آکاایران: برای اینکه بچه ها در خانه مطالعه کنند

در واقع تمایل کودک برای خواندن تابع 2 چیز است: اول، رشد عاطفی او و دوم، برخوردهایی که در خانه می بیند.

کودکان عشق مطالعه
اولین نشانه موفقیت بچه ها در مدرسه، مطالعه در خانه است. برای این که بچه ها در خانه مطالعه کنند باید یک الگوی رفتاری داشته باشند که در خانه مطالعه می کند.
اگر والدین کتاب بخوانند
احتمالا فرزندانشان نیز اهل خواندن می شوند و اگر والدین اهل مطالعه نباشند، احتمالا فرزندانشان نیز اهل مطالعه نخواهند شد و به نظر این بچه ها خواندن فعالیتی است که صرفا به مدرسه مربوط می شود. پس بسیار ساده است، اگر مایلید فرزندتان در مدرسه موفق باشد و به مطالعه عشق بورزد، اگر می خواهید فرزندتان را کتابخوان بار بیاورید، خودتان نیز باید مطالعه کنید.
در واقع برای علاقه مند کردن فرزند خود به مطالعه، فرزندتان نیاز دارد که ببیند شما به طور مرتب برای خواندن کتاب وقت می گذارید اگر شما وقت بگذارید و مطالعه کنید به طور غیرمستقیم به فرزندتان می گویید که خواندن مهم است، اما اگر او را پند و اندرز دهید و برایش موعظه کنید هرگز نمی توانید این پیام را به او منتقل کنید.
اصولا بچه ها بیشتر با هدف سرگرمی، کتاب می خوانند و گاهی از این که می توان به منظور کسب اطلاعات نیز مطالعه کرد، بی خبرند. اگرچه از کتاب های درسی خود در مدرسه اطلاعاتی به دست می آورند، اما اگر آنها را به حال خود بگذاریم مطالب علمی را انتخاب نمی کنند.
بزرگسالان اغلب به منظور کسب اطلاعات مطالعه می کنند نه به این دلیل که دوست دارند بلکه چون این مطالب بخش عمده ای از کار روزانه آنها را تشکیل می دهد، شما به عنوان والدین می توانید نقش مهمی در علاقه مند ساختن فرزندانتان به مطالعه داشته باشید و برای این امر مهم راه های مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال اگر اطلاعاتی را که از مطالعه خود به دست می آورید با فرزندانتان در میان بگذارید، می توانید آنها را برای خواندن به قصد کسب اطلاعات آماده کنید.
با این کار شما به بچه ها می فهمانید که به آنچه می خوانید علاقه دارید و دوست دارید آنها نیز به آن علاقه مند شوند. حتی می توانید فرزندتان را تشویق کنید اطلاعاتی را که از خواندن به دست می آ ورد با شما در میان بگذارد. یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید برای بچه ها انجام بدهید این است که با صدای بلند برایشان کتاب بخوانید. این کار را می توانید تا پیش دبستانی و حتی سال های بعد ادامه دهید. هنگامی که با صدای بلند برای بچه ها کتاب می خوانید، در واقع به بچه ها می فهمانید که برای کتاب ارزش و اهمیت قائلید و کتاب خواندن بخش مهمی از تعاملات خانوادگی شما را تشکیل می دهد.
بررسی ها نشان داده اند که بین ساختار خانوادگی و موفقیت کودک در خواندن، روابط دوجانبه ای وجود دارد که یکی از مهم ترین آنها در حیطه روابط با بزرگسالان است. بچه هایی که به خانواده های گسترده تعلق دارند و به طور مرتب به دیدن اعضای بزرگ تر فامیل می روند و با بزرگسالان به گردش و مسافرت می روند نسبت به بچه هایی که دسترسی کمتری به افراد بزرگسال دارند، در خواندن پیشرفته ترند. اگر والدین علاقه مندند که بچه هایی بار آورند که عاشق خواندن و مطالعه باشند، ایجاد ارتباط بین آنها و بزرگسالان دیگر مانند پدربزرگ و مادربزرگ می تواند کمی بار را از دوش آنها بردارد. البته در این مورد بچه های بزرگ تر نیز می توانند موثر باشند. هنگامی که روابط بین بچه ها در خانواده نسبتا صلح آمیز است، بچه های کوچک تر از صرف وقت با خواهران و برادران بزرگ تر خود سود می برند.
:::::::::::::  بچه هایی که به خواندن علاقه مندند، چند خصوصیت مشترک دارند :
  • والدینشان از آنها انتظار تحصیلی بالایی دارند.
  •  والدین یا خواهر و برادر بزرگ ترشان در انجام تکالیف مدرسه به آنها کمک می کنند.
  •  والدین آنها با صدای بلند کتاب و دیگر مطالب را برایشان می خوانند.
  •  آنها در خانه کتاب دارند
وقتی صحبت از مطالب خواندنی برای بچه ها می شود هرقدر بر اهمیت در دسترس بودن کتاب تاکید کنیم، باز هم کم است. سعی کنید کتاب ها را در دسترس بچه ها قرار دهید؛ چرا که بچه ها برای علاقه مند شدن به مطالعه باید بتوانند به کتاب دسترسی پیدا کنند، به آنها دست بزنند، آنها را ورق بزنند و بخوانند. اگر شما کتاب های جلد اعلاء را در قفسه های شیشه ای نگهداری کنید و آنها را از دور تحسین کنید، هیچ فایده ای به حال فرزندتان نخواهند داشت و به جای تشویق بچه ها به کتابخوانی، بچه ها را از این رفتار منصرف می کنید.
هـمیشه با خود کتاب داشته باشید
سعی کنید به هر جا که می روید همراه خود کتاب داشته باشید، چرا که اصولا بچه ها از انتظار کشیدن متنفرند. مثلا اگر مطب دندانپزشکی بیش از حد شلوغ باشد، حتی خوش خلق ترین بچه ها نیز رفتاری از خود نشان می دهند که والدین را به ستوه می آورد. تنها راه علاج این است که خود را با سرگرمی های گوناگون برای موقعیت های اضطراری مجهز کنید. پس هر جا که می روید اسباب بازی و کتاب را بخشی از اثاثیه خود قرار دهید و قبل از این که از خانه خارج شوید از فرزندتان بخواهید کتاب یا مجله مورد علاقه خود را بیاورد. از دیگر راه های مهم برای تشویق بچه ها به مطالعه این است که به عنوان پاداش به فرزندتان کتاب بدهید.
بچه ها به خاطر گرفتن نمره های خوب در مدرسه مستحق پاداش و تشویقند پس بد نیست چیزهایی را به آنها بدهیم که می خواهیم برایش ارزش قائل شوند. وقتی از مطالب خواندنی به عنوان پاداش استفاده می کنید، این مفهوم را نزد بچه ها تقویت می کنید که کتاب، مجله و حتی مجلات مصور کودکان، فی نفسه باارزشند. از دیگر راه های علاقه مند کردن بچه ها به کتابخوانی این است که در خانواده «داستان های تجربه زبانی» خلق کنید.
داستان تجربه زبانی، داستانی است که کودک براساس تجربه خود و به زبان خود بیان می کند. اصولا بچه هایی که تازه خواندن را می آموزند برای خواندن مطلبی درباره زندگی خود انگیزه زیادی دارند. به همین دلیل این دسته از داستان ها در سال های اولیه دبستان برای آموزش خواندن بسیار مفیدند. سعی کنید مراجعه به کتابخانه را جزو برنامه های خانوادگی خود قرار دهید.
جین چال، کارشناس خواندن معتقد است که خواندن سه پیش نیاز دارد:
قابلیت دسترسی، قابلیت خواندن و علاقه. در واقع مراجعه مکرر به کتابخانه هر سه پیش نیاز را فراهم می کند. والدینی که رفتن به کتابخانه را جزو برنامه زندگی خود قرار می دهند به کودکان خود خدمت بزرگی می کنند. والدین می توانند فرزندان را یاری کنند تا در کتابخانه مطالبی را پیدا کنند که با سن و توانایی خواندنشان هماهنگی دارد و از این طریق خواندن را به صورت یک عادت مشترک خانوادگی در آورند. شاید بسیاری از خانواده ها قادر به خرید کتاب یا مجله دلخواه فرزندانشان نباشند، به این ترتیب مراجعه منظم به کتابخانه می تواند به آنها در این مورد کمک کند.
بـچه ها را نمایشگاه کتاب ببرید
همچنین والدین می توانند بچه ها را به نمایشگاه های کتاب ببرند و به آنها اجازه بدهند در غرفه های مخصوص کودکان گردش و در فعالیت های جنبی بخش کودکان نیز شرکت کنند. بسیاری اوقات وقتی مردم درباره «سواد فرهنگی» صحبت می کنند منظورشان دانش ما از مجموعه فرهنگ است که مردم جامعه به صورت مشترک از آنها استفاده می کنند. داستان های پریان اروپایی بخشی از دانش مشترک بچه های آمریکایی را تشکیل می دهد. بچه ها باید کلیت داستان شازده کوچولو، زیبای خفته و بسیاری از داستان های دیگر را بدانند. برای این که فرزندتان از این داستان ها و فیلم ها بهترین استفاده را بکند، بهتر است کتاب را قبل از دیدن فیلم به فرزندتان بدهید.
به این ترتیب بچه ها ابتدا فرصت می کنند شخصیت ها و حوادث را پیش خود تصور کنند و سپس آنها را با تصور فیلمساز مقایسه کنند. سعی کنید برای تابستان بچه ها یک برنامه مطالعه آزاد تنظیم کنید؛ چرا که مهارت خواندن در بچه هایی که در خانه مطالعه نمی کنند ممکن است در طول تابستان به اندازه یک سال تحصیلی یا بیشتر پسرفت کنند. خواندن هم مانند اغلب مهارت های دیگر است که اگر از آن استفاده نکنید آ

آکاایران: برای اینکه بچه ها در خانه مطالعه کنند

ن را از دست می دهید. بچه هایی که در طول تابستان مطالعه می کنند در ابتدای هر سال تحصیلی بسیار جلوتر از پایان سال تحصیلی گذشته اند. پس اگر فرزندانتان اجتماعی و اهل رقابتند، شاید برنامه مطالعاتی کتابخانه همان چیزی باشد که بتواند خواندن آنها را در سراسر تعطیلات مدرسه تضمین کند.
همیشه در ارتباط با علاقه مندی فرزندتان به مطالعه شما باید اطمینان حاصل کنید که فرزندتان برای خواندن آمادگی دارد. وقتی فرزند شما به کلاس اول می رود با بچه هایی همکلاس می شود که ممکن است حدود یک سال با هم اختلاف سن داشته باشند. تفاوت سنی در این مرحله یعنی رشدجسمی، عاطفی و ذهنی. البته سن تقویمی کودک نسبت به عواملی چون جنسیت، درک تصویری و شنیداری، سلامت جسمی، توانایی زبانی و علاقه به خواندن در آمادگی او برای مطالعه تاثیر کمتری دارد. معمولا دخترها زودتر از پسرها برای خواندن آمادگی پیدا می کنند. اما آمادگی بیشتر دخترها به این واقعیت ربط دارد که دخترها اغلب زودتر از پسرها زبان باز می کنند و هنگام ورود به دبستان از دایره لغات گسترده تری برخوردارند.
اطلاعات زمینه ای بچه ها، یعنی تجربیاتی که کودک با خود به مدرسه می آورد و در آمادگی آنها برای خواندن عاملی کلیدی محسوب می شود. درک تصویری در بچه ها با سرعت متفاوتی رشد می کند. همچنین درک شنیداری در آمادگی برای خواندن به توانایی کودک برای تشخیص تفاوت صدای حروف یا تشخیص کلمات همصدا مربوط می شود. کودکانی که مهارت آنها برای تشخیص تفاوت صداها به قدر کافی رشد نکرده، ممکن است نتوانند کلمات هم وزن را تشخیص بدهند یا صدای ب و پ را با هم اشتباه بگیرند. همچنین مشکلات جسمی مانند ضعف بینایی یا شنوایی و ضعف در مهارت های حرکتی می تواند بچه ها را از خواندن باز دارد.
بچه هایی که به خانواده های گسترده تعلق دارند و به طور مرتب به دیدن اعضای بزرگ تر فامیل می روند کتابخوان ترند . گاهی ناتوانی در تمرکز به مشکلات جسمی مانند کم خونی، کمبود خواب و سوءتغذیه برمی گردد و نه مشکلات عاطفی. عامل موثر دیگر، درک درونی کودک از ساختار و دستور زبان است. اگر کودک بتواند درک درونی داشته باشد، مسلما آنچه را می خواند بهتر می فهمد.
 
در واقع تمایل کودک برای خواندن تابع 2 چیز است: اول، رشد عاطفی او و دوم، برخوردهایی که در خانه می بیند. اگر شما با صدای بلند برای کودکتان کتاب می خوانید و به او نشان داده اید که خواندن کار با ارزشی است، کودکتان با علاقه برای یادگیری به کلاس درس می رود.
در هر گروهی از بچه های کلاس اول هم بچه هایی پیدا می شوند که می توانند کمی بخوانند و هم بچه هایی هستند که با کمی تلاش برای کسب آمادگی خواندن را می آموزند و هم بچه هایی وجود دارند که تا یکی دو سال بعد هم آمادگی واقعی را به دست نخواهند آورد. در اینجا کار معلم سخت است و سخت تر از آن احساس ناکامی والدین است که فرزندانشان در گروه سوم قرار می گیرند. درحقیقت هر بچه ای با بچه های دیگر تفاوت دارد. تشخیص این تفاوت ها به شما کمک می کند با فرزندتان که با سرعت خاص خود برای خواندن آماده می شود، کنار بیاید. کارهایی هست که شما می توانید برای آماده کردن فرزندتان برای خواندن انجام دهید، اما به یاد داشته باشید که به زور نمی توان او را وادار به رشد کرد. اگر قبل از این که کودک آمادگی پیدا کند، او را وادار به خواندن کنید ممکن است توانایی خواندن داشته باشد، اما از خواندن لذتی نمی برد.
خــواندن فعال را تشویق کنید
خوانندگان و شنوندگان فعال نسبت به خوانندگان و شنوندگان منفصل مطلب را بهتر می فهمند. شما نیز وقتی هوشیار هستید و سوال می کنید و درباره روایت شخص مقابل اظهارنظر می کنید، گفتگو را بهتر از حالتی که فقط سخنان گوینده را می شنوید، دنبال می کنید و به خاطر می آورید. در واقع یادگیری فعال یک مهارت است که بچه ها لزوما به صورت خود به خود به آن دست نمی یابند و باید این نوع یادگیری را به آنان بیاموزید، مثلا زمانی که داستانی را برای کودکتان می خوانید درباره شخصیت ها و وقایع داستان سوالاتی را از او بپرسید و نظر وی را درباره تصاویر، شخصیت پردازی و طرح داستان بپرسید.
بــــخواهید بچه ها پس از شنیدن داستان، آن را دوباره تعریف کنند
تعریف کردن یکی از مهارت های مهم تفکر انتقادی است. ممکن است ساده به نظر برسد، ولی واقعا پیچیده است. کودکی که می خواهد یک قصه را تعریف کند، باید اصول ترتیب، شخصیت پردازی، طرح و درونمایه را درک کند. بچه هایی که می توانند داستانی را به ترتیب از اول تا آخر و با حذف جزییات زاید، اما با حفظ مفاهیم اصلی تعریف کنند، از مهارتی مفید و کاربردی برخوردارند. اگر می خواهید به فرزندتان کمک کنید این مهارت را به دست آورد، او را تشویق کنید داستان های آشنای خود را از بر تعریف کند یا هنگام صرف غذا از فرزندتان بخواهید خلاصه یکی از کارهایی را که در مدرسه انجام داده، بازگو کند.
بـــــچه ها را تشویق کنید با شخصیت ها همانندسازی کنند
تجربه نشان داده است که داستان هایی می توانند ما را عمیقا تحت تاثیر قرار دهند که بتوانیم با شخصیت های آنها ارتباط برقرار کنیم، چه داستان تخیلی باشد و چه واقعی. شخصیت های داستانی می توانند در ارائه الگوی رفتاری خوب برای بچه ها نقش موثری داشته باشند. همان طور که در قصه های سنتی نمونه های اخلاقی فراوان است و مثلا می توانید آنها را در حکایت های سعدی پیدا کنید.
پیاژه می گوید که توانایی کودک برای گذاشتن خود در جای دیگران، یکی از قدم های مهم رشد اوست. خواندن داستان های خوب که شخصیت های آنها خوب پرداخته شده اند، به بچه ها کمک می کند این قدم مهم را بردارند و به سوی بزرگسالی حرکت کنند. شما نیز می توانید با بچه های بزرگ تر درباره داستان های واقعی صحبت کنید. درباره مردم، رفتارها، احساسات آنها و این که آیا رفتارشان درست بود یا نه. بچه ها از این طریق نسبت به احساسات و اعمال دیگران آمادگی بیشتری پیدا می کنند و به این ترتیب در زندگی واقعی خود می توانند با دیگران نیز بهتر رابطه برقرار کنند.
  """"""""""""""""   نتیجه گیری
سعی کنید فضایی ساکت، راحت و روشن برای مطالعه فرزندتان فراهم آورید و زمان کافی را در اختیار او قرار دهید تا بتواند فارغ از کار خانه، گفتگو با اعضای خانواده و فعالیت های دیگر بدون مزاحمت به مطالعه بپردازد و در بطن کتاب فرو رود و با آن کاملا درگیر شود.
       برای تماشا کردن تلویزیون، محدودیت تعیین کنید
چراکه وقتی فرزندتان مشغول تماشای تلویزیون است، کتاب نمی خواند. بد نیست این واقعیت را بدانیدکه 75 درصد از بچه هایی که خواندن آنها پایین تر از سطح متوسط است، قبل از رفتن به مدرسه تلویزیون تماشا می کردند.
      با معلم فرزندتان همکاری کنید
 روش درست این است که رابطه ای با معلم فرزندتان برقرار کنید تا بتوانید براحتی با او صحبت کنید. معلم باید بتواند بدون گرفتن موضع دفاعی از سوی شما درباره ضعف های فرزندتان صحبت کند و شما نیز باید بتوانید توصیه معلم را درباره مطالب خواندنی جویا شوید.
      تفاوت های بین بچه ها را به رسمیت بشناسید
 چراکه به رسمیت شناختن و احترام گذاشتن به این تفاوت ها می تواند شما و فرزندانتان را از ناراحتی های زیادی در امان دارند. برخی از والدین به سختی می توانند قبول کنند که رشد شخصیتی یکی از بچه ها سریع تر از رشد شخصیتی دیگری صورت می گیرد. حتی بچه هایی که در ظاهر هیچ مشکلی در یادگیری ندارند و دانشمندترین والدین دنیا را دارند، ممکن است کارهای دیگری را به خواندن ترجیح دهند.
اگر فرزندتان نمی تواند با موفقیت بخواند، طبیعی است که مضطرب می شوید؛ اما لازم است آرامش خود را حفظ کنید و به علل عدم موفقیت فرزندتان بیندیشید. سعی کنید به فرزندتان تکالیف اضافی ندهید، اگر نمره پایین گرفت، دعوا راه نیندازید و طوری رفتار نکنید که فرزندتان هرگز به خواندن عشق نورزد.
      انتظارات بالایی داشته باشید
 یکی از مهم ترین قدم هایی که می توانید بردارید، این است که به فرزندتان بفهمانید که از او انتظارات بزرگی دارید. طبق تحقیقی که انجام شده، بچه هایی که در خانواده های کم درآمد زندگی می کردند، اما در خواندن موفق بودند، والدینی داشتند که از آنها انتظار رفتن به دانشگاه را داشتند. در واقع طرز برخورد والدین با امور آموزشی و موفقیت های بچه ها، بسیار مهم تر از موقعیت اقتصادی اجتماعی خانواده آنهاست. هر چه می توانید به فرزندانتان بدهید. از نیازهای اساسی آنها یعنی غذا، لباس، سرپناه، عشق و باور به توانایی های آنها شروع کنید و این نعمت آخر، یعنی باور به توانایی های آنهاست که بچه ها را از وضعیت متوسط بالاتر می برد و به آنها کمک می کند که از موانعی چون محیط بد آموزشی، امکانات ناکافی و محیط غیردوستانه عبور کنند و به عنوان دانش آموز و بزرگسالانی توانا، تمام استعدادهای بالقوه خود را شکوفا کنند.
معصومه اسدی.

منبع :