آکاایران: نکاتی درباره استحمام نوزاد

حمام کردن نوزاد برای بسیاری از افراد که به تازگی طعم بچه دار شدن را چشیده اند، سخت و دشوار به نظر می رسد، اما جای نگرانی نیست، زیرا دشواری این کار تنها در دفعات اول آن وجود دارد.

آکاایران: نکاتی درباره استحمام نوزاد

مادران عزیز باید بدانند که زمان استحمام نوزاد نه تنها زمان سختی نیست، بلکه فرصتی برای مادر و نوزاد است که بیشتر در کنار هم باشند و از با هم بودن لذت کافی را ببرند. به کارگیری نکات زیر برای تازه مادرانی است که قصد استحمام نوزادشان را دارند.
- قبل از آنکه نوزاد را وارد حمام کنید، از گرم بودن هوای حمام مطمئن شوید. گرمای هوای حمام باید نزدیک دمای بدن نوزاد باشد تا موجب سرماخوردگی و ناراحتی او نشود.
- وسایلی مانند پوشک، لباس و حوله نوزاد را از قبل آماده کرده و نزدیک حمام قرار دهید تا بلافاصله نوزاد را خشک کرده و لباس بپوشانید.
- وان یا لگن مخصوصی برای نوزاد تهیه کنید و در حمام قرار دهید.
- قبل از آنکه آب را روی بدن نوزاد بریزید، آن را امتحان نمایید تا نه سرد باشد و نه داغ.
- ارتفاع وان مورد استفاده برای نوزاد باید طوری باشد که فقط بدن و پاهای نوزاد در حالت نشسته در آب قرار بگیرد و گردن و سر او بالاتر از آب باشد. لازم به ذکر است که باید تمام مدت مراقب باشید که سر و گردن نوزاد در آب فرو نرود.
- می توانید برای کاهش ترس و گریه نوزاد موقع استحمام، برای او شعر بخوانید و یا با او حرف بزنید.
- با لیف بسیار نرم و با شامپوی مخصوص کودک، بدن و سر او را بشویید. بعد از استحمام، سر نوزاد را کاملا و به آرامی خشک نمایید و با کلاه نخی و یا روسری سر او را بپوشانید. هرگز موهای خیس نوزاد را بدون پوشش در معرض هوا قرار ندهید
- حتی المقدور از صابون برای شستن سر نوزاد استفاده نکنید.
- موقع شستن سر نوزاد، دست خود را به صورت سایه بان بر روی پیشانی او قرار دهید تا آب و کف شامپو وارد چشم ها و بینی نوزاد نشود.
- هنگام حمام کردن، فقط باید بیرون گوش نوزاد را شست و مراقب بود تا آب وارد گوش او نشود. همچنین هرکز از وسایلی مانند گوش پاک کن برای گوش نوزاد استفاده نکنید.
- تمام مدتی که نوزاد در وان قرار دارد، لحظه ای از او چشم برندارید. بهتر است وان نوزاد طوری باشد که سر نخورد.
- بلافاصله پس از شستن نوزاد، او را از وان بیرون آورده و با حوله ای نرم او را خشک کنید.
- سر نوزاد را کاملا و به آرامی خشک نمایید و با کلاه و یا روسری سر او را بپوشانید. هرگز موهای خیس نوزاد را بدون پوشش در معرض هوا قرار ندهید.
- دقت کنید که حوله را روی بدن نوزاد نمالید، بلکه به آرامی گذاشته و بردارید، زیرا کشیدن حوله بر روی بدن نوزاد ممکن است باعث بروز حساسیت و تحریک پوست او شود.
- از کرم های مخصوص نوزاد به پوست او بزنید تا مانع خشکی پوست او شود.
- سعی کنید گرمای هوای اتاق، اختلاف زیادی با محیط حمام نداشته باشد تا نوزاد سرما نخورد.
نکات شستشوی سر نوزاد
- موقع شستن موهای نوزاد بهتر است به جای دست خود از وسیله ای اسفنجی مانند و نرم استفاده کنید.
- برای شست و شوی موهای نوزاد از شامپوی مخصوص کودکان که چشم ها را نمی سوزاند، استفاده کنید.
- بهتر است موقع شستن سر نوزاد، او را در آغوش بگیرید و با دست دیگر موهای سر او را بشویید.
- اغلب اوقات نوزادان هنگام شست و شوی سر گریه می کنند. برای رفع این مشکل بهتر است از اسباب بازی های مخصوص حمام استفاده کنید تا حواس نوزاد پرت شود.
- نباید نوزاد را برای مدت طولانی در آب وان کف دار قرار داد، زیرا ممکن است دچار عفونت ادراری شود.
- هرگز از شامپو و صابون هایی که بزرگسالان استفاده می کنند، برای شست و شوی کودکان استفاده نکنید، زیرا پوست و موهای کودکان بسیار حساس هستند.
نکته: هنگامی که نوزاد تا حدی بزرگ می شود و علاقه به بازی کردن در حمام دارد، فرصتی مناسب برای آموزش دادن به اوست، البته آموزشی که در کنار بازی کردن می باشد. کودک می تواند تفاوت وزن اشیاء را در داخل و خارج آب به صورت عملی حس کند و شناور شدن اشیا بر روی آب را بفهمد.

.

منبع :