آکاایران: اثرات ماساژ در نوزادان

نخستین رابطه نوزاد با دنیای خارج از طریق لمس کردن حاصل می شود. لمس کردن نوزاد تاثیر بسزایی در ارتباط عاطفی، احساس امنیت و اعتماد او به محیط اطرافش دارد. کودکانی که از سوی پدر و مادر با محبت لمس می شوند؛ احساس آرامش بیشتری دارند. والدین می توانند با ماساژ دادن و تماس های محبت آمیز با نوزاد خود، به او ابراز محبت کنند و از همان ابتدا به شکل گیری اعتماد به نفس او کمک کنند.

آکاایران: اثرات ماساژ در نوزادان

ماساژ کودک یک راه شگفت انگیز و موثر برای برقراری ارتباط با اوست. نوزادان خیلی زود متوجه خواهند شد که این تماس های ملایم نشان دهنده عشق و علاقه اطرافیان به آنهاست
 
دکتر پیروی با اشاره به اینکه ماساژ کودک اعتماد به نفس و اطمینان را در انجام وظایف والدین بالا می برد، گفت: استفاده از این روش مهارت های والدین در امر مراقبت از نوزاد را افزایش داده و تقویت می کند و سبب اعتباربخشی نقش والدین می شود.
وی استرس والدین شاغل را برای برقراری ارتباط مناسب با نوزاد مضر دانست و گفت: استرس پدر و مادارن سبب کاهش میزان برقراری ارتباط با نوزاد می شود.
پیروی یادآور شد: ماساژ نوزاد به ترشح هورمون پرولاکتین از هیپوفیز مادر و به ترشح شیر کمک می کند و سبب پرورش و ارتقای حس مادرانه می شود.
وی با تاکید بر اینکه ماساژ هم در حیطه روانی اجتماعی و هم در رشد فیزیکی و فیزیولوژیکی برای نوزاد و والدین فواید بی شماری دارد، گفت: اثرات ماساژ مختص نوزادان سالم نیست بلکه در نوزادان کم وزن و زودرس که به مراقبت و اهمیت بیشتری نیاز دارند نیز سودمند است.
این متخصص کودکان خاطرنشان کرد: نوزادان کم وزن به علت شرایط خاص و بستری بودن در بخش های مراقبت های ویژه، دچار محرومیت از لمس و حس مادری می شوند ولی با لمس و ماساژ این کمبود جبران می شود.
پیروی گفت: لمس نوزاد عصب واگ وی را تحریک و فرآیندهای هضم را فعال می کند. تحریک این عصب منجر به افزایش هورمون رشد و سپس تحریک حرکت رشد و فعالیت ترشحی معده ای و روده ای می شود و ترشح انسولین را افزایش می دهد.
وی تصریح کرد: نوزادانی که تحت تحریک لمسی حرکتی قرار می گیرند و ماساژ داده می شوند ، وزن گیری بهتری دارند و این در حالی است که در مقدار مصرفی شیر و یا کیلوکالری دریافتی افزایشی مشاهده نمی شود.
 
اثرات ماساژ در نوزاد
این متخصص کودکان در خصوص فواید ماساژ نوزاد گفت: ماساژ موجب دلبستگی بیشتر و محکم تر بین والدین و فرزند می شود و این ناشی از تعامل و صمیمیتی است که بین والدین و فرزند به وجود می آید.
پیروی با بیان اینکه ماساژ نوزاد ناراحتی و درد ناشی از دندان درآوردن و تجمع گاز در روده ها و دردها را تسکین می دهد، گفت: این امر با تقویت عضلات اطراف دهان و تحریک سیستم گوارشی و از طرفی تحریک اشتها، وزن گیری را سرعت می بخشد.
وی گفت: ماساژ از طریق تحریک پوست، سیستم عصبی نوزاد را تحریک و میلین دار شدن اعصاب را تسریع می کند و تکامل سیستم عصبی را افزایش می دهد. از طرفی با تحریک و ترشح اندروفین ها در مغز سبب ایجاد آرامش در نوزاد می شود.
این متخصص کودکان گفت: ماساژ سبب ارتقای عملکرد سیستم ایمنی و در نتیجه افزایش مقاومت در برابر بیماری های عفونی می شود.
پیروی گفت: ماساژ نوزادان میزان تنفس را کمتر و عمیق تر می کند و سبب تهویه موثرتر و روان شدن ترشحات موکوسی می شود و به خروج ترشحات کمک می کند.
وی با اشاره به اینکه به دنبال تحریکات لمسی، آگاهی و جهت یابی نوزاد تقویت می شود، گفت: ماساژ سبب خواب عمیق و طولانی در نوزاد می شود و خلق و خوی او را در بیداری بهبود می بخشد.
نوزادانی که ماساژ را دریافت می کنند قادرند بهتر با استرس های وارد شده کنار بیایند و اثرات آن را کاهش دهند..

منبع :