bxs1
یکی از مهمترین کارهایی که شما والدین گرامی می توانید برای فرزندان خود انجام دهید این است که به آنها خواندن و نوشتن بیاموزید.

آکاایران: آموزش خواندن و نوشتن به کودک

در حین این آموزش و قبل از اینکه آنها پا به عرصه مدرسه بگذارند و همچنین در طول دوران مدرسه با حمایت های خود می توانید به فرزندتان کمک کنید تا یافته های خود را در جهت ایجاد ارتباط با دیگران به کار گیرند. آموختن خواندن و نوشتن به یک کودک سخت تر از آن است که انتظار می رود اما به هیچ وجه اتلاف وقت نیست. به طور معمول کودکان از سن 4 سالگی آمادگی فراگیری حروف الفبا را دارند بنابراین به سرعت در نوشتن آنچه می توانند بخوانند پیش خواهند رفت. بسیاری از والدین می کوشند تا فرزندانشان در سنین خیلی پایین خواندن را بیاموزند. و به هر حال این پیامد نگران کننده نیست حقیقت این است که در سنین خیلی پایین والدین فقط می توانند به آنها کمک کنند و نه بیش از آن.
وقتی به فرزندتان خواندن و نوشتن می آموزید، باید در تعداد لغات محدود باشد. هر چه تعداد لغات ارائه شده بیشتر باشد؛ میزان سردر گمی و سختی فراگیری نیز بیشتر می شود. آموختن خواندن و نوشتن امری است که کودکان باید قبل از رسیدن به سن مدرسه فراگیرند.
نکته اساسی در یادگیری این است که کودکان فراگیری را تفریح و سرگرمی بدانند؛ و شما در حین اینکه فراگیری را برای آنها امری مفرح می سازید می توانید کودک را از ضروری بودن توانایی خواندن در هضم اطلاعات آگاه کنید.
در ضمن فرآیند آموزش - خواندن و نوشتن – حتی در زمان مدرسه باید از طرف والدین ادامه داشته باشد تا کودک بتواند آنچه را که از معلم خود نمی تواند یا حتی نمی خواهد بپرسد، در منزل بوسیله والدین رفع کند. نکته اساسی در یادگیری این است که آنها فراگیری را تفریح و سرگرمی بدانند؛ و شما در حین اینکه فراگیری را برای آنها امری مفرح می سازید می توانید کودک را از ضروری بودن توانایی خواندن در هضم اطلاعات آگاه کنید.
آموزش نوشتن به کودکان
آموزش نوشتن فرآیندی است که می تواند زمانی که کودک شما نوپا شده است آغاز گردد. برای آموزش نوشتن به کودک تان ابتدا به او کمک کنید تا مهارت های حرکتی ظریف را بدست آورد و حروف و نوشته ها را تشخیص دهد. همچنین بازی کردن نقش یک الگوی مناسب و تشویق و ترغیب کودکان به نوشتن و نیز قدردانی از آنها، نکات جنبی هستند که در این فرآیند باید مورد توجه کافی قرار گیرند.
 • - به کودک تان نشان دهید که نوشتن یک توانایی مهم و جذاب و سرگرم کننده است. یادداشت ها، نوشته ها و لیست های خرید کالا را در مقابل چشم فرزندتان بنویسید. یادداشت هایی را برای کودکتان بنویسید و آن را با صدای بلند برای آنها بخوانید. سپس او را تشویق کنید که به تقلید از شما یادداشت خود را بنویسد.
 • پسر بچه
 • - کودکان خود را به انجام فعالیت هایی ترغیب کنید که بتوانند مهارت های نوشتن را در آنها تقویت کند. به عنوان مثال می توان به گِل بازی و نخ کردن مهره ها یا دانه ها ی تسبیح اشاره کرد. به آنها کمک کنید که بتوانند از قیچی، موچین و یا قطره چکان استفاده نمایند. طرز استفاده بی خطر ازقیچی برای بریدن اشکال مختلف از روزنامه و یا اشکال کتاب ها  و مجلات قدیمی را به او بیاموزید.
 • - به کمک کتاب های مخصوص حروف الفبا تشخیص این حروف را به کودکتان بیاموزید. اسم کودک را روی یک کاغذ بزرگ بنویسید تا هر از چند گاهی به آن نگاه کند. کودکتان را تشویق کنید تا حروف اسم خود را از داخل کتاب حروف الفبا جدا کند.
 • - از کاغذ، مدادرنگی ها و ماژیک های قابل شستشو در منزلتان استفاده کنید. کودکتان را تشویق کنید که به کمک این وسایل نقاشی کند. از او بخواهید درباره آنچه که می بیند یا آنچه انجام داده است داستان کوتاهی بسازد.
 • - به کودکتان کمک کنید تا شکل ها و خطوط مختلفی را رسم کند. به کمک نقاط متوالی خطوط، شکل ها و حروف دلخواه را رسم کنید و از کودکتان بخواهید که این نقاط را دنبال کند.
 • - در روزها و مناسبت های مختلف از کودکتان بخواهید که کارت های تبریک و یادداشت های کوتاه برای کودکان و بزرگسالان فامیل بنویسد.
 • آموزش خواندن به کودکان

آموزش خواندن به کودکان یکی از با ارزش ترین تجربیاتی است که والدین در طول زندگی خود کسب می کنند. بسیاری از والدین علاقه دارند قبل از هر چیز آنچه را که خود دارند بکار گیرند تا خواندن را به کودک شان بیاموزند. اگر خودتان توانایی خواندن دارید در این صورت از این ابزار برای آموزش خواندن به کودکتان استفاده کنید. با کمی صبر و حوصله می توانید بیننده چگونگی گشوده شدن دری تازه به روی کودک تان از طریق بدست آوردن توانایی خواندن نوشته ها باشید.
به کودک تان نشان دهید که نوشتن یک توانایی مهم و جذاب و سرگرم کننده است
در ادامه به بیانی روش هایی برای آموزش روش خواندن به کودکان می پردازیم:
 • - هر روز برای کودکتان چیزی را بخوانید. اگر کودکتان اهمیت مطالعه و خواندن را در شما به چشم ببیند آنگاه کودک شما برای این که خودش نیز بتواند نوشته ها را بخواند ترغیب و تشویق خواهد شد.
 • - مطمئن شوید که کودک شما برای شروع آموختن نحوه خواندن آماده است. آموختن روش خواندن (قرائت) نباید با زور و عجله همراه باشد. اگر در زمان نامناسب و نابهنگام سعی کنید به یک کودک خواندن را یاد بدهید تلاش شما و فرزندتان بی نتیجه خواهند ماند. در صورتی که کودک شما علاقه ای به آموختن حروف ندارد بهتر است مدت یک ماه یا بیشتر صبر کنید و آنگاه مجدداً سعی کنید.
 • - صدای هر حرف را به کودک تان بیاموزید. با تکرار چند باره  حرف مورد نظر در یک کلمه سعی کنید این کار را  بهتر انجام
 • دانش آموز
 •  دهید. مثلاً هنگام دیدن یک گل بگویید. من یک  گُ گُ گُ گل زیبا می بینم!» صدای حروف بسیار با اهمیت تر از اسم حروف است زیرا کودکان باید صدای حروف را با هم ترکیب کنند تا یک کلمه را بسازند.
 • چنانچه توجه شما معطوف به اسم حروف باشد کودک شما در گفتن حروف با یک پله جدید مواجه خواهند شد که عبارت است از شناختن ابتدایی تک تک حروف و بعد بازگشت به شناسایی صدای هر حرف.
 • - در هر زمان تنها بر روی یک حرف تمرکز کنید. بجای آنکه در هر بار به کودک تان چندین حرف جدید از الفبا را بیاموزید هر روز یا هر هفته روی یک حرف متمرکز شوید. این موضوع ضمن آنکه کودک را قادر می سازد که بر صدای هر حرف به خوبی مسلط شود اعتماد به نفس لازم برای ادامه  کار و آموختن بقیه حروف را به او می دهد.
 • - در طی آموزش هر حرفی به کودک خود سعی کنید دیدن، شنیدن و لمس کردن را در کودک تان هماهنگ کنید. برخی  کودکان حروف را سریع تر از دیدن یا شنیدن آنها فرا می گیرند در حالی که برخی دیگر با استفاده از حس لامسه خود (دیدن یا دست زدن به حروف) فراگیری بهتری خواهد داشت. اگر از کودک خود بخواهید که حروف را ابتدا روی یک کاغذ رسم کند و سپس از آنها بخواهید چیزهایی را که اسم شان با این حرف شروع می شود بر روی این کاغذ بچسبانند (مثلاً چسباندن تصویر گل یا گربه روی حرف گ). همچنین می توانید آوازهایی در مورد حرف مورد نظر بخوانید و یا داستان هایی بازگو کنید که حرف مورد نظر مرتبا در کلمات این داستان تکرار شود.
 • - هر روز با کودک تان به تمرین خواندن بپردازید. کودکان نیازمند تمرین و تکرار بسیاری هستند بنابراین کتاب های متنوع و جذاب مختلفی را برای کودک تان تهیه کنید.
گروه خانواده و زندگی سایت تبیان- مریم عطاریان

.

منبع :