آکاایران: اگر کودک شما هم بد غذاست لطفا بخوانید

خیلی از پدر و مادرها از دست بچه های بدغذایشان کلافه اند و از هر روشی برای خوراندن غذا به آنها استفاده می کنند تا کودکان دلبندشان دچار سوءتغذیه یا فقر غذایی نشوند. این در حالی است که به عقیده متخصصان تغذیه، اصرار به بچه ها بیشتر نتیجه عکس می دهد.

آکاایران: اگر کودک شما هم بد غذاست لطفا بخوانید

اغلب کودکان هشت، نه ماهه قادرند به تنهایی بنشینند؛ به همین دلیل اگر سر میز، غذا می خورید، صندلی بلندی برای کودک تهیه کنید تا او بتواند در کنار شما غذایش را بخورد و اگر هم روی زمین غذا می خورید، پارچه ای سفید و پاکیزه زیر کودک پهن کنید تا از پراکنده شدن غذا، عصبانی نشوید.

داشتن برنامه ای منظم برای غذا خوردن به کودک کمک می کند تا رفتارهای صحیح تغذیه ای را از شما و اعضای خانواده اش فرابگیرد. این عمل به رشد مهارت های اجتماعی او نیز کمک می کند و موجب ارتباط راحت تر و بیشتر او با دنیای بزرگ ترها می شود.
نباید به کودکان خردسال آب معدنی داد؛ زیرا املاح درون آن برای کودک سنگین است
برای غذا دادن به کودک، رعایت چند نکته زیر می تواند مفید باشد:
1- همیشه هنگامی که کودک در حال غذا خوردن است، کنار او بمانید تا در صورت نیاز به او کمک کنید.
2- هنگامی که کودک خودش سعی می کند غذا بخورد، شما نیز با یک قاشق دیگر به او غذا بدهید تا به تدریج کودک روش غذا خوردن با قاشق را نیز یاد بگیرد.
3- هرگز کودک را مجبور به خوردن نکنید.
4- غذاهای جدید را یکی یکی به کودک بدهید تا در صورت مشاهده هر نوع حساسیتی، زود متوجه شوید.
5- همیشه با توجه به اشتهای کودک به او غذا دهید. غذای کودک باید سالم، مقوی و منظم باشد.
6- نباید به کودکان خردسال آب معدنی داد؛ زیرا املاح درون آن برای کودک سنگین است. سؤال بسیاری از والدین این است که خوراکی های میانِ وعده های اصلی غذا، برای کودکان مناسب است یا خیر؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که می توان از خوراکی های کم حجم مانند سیب، هویج، آب میوه یا میوه استفاده کرد؛ زیرا علاوه بر این که مواد طبیعی را به بدن کودک می رسانند، موجب بی اشتهایی او نیز نمی شوند. خیلی از پدر و مادرها از دست بچه های بدغذایشان کلافه اند و از هر روشی برای خوراندن غذا به آنها استفاده می کنند تا کودکان دلبندشان دچار سوءتغذیه یا فقر غذایی نشوند. این در حالی است که به عقیده متخصصان تغذیه، اصرار به بچه ها بیشتر نتیجه عکس می دهد. متخصصان تغذیه می گویند کودکان به ویژه بچه های کوچک تر، غذاهای کوچک و جمع و جور را می پسندند و به خوردن آنها تمایل بیشتری نشان می دهند. خوردن غذاهای کوچک اما خوش رنگ و لعاب و متنوع برای کودکان لذت بخش تر است. همچنین تزئین غذا در تحریک اشتهای بچه ها موثر است.

.

منبع :