شما آموزش می دهد؟
آیا اعضای تیم با اصل گرم کردن و سرد کردن قبل و بعد از انجام حرکات ورزشی آشنا هستند؟
آیا مربی در جریان فعالیت های ورزشی، به هیدراته و کم آب نشدن بدن بچه ها توجه دارد؟
در کلاس ورزش حرفه ای، آیا کودک تان انجام حرکات مناسب بدنی را آموخته است؟
شانس بروز توانایی و شرکت در فعالیت ورزشی کودک شما در زمان کلاس چقدر است؟
علاوه بر اینها یکی از مهم ترین عواملی که می تواند برای کودک شما در ادامه دادن به فعالیت ورزشی تعیین کننده باشد، سبک مربیگری است. اگر یک مربی به طور مداوم به کودکان ماهرتر توجه کند و کودکان تازه کار را از دایره توجه خود خارج کند، کودک به سرعت دلسرد می شود و دیگر حتی به اجبار شما هم به کلاس نخواهد رفت.
علاوه بر آن انتخاب برنده و بازنده توسط مربی در پایان فعالیت ورزشی روزمره عاملی بسیار منفی برای طرد کودکان از کلاس است.  به طور کلی، نگرش و رفتار شما به ورزش کردن کودک تان باید مثبت و دلگرم کننده باشد تا عملکردهای او را بهبود ببخشد و او را به سمت تداوم فعالیت های ورزشی سوق بدهد. تا آنجا که می توانید و برنامه هفتگی شما این اجازه را به شما می دهد، در برنامه های ورزشی به خصوص زمان مسابقات تیمی فرزندتان شرکت کنید.
این را هم فراموش نکنید که شما بهترین الگو برای فرزندتان هستید. ورزش کردن مداوم شما تاثیر زیادی بر او خواهد داشت..

منبع :