- رسوم و سنت های خانوادگی ایجاد کنید:
داشتن رسوم و سنت های ویژه به شما و کودکتان فرصتی برای مرتبط شدن می دهد، اهمیتی ندارد که آن رسوم چه باشد.

پختن یک وعده غذای ساده با هم، خواندن یک داستان هر شب، کاشتن گل یا باغبانی کردن در باغچه، انجام دادن یک بازی مورد علاقه فکری، این ها انواعی از مراسمی هستند که بچه ها دوست دارند. خلاق باشید، پدری را می شناسم که هر صبح جمعه دخترش را برای خوردن صبحانه به بیرون می برد. واقعا اهمیتی ندارد که این رسوم چه باشند تا وقتی که چیزی است که شما و کودکتان هر دو از انجام آن لذت می برید، مهم است که به انجام دادن آن ادامه دهید. حتی وقتی از دست کودک خود عصبانی هستید، عنوان تنبیه کودک خود را از آن محروم نکنید.

2- شخصیت کودک خود را بشناسید.
اساس یک پدر و مادر خوب بودن این است که واقعا اخلاق کودک خود را بشناسند و شیوه پدر و مادر بودن خود را با آن سازگار کنند. هر کودک حتی در یک خانواده، متفاوت است. اگر شخصیت هر کودک را مستقلا بفهمید و با آن کودک به روشی که مناسب است رفتار کنید جنگ و دعواها را به حداقل می رسانید. اگر بچه خیلی فعالی دارید، باید در هنگام شب از انجام بازی های شلوغ همراه با او خودداری کنید، زیرا این کار خوابیدن او را مشکل می سازد، به جای آن، او را وادار کنید که فعالیت آرامی انجام دهد که به او کمک کند آرام شود. یا شاید شما کودکی دارید که در ترک کردن جاهای مورد علاقه اش مشکل دارد.

اگر چنین است شما نیاز دارید قبل از این که زمین بازی را ترک کنید او را آگاه سازید تا ترک کردن آن جا را برایش آسان تر سازید. هر چه بهتر با شرایط کودک خود سازگار شوید دعوا و درگیری کمتری وجود خواهد داشت.

3- نقش یک والد نمونه خوب را ایفا کنید.
والدین هر شب باید از خودشان بپرسند، اگر کودک من فقط از رفتارهای من می آموزد امروز به او چه آموخته ام؟ احتمالا متداول ترین اشتباهی که پدران و مادران مرتکب می شوند این است که حرفی می زنند و بر خلاف آن انجام می دهند. ما درباره خویشتن داری و صبر برای کودکانمان سخنرانی می کنیم و سپس وقتی در ترافیک گیر می کنیم از خشم منفجر می شویم. به آن ها می گوییم غیبت نکنند و سپس درست همان کار را انجام می دهیم، آن ها را ملزم می سازیم با صداقت باشند ولی خودمان دروغ می گوییم.

این بدان معنی نیست که والدین مجبورند کامل و ایده آل باشند. اما وقتی در کاری شکست می خوریم نیاز داریم که کودکانمان از اشتباهات ما بیاموزند برای مثال هنگامی که احساس می کنید تحت استرس هستید و سخت انتقاد می کنید، باید بعدا برگردید و بگویید: ”من اشتباه کردم آن طور بر سر تو داد کشیدم من باید آرام تر می بودم، متاسفم.“ با انجام دادن این کار شما به کودک خود اهمیت احترام و بخشیدن را می آموزید. اگر درگیر یک موقعیت چالش برانگیز هستید باید به کودک خود اجازه دهید ببیند نهایت تلاش خود را برای غلبه کردن بر آن انجام می دهید: ”ما همه نگران هستیم چون بابا شغلش را از دست داده، اما همه چیز درست خواهد شد.“ با این حرف به کودک خود نشان می دهید که می توانید در دوران سختی از عهده امور برآیید و این کار به او کمک خواهد کرد که در دوران سختی همان گونه باشد.

4- او را به بررسی و اکتشاف کردن تشویق کنید.
کودکان عاشق بررسی و اکتشاف هستند و این نکته، بخشی ضروری از چگونگی یادگیری آن هاست. وقتی والدین دایما می گویند: ”آن کار را نکن یا از آن جا دور شو“ بچه ها یاد می گیرند که درباره مسایل ناشناخته ترسو و بزدل باشند.

کودکان هنگامی که چیزهای جدیدی را کشف می کنند واکنش های مثبت زیادی از والدینشان می گیرند، زندگی را با قدرت و اعتماد به نفس بیشتری به پیش می برند برای این که مطمئن شوید کودک شما بررسی و اکتشاف می کند اول محیط خانه را ایمن سازید، بنابراین او می تواند بدون آسیب دیدن در آن ها پرسه بزند و سپس به او اجازه دهید تا با ظرف ها و قاشق ها در آشپزخانه بازی کند. به او انواع مختلفی از غذاها را معرفی کنید. او را به کتابخانه ها پارک ها، باغ وحش ها و موزه های هنری ببرید اگر کودک خود را تشویق کنید که به عنوان یک نوزاد بررسی کننده فعالی باشد او در طول زندگی اش از این امر برای یادگیری استفاده خواهد کرد.

آکاایران: ویژگی یک خانواده خوب را بشناسید

بزرگ ترین تشویق کننده کودک خود باشید‎

5- محدودیت های مشخصی را وضع کنید.
کودکان در خانه ای که ساختار، حدود و قوانین دارد شکوفا می شوند و رشد می کنند. اما خیلی از والدین مرتکب این اشتباه می شوند که احساس خود درباره قوانین را به کودکان خود منتقل می کنند. به عنوان افراد بزرگسال ما دوست نداریم که مردم به ما بگویند چه کاری را انجام دهیم و ما فکر می کنیم کودکان ما به طور منفی به قوانین واکنش نشان می دهند. اما کودکان به والدینی نیاز دارند که می توانند محدودیت هایی برقرار کنند و نسبت به آن ها عقب نشینی انجام نمی دهند. من نمی گویم فقط برای این که ثابت کنید رییس هستید قوانینی وضع کنید، مهم است که محدودیت هایی به دلایل منطقی وضع کنید و آن ها را به روشی دوستانه و با اهمیت به کودکان خود توضیح دهید، اما مطالعات نشان می دهند که داشتن قوانین و ساختار باعث می شود که کودکان احساس ایمنی کنند و به آن ها خویشتن داری و اتکا به نفس را آموزش می دهد.

6- بزرگ ترین تشویق کننده کودک خود باشید.
مهم ترین و تنها چیزی که می توانید برای کودکان خود انجام دهید این است که به آن ها اجازه دهید بدانند که شما مطلقا دیوانه آن ها هستید. اغلب به آن ها بگویید که عالی و معرکه هستند، تحقیق نشان می دهد که این نوع پیام ها کودکان را انعطاف پذیر می سازد و به آن ها کمک می کند که بر ناامیدی، طرد شدن، و بقیه مسایل نامطبوعی که زندگی معمولا به همراه دارد غلبه کنند. در کمال تعجب تعداد زیادی از کودکان نمی دانند که بابا و مامان تا چه حد آن ها را تحسین می کنند و این بدان علت است که والدین پیام را منتقل نمی کنند. تلاش آگاهانه ای انجام دهید تا مثبت باشید، حتی هنگامی که محدودیت ها را وضع می کنید، به جای آن که کودکی را برای دعوا کردن با خواهر و برادرش سرزنش کنید، با گفتن حرفی مانند: من می دانم این نهایت تلاش تو بود و من مطمئنم که تو برادرت را خیلی بیش از آن چه که نشان می دهی دوست داری.“ به کودک اجازه می دهید بداند که شما به او ایمان دارید و معتقد هستید و دیگر چیزی نمی تواند او را شکست دهد اوقات خانوادگی را به صورت یک اولویت قرار دهید.

در سال های اخیر تاکید زیادی بر مشغول نگه داشتن کودکان بوده است، وقتی کودکان 3 یا 4 ساله هستند ما آن ها را به کلاس های ژیمناستیک، موسیقی، ورزشی و ... می فرستیم و می ترسیم که اگر در آن چه که همه کودکان دیگر انجام می دهند شرکت نکنند، عقب بیفتند. بنابراین راننده کودکان خود می شویم و آن ها را از این کلاس به آن کلاس می بریم و زندگی خود را وقف این فعالیت ها می کنیم من فکر می کنم که خیلی مهم تر است که اوقات خانوادگی را بزرگ ترین اولویت خود بسازید تا این که همیشه در جست وجوی فعالیت های فردی باشید.

به عنوان یک خانواده، با هم شام بخورید حتی اگر به معنای آن است که کودک شما نمی تواند به کلاس تمرین موسیقی برود. بچه ها باید اوقاتی را با پدربزرگ ها و مادربزرگ ها و همچنین سایر خویشاوندان خود بگذرانند، کودکان همچنین نیاز به زمانی دارند که شما همه استراحت کنید و با هم به عنوان یک خانواده باشید، رشته های خانوادگی برای کودکان مانند یک لنگر است، فعالیت های فردی آن ها می آیند و می روند اما روابط خانوادگی برای یک عمر ادامه پیدا می کنند.

 موفقیت

.

منبع :