آکاایران: برای فرزند دوم آمادگی دارید یا نه؟

با تولد فرزند اول، این کودک کوچک خوشحالی های فراونی را با خود برای خانواده به همراه می آورد و همه از شنیدن خبر تولد او شاد می شوند. این کودک تا چند ماه حسابی سر والدین را گرم می کند و همه شرایط خانه و خانواده با نیازهای کودک تنظیم می شود. اما...

آکاایران: برای فرزند دوم آمادگی دارید یا نه؟

اما بعد از مدتی سیلی از نگرانی ها فکر والدین را مشغول می کند و آن تصمیم برای استفاده از یکی از بهترین راه های پیشگیری از بارداری مجدد است مادر و پدر باید تصمیم بگیرند که چه موقع فرزند دوم را به دنیا بیاورند و اصلا چه زمانی بهترین وقت برای بارداری مجدد است.
طوری که هم والدین شرایط مناسب را داشته باشند و هم کودک اول اذیت نشود و همه نیازهایش اعم از عاطفی و جسمانی به خوبی برآورده شود. در واقع چه زمانی والدین به خصوص مادر از همه نظر آماده پذیرایی از یک نوزاد دیگر با همان نیازهای کودک اول است؟
بهتر است ۱۸ تا ۲۳ ماه بعد از زایمان اول صبر کنید. می شود گفت بهترین زمان برای تصمیم به بارداری گذشت ۱۸ تا ۲۳ ماه است. فاصله کمتر از ۱۷ ماه خطر تولد فرزند با وزن کم را افزایش می دهد و شاید یکی از دلایل آن ضعف بدنی مادر و خستگی جسمانی ناشی از زایمان اول باشد.
مادر برای بهبودی از استرس زایمان اول نیاز به زمان دارد تا دوباره آمادگی و توان خود را به دست بیاورد. مواد غذایی کافی باید به بدن مادر برسد و آنچه از دست داده باید جبران شود. چرا که در زایمان و بارداری اول مواد مغذی و ویتامین ها و املاح مهمی مانند آهن و کلسیم برای پرورش کودک از بدن مادر کاسته شده است.
همچنین زمانی که اولین فرزند شما زیر یک سال یا بالای چهار سال است زمان مناسبی است که رابطه کودکان با پدر و مادر و اعتماد به نفس در آنها شکل بگیرد.وقتی مادر به دلیل بارداری فرصت کافی یا وضعیت روحی مناسبی برای تقویت این ارتباط و تربیت کودک اول ندارد، قاعدتا کودک در آینده دچار مشکل خواهد شد.
والدین زمان و حوصله کافی رابرای لذت بردن از زندگی و توجه کافی هم به یکدیگر و هم به فرزند خود ندارند. چگونه ممکن است فرزند دوم رویه زندگی را تغییر بدهد؟به این فکر کنید که با وجود فرزند خیلی کوچک آیا قادر هستید با بارداری مجدد کارهای روزمره تان را به خوبی انجام بدهید؟ آیا می توانید به خوبی از فرزند اول مراقبت کنید و نیازهای جسمی و روحی او را برطرف کنید؟ حوصله بازی کردن با او را دارید؟
با وجود این فرزند شب ها خواب راحتی دارید؟ با همسر خود چگونه رابطه ای دارید؟ آیا همانند قبل با هم صحبت می کنید؟ تفریح می کنید یا حتی وقت ندارید از یکدیگر احوال پرسی کنید؟ اگر قصد دارید دوباره بچه دار شوید به این توجه داشته باشید که یک نوزاد همه زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. توجه کنید که برای رفع نیازهای دو فرزند که فاصله سنی مناسبی ندارند باید زمان و انرژی زیادی داشته باشید. این نکته را فراموش نکنید که فرزند اول هم باید به سنی رسیده باشد که بتواند حضور یک تازه وارد را به جمع خانواده بپذیرد.

سلامتیران

.

منبع :