آکاایران: چرا کودک، دیگران را گاز می گیرد؟

کودکی که گاز می گیرد، الگوی غلطی داشته است؛ ممکن است دیده باشد که پدر یا مادر وقت خشم یا ترس، فرد دیگری را گاز گرفته اند یا اینکه اصلاً وقتی پدر و مادرش از مسئله ای ناراحت یا عصبانی بوده اند، کودک را گاز گرفته اند.

آکاایران: چرا کودک، دیگران را گاز می گیرد؟

حافظ می گوید: «مکن در این چمنم سرزنش به خودرویی/ چنان که پرورشم می دهند، می رویم!» این بیت، زبان حال کودکانی است که هر روز به دلیل رفتارهای ناخوشایندی که انجام می دهند، مورد ملامت والدین و دیگران قرار می گیرند. رها کردن کودک به حال خود و به کار بردن روش های من درآوردی عجیب وغریب در برخورد با رفتارهای غلط کودکان، هر دو به یک اندازه مخرب هستند. اگر می خواهید کودک سالمی داشته باشید، نیازمند یک برنامه برای تربیت صحیح فرزند هستید. عاطفه کیانی نژاد، روانشناس، مهم ترین و شایع ترین عادت های بد کودکان را تحلیل می کند و به شما می آموزد چگونه عادت های نابهنجار را از سر کودکتان بیرون کنید.
چرا دیگران را گاز می گیرد؟
شاید دیده باشید که اگر کسی به پناهگاه حیوان نزدیک شود، حالت تهاجمی به خود می گیرد. این حالت در مورد انسان هم صدق می کند؛ در موقعیت های ترسناک یا در هر شرایطی که فرد با هر نوع تهدید روبه رو می َشود، ناخودآگاه رفتار پرخاشگرانه در پیش می گیرد. با این تفاوت که انسان به دلیل توانایی های روحی می تواند خشم را کنترل کند و هر فرد بنا به تاریخچه تربیتی اش، رفتار متفاوتی از خود نشان می دهد؛ مثلاً یکی وقتی می ترسد، بغض می کند و منفعل می شود یا دیگری داد و فریاد می کند. کودکان هم همین طور هستند، اما کودکی که با گاز گرفتن واکنش نشان می دهد، الگوی غلطی داشته است؛ ممکن است دیده باشد که پدر یا مادر وقت خشم یا ترس، فرد دیگری را گاز گرفته اند یا اینکه اصلاً وقتی پدر و مادرش از مسئله ای ناراحت یا عصبانی بوده اند، کودک را گاز گرفته اند.
از سر محبت هم کودک را نباید گاز گرفت؟
عده ای به خاطر محبتی که به کودک دارند و از فرط دوست داشتن، کودک را گاز می گیرند. این رفتارها معمولاً غریزی هستند و در چنین شرایطی راهی برای ابراز علاقه به شمار می آیند و الزاماً منجر به الگوبرداری غلط کودک نمی شوند، چون در میان کودکانی که گاز گرفتن، واکنش رفتاری شان نیست، کودکانی هستند که پدر و مادر یا نزدیکان آن ها را گاز می گیرند، ضمن اینکه نباید فراموش کنیم وقتی یک بزرگ سال کودک را گاز می گیرد، به قصد آسیب زدن به او این کار را نمی کند و حتماً مراقب است کودک را آرام گاز بگیرد؛ طوری که باعث بروز درد و ناراحتی اش نشود.
در برخورد با همه رفتارهای آزاردهنده باید از تکنیک بی اعتنایی استفاده کنید؛ به این شکل که انگار چیزی ندیده و نشنیده اید. برای کودک، هیچ چیزی به اندازه توجه والدین، مهم و باارزش نیست. به همین دلیل است که برای به دست آوردن توجه آن ها به هر کاری دست می زند. در اغلب موارد، کودک رفتارهای آزاردهنده انجام می دهد تا صرفاً توجه پدر و مادر را به خود جلب کند.
اقتضای پسر بودن است؟
طبق یک باور غلط و رایج در جامعه، وقتی پسرها دعوا می کنند و رفتارهای پرخاشگرانه نشان می دهند، گفته می شود که عیبی ندارد، پسر هستند! یعنی به اقتضای جنسیتشان اشکالی ندارد اگر با هم دعوا کنند و طی دعوا به هم آسیب برسانند. این تصور اشتباهی است و پسرها هم مثل دخترها نباید دوستانشان را کتک بزنند یا گازشان بگیرند. چنین طرز تفکری باعث می شود در تربیت پسر، سهل انگاری شود و کسی مانع پرخاش کردن آن ها نشود. پسر بچه به همین منوال بزرگ می شود و در محیط خارج از منزل به محض اینکه احساس خطر کند، با دیگران دعوا راه می اندازد و کتک کاری می کند.
آن وقت والدین از خودشان می پرسند چرا فرزندشان این طوری شده و چرا دعوا را راه حل مسائل مختلف می داند. بد نیست بدانید برخی قتل هایی که در نزاع های خیابانی اتفاق می افتد، به همین نکته برمی گردد. بنابراین اگر والدین نمی خواهند در آینده، فرزند نابهنجاری داشته باشند و او را پشت میله های زندان ببینند، بهتر است از حالا به فکر مقابله با رفتارهای خشونت آمیز به ظاهر ساده پسرشان باشند.
چطور مانع شویم؟
وقتی کودک، کسی را گاز می گیرد، والدین بلافاصله وارد عمل می شوند و او را با تکان های شدید جدا می کنند، سرش فریاد می کشند و گاهی یک سیلی هم به گوشش می خوابانند؛ این ها همه رفتارهای غلط هستند و نه تنها مشکلی را حل نمی کنند، بلکه قوزبالای قوز می سازند، چون علاوه بر رفتار نادرست قبلی، شیوه های برخورد غلط دیگری را هم به کودک آموزش می دهند. بهترین کار این است که جلو بروید و بدون توسل به خشونت سعی کنید دهان کودک را از دست کودک دیگر جدا کنید. می توانید لپش را بکشید. زودتر جواب می دهد، ولی این کار را به آرامی انجام دهید که آسیبی نبیند و خیال نکند می خواهید به او آسیب بزنید.
باید محرومش کرد؟
برای تنبیه کردن کودک، دو راه وجود دارد؛ راه اول این است که والدین، کودک را از آنچه دوست دارد، برای مدت زمان مشخصی محروم کنند. باید در انتخاب نوع محرومیت بسیار دقت کنید؛ والدین حق ندارند کودک را از نیازهای اولیه اش محروم کنند، مثل نیاز به خوراک، پوشاک و امنیت؛ اینکه کودک را از شام خوردن یا پوشاندن لباس خاصی در فصل زمستان محروم کنید، به هیچ وجه درست نیست. بهتر است سراغ چیزهایی بروید که کودک به طور مستمر با آن مشغول است و دوستش دارد، مثلاً اسباب بازی محبوب یا کلاً محرومیت از بازی کردن. بچه ها به تلویزیون هم علاقه خاصی دارند و می شود با محروم کردنشان از تماشای تلویزیون، تنبیهشان کرد.
یادتان باشد قبلاً با کودک صحبت کنید و بگویید در صورت مشاهده رفتار خشونت آمیزی مثل گاز گرفتن یا پرت کردن اشیا، حتماً تنبیه خواهد شد. نوع تنبیه و مدت زمانش را هم به طور مشخص به او بگویید. بعد اگر کسی را گاز گرفت یا وقت عصبانیت چیزی را پرت کرد، با لحنی آرام و خونسرد بگویید مثلاً امروز از تماشای تلویزیون محروم می شوی. البته با توجه به عاطفه مادرانه، ذکر این نکته ضروری است که اگر گفته اید تنبیه می کنید، تحت هیچ شرایطی کوتاه نیایید و تا آخر پای حرفتان بایستید. حواستان باشد زمان محرومیت، بیش ازحد طولانی نشود، چون ممکن است کودک یادش برود که چرا داشته تنبیه می شده و اصلاً آن چیزی که دوست داشت را فراموش می کند.
طبق یک باور غلط و رایج در جامعه، وقتی پسرها دعوا می کنند و رفتارهای پرخاشگرانه نشان می دهند، گفته می شود که عیبی ندارد، پسر هستند! یعنی به اقتضای جنسیتشان اشکالی ندارد اگر با هم دعوا کنند و طی دعوا به هم آسیب برسانند. این تصور اشتباهی است و پسرها هم مثل دخترها نباید دوستانشان را کتک بزنند یا گازشان بگیرند.
با «گوشه تنهایی» تنبیه کنید
در این روش، والدین با لحنی آرام و خونسرد از کودک می خواهند برای مدت زمان مشخصی، یک گوشه از منزل بایستد، اما باید نکاتی را رعایت کنید؛ گوشه ای که انتخاب می کنید، باید ثابت باشد و هر بار نباید عوض شود.
هدف از این نوع تنبیه این است که کودک هر بار با قرار گرفتن در یک نقطه خاص، تنبیه های قبلی را هم به یاد بیاورد و برای پرهیز از گرفتار شدن در این نقطه، دیگر کسی را نزند یا گاز نگیرد. گوشه تنهایی به هیچ وجه نباید اتاق خود کودک باشد؛ آنجا نه تنها برای او آزاردهنده نیست، بلکه دنیای مطلوبش است و حتماً چیزی برای سرگرمی پیدا خواهد کرد، ضمن اینکه اتاق شخصی کودک، محل خواب و بازی اوست و نباید با خاطرات تلخ یا حس بدی همراه باشد. نقطه ای از منزل را انتخاب کنید که کودک در آن هیچ راهی برای سرگرم شدن نداشته باشد، نتواند از پنجره بیرون را تماشا کند و رو به تلویزیون نباشد.
به هیچ وجه، گوشه تنهایی نباید یک اتاق دربسته و تاریک باشد. قرار است کاری کنیم که کودک حوصله اش سر برود؛ نه اینکه شکنجه اش کنیم. مدت زمانی که برای گوشه تنهایی در نظر می گیرد، باید با سن کودک متناسب باشد، یعنی برای کودک پنج ساله، پنج دقیقه و برای کودک هفت ساله، هفت دقیقه کافی است. در پایان می توانید کودک را در آغوش بگیرید و به او بگویید دوستش دارید و چون دوستش دارید او را تنبیه می کنید؛ زیرا نمی خواهید رفتار بدی داشته باشد.
هرگز تسلیم نشوید
اگر بدانید عاطفه مادری، آینده فرزندتان را خراب می کند، آیا باز حاضرید از اشتباه هایش آسان بگذرید؟
تکنیک بی اعتنایی را یاد بگیرید
در برخورد با همه رفتارهای آزاردهنده باید از تکنیک بی اعتنایی استفاده کنید؛ به این شکل که انگار چیزی ندیده و نشنیده اید. برای کودک، هیچ چیزی به اندازه توجه والدین، مهم و باارزش نیست. به همین دلیل است که برای به دست آوردن توجه آن ها به هر کاری دست می زند. در اغلب موارد، کودک رفتارهای آزاردهنده انجام می دهد تا صرفاً توجه پدر و مادر را به خود جلب کند. حتی ناراحتی، عصبانیت یا تذکرهای پی درپی شان برای کودک، توجه معنی می شود و راضی اش می کند.
حتی دلیل غذا نخوردن بعضی بچه ها، فقط به خاطر این است که کودک دلش می خواهد مادر مدام با او کلنجار برود و بگوید غذایت را بخور؛ بنابراین وقتی کودک هر کدام از این رفتارها را انجام می دهد، حتی یک بار نگاهش نکنید. انگار اصلاً نمی شنوید. کاملاً بی تفاوت باشید و صبر داشته باشید. از کوره در نروید و تلاشی برای آرام شدنش نکنید. با تکرار این حالت، کودک پی می برد که به این وسیله نمی تواند توجهی از مادر بگیرد.
در امر تربیت فرزند، قاطعیت، یک فاکتور بسیار مهم است. کودک را دست کم نگیرید. او کاملاً تحت تأثیر رفتار شما، رفتار می کند. اگر مادری باشید که تهدید به تنبیه می کند و تنبیه نمی کند، مطمئن باشید کودک هیچ وقت شما را جدی نخواهد گرفت.
  • مجله سیب سبز

.

منبع :