آکاایران: چرا کودکم حسود شده

حتما شما هم با کودکانی برخورد کرده اید که از تولد نوزاد بعد از خودشان یا حتی از توجه والدینشان به کودک دیگری ناراحت می شوند و این ناراحتی را به اشکال مختلفی نشان می دهند؛ روان شناسان از این حالات با عنوان حسادت یاد می کنند.

آکاایران: چرا کودکم حسود شده

حسادت نوعی خشم و واکنش عاطفی در برابر از دست دادن یا احتمال و یا تصور از دست دادن محبت یکی از نزدیکان است؛ تظاهرات ناشی از حسادت گاه شباهت زیادی با واکنش های خشم دارد؛کودک گرفتار حسادت نه تنها در دوران کودکی بلکه شاید در تمام زندگی خود، دیدی همراه با حسادت و بدبینی نسبت به انسان ها و جهان خواهد داشت.
انگیزه های موجب حسادت را همیشه باید در روابط اجتماعی و به خصوص در وجود اشخاص جستجو کرد. برای یافتن انگیزه موجب حسادت در کودک باید به کودکان دیگر، پدر، مادر یا کسی که از کودک پرستاری می کند، توجه داشت. کودک به دلیل نیاز شدیدی که به محبت و توجه نزدیکان و اطرافیان دارد، برای جلب آن به رقابت با کودکان دیگر می پردازد؛ معمولا شدیدترین دوره حسادت کودک تا ۶ سالگی است، چون در این مدت کودک به والدین خود سخت وابسته است و علایق او در محیط خارج از خانواده بسیار کم است ولی به مرور در میان دوستان و همسالان خود در مدرسه جایگاهی پیدا می کند که همین موضوع باعث می شود حسادت او در محیط خانواده تعدیل پیدا کند.
یکی از مهم ترین مواردی که حسادت کودک را برمی انگیزد، تولد یک نوزاد جدید در خانواده و توجه والدین و سایر بستگان به او است؛ کودکی که تاکنون تنها فرزند یا کوچک ترین فرزند خانواده و مورد توجه والدین بوده است با تولد خواهر یا برادر تا مدتی دچار اشکالات رفتاری می شود و گاه این مشکلات به صورت واکنش های غیرمعقول و حتی تهاجم به نوزاد جدید، خود را نشان می دهد و گاه موجب شب ادراری یا مشکلات عاطفی دیگر می شود.
معمولا برای پیشگیری از حسادت کودک می کوشند او را برای پذیرفتن نوزادی که در راه است، آماده سازند؛ اما از آنجا که کودک نمی تواند ماهیت چنین رویدادی را درک کند این گونه کوشش ها نتیجه مطلوبی ندارد، اما هوشیاری پدر و مادر و توجه طبیعی به کودک بزرگ تر تا اندازه زیادی به حل مشکل کمک می کند و حسادت را به مرور از بین می برد؛ مخصوصا پدر می تواند در ساعاتی که مادر مشغول مراقبت از کودک تازه وارد است به کودک بزرگ تر توجه بیشتری کند.
علت دیگر حسادت در کودکان تبعیضی است که والدین میان فرزندان خود قائل می شوند؛ والدین ناآگاهانه به فرزندان زیبا، خونگرم و با استعداد خود مهر و محبت بیشتری می ورزند و این امر موجب برانگیختن حسادت فرزندان دیگر که از چنین خصوصیاتی برخوردار نیستند، می شود.
و اما در کل برای جلوگیری از به وجود آمدن احساس حسادت در کودکان، بزرگسالان و مربیان باید از مقایسه کودکان با یکدیگر و تبعیض بین آنها شدیدا پرهیز کنند و به کودکان توجه یکسانی داشته باشند و اگر قصد تشویق یکی از آنها را دارند نباید موجبات رنجش و تحریک حسادت کودکان دیگر را فراهم کنند؛ کودکان در سنین ۳ تا ۶ سالگی علاقه شدیدی به مربی خود دارند و سعی می کنند توجه او را به خود جلب کنند، از این رو مربی باید توجه داشته باشد که اگر کودکی بیش از اندازه مورد محبت او قرار گیرد، حسادت سایر کودکان را برمی انگیزد.

.

منبع :