آکاایران: مهدکودک هم ممکن است جای خوبی نباشد !!!

مهدهای کودک انقدر هم که برخی فکر می کنند امن نیست کودکان شما گاهی مجبورند در غیاب شما انواع قرص، داروهای خواب آور و ازار و اذیت ها را تحمل کنند.

آکاایران: مهدکودک هم ممکن است جای خوبی نباشد !!!

محسن جندقی - بخش اجتماعی تبیان
مهدکودک اردبیل، کودک آزاری
1. اگر روحیه حساسی دارید هیچ گاه فیلم کودک آزاری مهد کودک اردبیلی را نبینید. در این فیلم یکی از خدمه های مهد کودک به زور به یک کودک غذا می دهد و موی او را می کشد و مشخص است که این اقدام خانم خدمه کار همیشگی اش بوده است. کودک آزاری این خانم انسان را یاد فیلم هایی می اندازد که در آن افراد برای بازجویی شکنجه می شدند و به زور به آنها چیزی خورانده می شود با این تفاوت که در اینجا کسی که مورد آزار قرار می گیرد طفلی کوچک و بیچاره است.این اتفاق 10 روز پیش رخ داده و یکی از مربیان همان مهد کودک اقدام به فیلمبرداری کرده است. نام این مهد کودک ستایش بوده و جزو بهترین مهد کودک های اردبیل محسوب می شده است. با انتشار این فیلم، مسوولان دست به کار شده و مجوز مهد کودک مذکور را باطل کردند و دستگاه قضایی نیز فرد خاطی و مدیر مهدکودک را دستگیر کرد. دکتر همایون هاشمی، رئیس سازمان بهزیستی کشور در این باره گفته که این مهدکودک را در فاز اول پلمپ کردیم و مربی تحویل مقامات قضایی شده است. پرونده قضایی مربوطه تشکیل شده و مابقی مراحل توسط دادستان و مقامات قضایی استان طی می شود. رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه علی رغم اینکه خود ما نیز از اتفاق رخ داده ناراحت هستیم و می خواهیم اشد مجازات برای خاطیان اعمال شود، گفت: تلاش خواهیم کرد تا الگوسازی های مناسب انجام و از میزان بروز این خطاها کاسته شود. از چهارسال پیش گزینش مربیان تمام مهدهای کودک علی رغم اینکه متعلق به بخش غیردولتی هستند، از منظر اخلاقی، صلاحیت علمی و رفتاری انجام می شود، اما روح و روان و شخصیت انسان ها همواره در حال تغییر است و این امکان وجود دارد که خطای انسانی اتفاق بیافتد. البته باید خطاهای انسانی را با مراقبت و آموزش به کمترین حد ممکن رساند.
جالب اینکه همین مهد کودک از ابتدای فروردین تا ابتدای تیرماه چهار مرتبه مورد بازرسی قرار گرفته بود و این مرکز به عنوان یکی از بهترین مهدهای کودک اردبیل شناخته می شود و فرزندان مقامات هم به آنجا سپرده می شدند.
شما تصور کنید چاره ای ندارید و باید کودکتان را به مهد کودک بفرستید؛ اگر کودکتان هنوز به درستی حرف نمی زند و در مهد کودک با وی بدرفتاری بشود و یا به او قرص خواب آور خورانده شود چگونه از این مساله باخبر می شوید؟
2. همواره با رسانه ای شدن چنین حوادثی، مسوولان سریعتر پیگیر ماجرا می شوند و بسیار سریعتر هم فراموش می شود اما موضوع کودک آزاری وبدرفتاری با کودکان در مهدهای کودک چیزی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت. موضوع وقتی جدی می شود که بدانیم در 6 ماه اخیر 5 بار از مهد کودک فوق بازرسی شده بود و بازرسان نمرات قابل قبولی نیز به این مهد کودک داده بودند و در درجه بندی این مهد کودک سه ستاره بوده است. این مساله نشان می دهد که بازرسی های سازمان بهزیستی در این زمینه ناکارآمد بوده و کارایی خاصی ندارد و احیانا با شکایت والدین و یا پیش آمدن چنین رسوایی هایی این سازمان وارد عمل می شود. جالب تر اینکه معاون اجتماعی سازمان بهزیستی خبر می دهد که با وجود همین بازرسی ها در سال گذشته پروانه 70 مهدکودک باطل شده است. یعنی موضوع خیلی جدی تر از چیزی است که فکرش را می کنیم.
3. 150 هزار پرسنل زن در مهدهای کودک زیر نظر سازمان بهزیستی مشغول فعالیت هستند و محیط کار این مهدهای کودک با مسوولیت بانوان اداره می شود. طبق قانون باید حداقل به ازای هر 20 کودک یک مربی وجود داشته باشد. همچنین باید مهدهای کودک 3 ستاره و به بالا باید مجهز به دوربین مداربسته باشند. به گفته "نفریه" معاون سازمان بهزیستی این سازمان سیستم نظارتی خاصی دارد و هر ساله تقویت می شود که در برخی موارد این سخت گیری و نظارت موجب گلایه از سوی مسوولین ذیربط می شود. بهزیستی، استانداردهای لازم را برای فضا و مکان، کارکنان، مربی، کمک مربی، مسوول فنی و صاحب جواز مهدها دارد که طی چهار سال گذشته تمام افرادی که صاحب جواز هستند، نیز باید گزینش شوند. به گفته این مسوول یکی از مشکلات مهدهای ما استیجاری بودن آن است که در این صورت هزینه نصب و راه اندازی یک سیستم مداربسته و باز کردن و انتقال آن به مکانی دیگر مقرون به صرف برای صاحب امتیاز مهد کودک ها نیست. بنا به گفته مسوولان مهد کودک ستایش 3 ستاره بوده و دوربین مداربسته نیز داشته است؛ سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا این دوربین مداربسته کارایی خاصی داشته است؟ چرا مدیر و مسوولان مهد کودک با استفاده از این دوربین جلوی فعالیت آن خدمه را نگرفتند؟ موضوع دیگر آنکه چرا با آن مربی ای که از این صحنه فیلمبرداری کرده برخورد صورت نگرفته است؟ طبق قانون بعد از مدیر، مربی مسوول نگهداری کودکان است و آن مربی به جای مراقبت از کودکان و جلوگیری از کودک آزاری خدمه مهد، اقدام به فیلمبرداری کرده است. البته اینکه یک موج رسانه ای علیه این اقدام شوم به وجود آید کاری پسندیده است اما فیلمبردار خود نیز خاطی بوده است.
4. موضوع فقط کودک آزاری نیست؛ موضوع آموزش های عجیب و غریب و عدم نظارت هم هست. بسیاری از مهدهای کودک قوانین خاص خود را دارند. مثلا در یک مهد کودک استخرهای مختلط دارند و به کودکان آموزش شنا می دهند، در مهد کودک دیگر آموزش رقص ها و حرکات موزون و حتی در برخی از مهدهای کودک که احتمالا غیر رسمی بوده آموزش شیطان پرستی داده می شده است. سازمان بهزیستی کشور در صورت گزارش کوچکترین تخلفی در این زمینه به شدت با آن برخورد می کند اما...
5. شما تصور کنید چاره ای ندارید و باید کودکتان را به مهد کودک بفرستید؛ اگر کودکتان هنوز به درستی حرف نمی زند و در مهد کودک با وی بدرفتاری بشود و یا به او قرص خواب آور خورانده شود چگونه از این مساله باخبر می شوید؟ این موضوع بسیار پیچیده است چراکه مساله فقط و فقط مهدهای کودک نیست. ما آن گونه که باید از کودکانمان مراقبت نمی کنیم. مثلا آیا می دانیم دیگران با کودکانمان چه رفتاری انجام می دهند، آیا والدین می دانند با کودکان چگونه رفتار کنند؟ آیا اصلا تغییر رفتار کودکان را متوجه می شویم؟
150 هزار پرسنل زن در مهدهای کودک زیر نظر سازمان بهزیستی مشغول فعالیت هستند و محیط کار این مهدهای کودک با مسوولیت بانوان اداره می شود. طبق قانون باید حداقل به ازای هر 20 کودک یک مربی وجود داشته باشد
6. نظارت حلقه مفقوده مهدهای کودک و مراکز آموزش های ابتدایی است. با توجه به رخداد تاسف انگیز فوق، باید بگوییم مسوولان سازمان بهزیستی و دستگاه های نظارتی مربوطه مانند سایر بخش ها با فقر اطلاعاتی و آموزشی مواجه هستند. قطعا بازرسی که همه جوانب یک مهد کودک را تایید می کند در حالیکه در آن مهد تخلف آشکار صورت می گیرد، مشکل اساسی دارد. موضوع دیگر نظارت والدین است؛ والدین اتفاقا به خاطر این که کودکانشان را به محیط خارج از خانه می فرستند باید بیش از پیش مراقب باشند و با ارتباط صحیح با کودکان موجب شوند آنها به راحتی از وضعیت خود در مهد کودک سخن بگوید. مثلا بسیاری از کودکان از مربیان خود ناراحتند اما والدین فکر می کنند آنها بهانه جویی می کنند. حتی اگر کودکان بهانه جویی می کنند باید ریشه آن را پیدا کرد. همچنین باید هر گونه تغییر در رفتار و روحیات کودکان موجب ایجاد حساسیت در والدین شود. در کشورهای پیشرفته هزینه مهدهای کودک و مراکز آموزش ابتدایی بیشتر از هزینه تحصیل در دانشگاه است چراکه هرچه سن فرزندان کمتر باشد حساسیت روی آن بیشتر می شود. آیا در کشور ما نیز مقدار توجه به کودکان و فرزندان به اندازه اهمیتی که باید وجود باشد، است؟

.

منبع :