آکاایران: آزمایش ها نشان می دهد هر چیزی که خانمها در دوران بارداری می خورند در مایع آمنیوتیک قابل تشخیص بوده و جنین طعم و مزه ها را کم کم درک میکند. شاید این یک مکانیسم بقا به نظر برسد که ما انسانها با عشق به شیرینی به دنیا می آییم. ما این مزه را حتی زمانی که در شکم مادرمان هستیم دوست داریم. حدود ۱۵ تا ۱۶ هفته بعد از لقاح، جنین لذتی که از شیرینی می برد را با بلعیدن بیشتر مایع آمنیوتیک زمانی که شیرین است، نشان میدهد. جالب است زمانی که این مایع تلخ است جنین تمایلی به آن ندارد. تمایل به شوری و ترشی هم ذاتی است.

آشنایی با اولین مزه در مایع آمنیوتیک!
هرچند بیشتر علاقه مندی غذایی ما آموخته میشود اما تحقیقات نشان داده است که این یادگیری از زمان قبل از تولد شروع میشود. به همین دلیل است که در هفته ۲۱ حس بویایی و چشایی جنین کامل میشود. جالب است بدانید که تحقیقات اخیر نشان داده انسان می تواند هزار میلیارد بوی مختلف را تشخیص دهد و بو حس غالب است.

مایع آمنیوتیک یکی از اولین غذاهایی است که حاوی مواد شیمیایی بو و مزه دار است و جنین آن را تست میکند. آگاهی نسبت به عطر و طعم پنج ماه قبل از تولد حس بسیار خوبی است چرا که وقتی نوزاد به دنیا می آید با طعمها آشنایی دارد و می تواند خود را برای لذت بردن از انواع غذاها آماده کند. واقعیت این است که شما با تکرار یک مزه می توانید از آن لذت ببرید و هر چه جوانتر باشید راحت تر مسیرهای عصبی در این  قالب قرار می گیرند. بنابراین اگر جنین به مزه سبزیها در رحم مادر عادت کند بعد از آنکه نوزاد از شیر گرفته میشود ناخودآگاه به سمت غذاهای مقوی میرود.

یک آزمایش
در یک بررسی برخی افراد مجبور به استشمام نمونه مایع آمنیوتیک شدند و تقریبا همگی اذعان داشتند که در این مایع طعم هایی مانند نعنا، ادویه، هویج و وانیل را تشخیص دادند. در آزمایشی دیگر گروهی از مادران ۳۰۰ میلی لیتر آب هویج چهار روز در هفته به مدت سه هفته در سه ماهه آخر بارداری نوشیدند و گروهی دیگر همین کار را در دو ماه اول شیردهی انجام دادند. کودکانی که غلظت بالایی از هویج را در دوران جنین و در شیر مادر احساس کردند در ادامه و بعد از آنکه دوران شیردهی شان تمام شد با تمایل بیشتر این نوشیدنی مقوی را خوردند.

آکاایران: آشنایی جنین با اولین مزه در مایع آمنیوتیک!

  وقتی نوزاد به دنیا می آید با طعم ها آشنایی دارد و از آنها لذت میبرد

 
تمایل به هله هوله
یک پژوهش به بررسی این موضوع پرداخته که چرا نوزادان مادرانی که در دوران بارداری زیاد هله هوله خورده اند، تمایلی زیادی به این نوع خوراکی ها دارند. در این مطالعه غذاهای خوش طعم پرانرژی هم فاقد مواد مغذی تعریف شده است. ممکن است کودکان مزه این نوع غذاها را دوست داشته باشند حتی اگر برایشان ناآشنا باشد اما آنچه محققان دریافتند این است که وقتی جنین در رحم مادر و دوران شیردهی در معرض هله هوله قرار میگیرد مسیر پاداش مغز نسبت به این غذاها حساس میشود. درست مثل معتادانی که به میزان داروی بیشتری برای آرامش نیاز دارند. این نظریه می گوید این کودکان نیاز بیشتری به چیپس و پفک و شکلات دارند. دقت داشته باشید که این آزمایش روی موش انجام شده نه انسان و باید مطالعه بیشتری انجام شود.

نگران نباشید
اگر الان احساس بدی نسبت به تمام خوراکیهایی که در بارداری استفاده کردید، دارید نگران نباشید چون عوامل دیگری هم در شکل گیری اشتها کودکان دخیل است و در این مطالعه دانشمندان فقط به اثرات یادگیری طعم و بو در دوران جنینی پرداخته اند و عوامل احتمالی دیگر  را در نظر نگرفته اند.

niniban.com

.

منبع :