آکاایران:  اگر شما جزو آن گروه از زوج هایی هستید که برای باردار شدن تان برنامه ریزی دارید، به طور قطع به اهمیت مشاوره پیش از بارداری و ضرورت چکاپ کامل خود پیش از باردار شدن پی برده اید. اما آیا تا به حال نام تست های پره ناتال را شنیده اید و آنها را می شناسید؟ اگر جواب تان منفی است یا می خواهید اطلاعات بیشتری درباره این تست ها به دست بیاورید، با ما همراه باشید.

باید بدانید آزمایش های پره ناتال را از زمانی که حاملگی شروع می شود یعنی به محض عقب افتادن سیکل قاعدگی ماهیانه باید انجام داد. در واقع انجام این تست ها به منظور تشخیص زودرس مشکلات جنین است تا اگر مشکلی وجود دارد، به درمان جنین در داخل شکم مادر بپردازیم. این آزمایش ها گاهی ساده هستند اما انواع تخصصی تری هم دارند. این آزمایش ها شامل معاینات بالینی و گرفتن شرح حال کامل هستند. مثلا گرفتن فشارخون، وزن بیمار، سابقه بیماری یا جراحی های او، داروهایی که مصرف می کرده، اینکه آیا قبلا سابقه تزریق خون داشته یا نه و... سپس یک آزمایش خون برای بررسی گلبول های قرمز و کم خونی احتمالی مادر و یک آزمایش ادرار به عمل می آید.

به عبارتی اوره و کراتینین خون و فاکتورهای ادراری بررسی می شود و کشت ادرار صورت می گیرد. حتی اگر کسی سابقه مشکل ادراری و اصلا هیچ علامتی نداشته باشد باز هم باید آزمایش ادرار بدهد چون خود حاملگی زمینه عفونت را به دلیل تغییرات هورمونی فراهم می کند. این بررسی ها، به علاوه تعیین گروه خونی وRH  یعنی مثبت یا منفی بودن گروه خون و همچنین بررسی از نظر هپاتیت در همه باید انجام شود ولی گروه هایی هستند که پرخطر محسوب می شوند مانند مبتلایان به فشارخون، دیابت، آنها که سابقه زایمان قبلی نوزادی با وزن بالا برای مثال 4/5 کیلو را داشتند یا مرگ جنین داخل رحمی داشتند و یا سن بالایی دارند که نیازمند پیگیری و بررسی بیشتر هستند.

اهمیت تعیین گروه خونی
اهمیت این بررسی تا آنجاست که گاهی خانم ها هفت یا هشت بار حاملگی ناموفق را تجربه می کنند و یا نوزادشان را از دست می دهند چون همین چکاپ ساده و بررسی آن را انجام نداده اند. اگر مادری با هر نوع گروه خونی دارایRH  منفی باشد، باید گروه خونی شوهرش تعیین شود. در صورت مثبت بودن شوهر، فقدان تجانسRH  اتفاق می افتد و باید تحت نظر باشد و حتی اگر هیچ گونه مشکلی در طی حاملگی نداشت، در حدود هفته 28 تا 32 بارداری آمپول روگام تزریق کند و حتما پس از زایمان هم آن را بزند. این خانم ها اگر به هر دلیلی مانند ضربه به شکم دچار لکه بینی و خون ریزی شوند یا تست تشخیصی خاصی (مانند نمونه برداری از مایع آمنیوتیکی یا بیوپسی جفت که باید سوزنی وارد شکم او کنیم) انجام دهند باید حتما برای پیشگیری آمپول روگام تزریق کنند. کسانی که همین کار ساده را انجام نداده اند، درمان بسیار سخت و تخصصی تزریق خون به جنین داخل شکم را باید انجام دهند که این کار تنها در دو مرکز در ایران انجام می شود. حتی گاهی هفت یا هشت بار تحت سونوگرافی، از راه رگ بند ناف یا به داخل شکم جنین خون تزریق می کنیم، به این امید که او بتواند زنده متولد شود.

زنان قبل از بارداری باید از نظر عملکرد غده تیروئید غربالگری شوند

سونوگرافی کجای ماجرا است؟
بد نیست بدانید سونوگرافی هم یکی از بررسی های پره ناتال محسوب می شود. وضعیت جنین، چندقلویی، سن حاملگی و خیلی از نقایص جنینی را با سونوگرافی معلوم می کنیم. برای مثال اگر جنین نقصی در جدار شکم دارد و کبد یا اندام داخل شکمی، در خارج از بدنش باشد با سونوگرافی قابل تشخیص است. مهم تر از همه اینکه در هفته 11 تا 14 بارداری توصیه می کنیم همه بررسی سونوگرافی برای تشخیص نشانگان داون را انجام دهند. (در شهرهای بزرگ امکان بررسی وجود دارد) این سونوگرافی بسیار تخصصی است و تنها ده تا دوازده نفر از متخصصان مهارت انجام این سونوگرافی را در سطح تهران دارند. با این بررسی، ضخامت پشت گردن جنین و همچنین استخوان بینی او بررسی می شود. در موارد مشکوک به نشانگان داون یا منگولیسم استخوان بینی جنین در سونوگرافی دیده نمی شود و ضخامت پشت گردن ش افزایش پیدا می کند. همراه با این سونوگرافی یک آزمایش خون خاصی هم می گیریم که به بررسی پروتئین مخصوصی درخون مادر می پردازد. آزمایشگاه های محدودی هم هستند که برنامه کامپیوتری مخصوصی دارند و با مراکز معتبر دنیا مرتبط است و میزان آن فاکتور و سن مادر را وارد می کند، تا خطر نشانگان داون مشخص شود.

آیا سونوگرافی سلامت جنین را به خطر می اندازد؟
به طور معمول در بارداری طبیعی سه بار سونوگرافی را توصیه می کنیم. یک بار سه ماه اول، یک بار هفته 18 تا 22 برای نقایص جنینی و یک بار سه ماهه سوم اما مادری که فقدان تجانسRH  دارد یا در مواردی که باید درمانی مانند تزریق خون به جنین داشته باشیم. متاسفانه گاهی مادر هر هفته سونوگرافی می شود و هر بار یک ساعت طول می کشد. با اینکه تا به حال گزارشی مبنی بر عوارض این سونوگرافی های اجباری ثبت نشده است (چون سونوگرافی اشعه ندارد بلکه امواج صوتی است) اما توصیه می کنیم خانم های باردار برای اطمینان بیشتر و پیشگیری از عوارض احتمالی سونوگرافی بی دلیل نکنند.

 آزمایش تیروئید هم ضروری است؟
تحقیقات نشان داده، بارداری موجب افزایش دفع ید در بدن می شود. همچنین جنین به دلیل دریافت ید از بدن مادر باعث کاهش ید می شود بنابراین بهتر است زنان قبل از بارداری از نظر عملکرد غده تیروئید غربالگری شوند. نباید فراموش کنیم تکامل سیستم عصبی جنین توسط هورمون های بدن مادر صورت می گیرد به همین دلیل مادر باید از نظر غده تیروئید وضعیت مناسبی داشته باشد. البته اگر مادر مبتلا به بیماری گواتر باشد و این بیماری در مرحله ساده باشد برای مادر و جنین هیچ مشکلی حاصل نمی شود ولی اگر غده تیروئید کم کار باشد ممکن است سقط جنین صورت گیرد و یا اینکه این کم کاری در رشد مغز جنین تاثیر بگذارد البته مادران باردار نگران نباشند زیرا با انجام آزمایش قبل از بارداری و یا بالا بردن دوز دارو در دوران بارداری می توان از بروز این خطرات جلوگیری کرد. هر چند پزشکان قبل از بارداری توسط انجام آزمایش تیروئید، عملکرد این غده را در زنان باردار زیر نظر دارند اما پیگیری عملکرد این غده در دوران بارداری نیز ادامه خواهد داشت و حتی بعد از زایمان تا سه روز نوزادان تحت آزمایشات غربالگری تیروئید هستند.


گرفتن نوار قلب جنین هم جزو تست های پره ناتال است
برای این تست یک نوار دور شکم مادر می بندیم (در سه ماهه سوم) و مادر در حال استراحت دراز می کشد. دستگاهی روی شکم مادر قرار می گیرد و می تواند ضربان قلب و نوار قلب جنین را ثبت کند که باید 120 تا 160 بار در دقیقه باشد. بعضی جنین ها ضربان غیرطبیعی دارند، تپش بیش از حد دارند یا وقتی حرکت می کنند به جای آن که ضربانشان بالا رود، کمتر می شود که می توانیم با این بررسی، مشکل را تشخیص داده و درمان کنیم. تست بعدی گرفتن خون از جنین است. با این کار مشکلاتی مانند تیرویید را تشخیص داده و کم خونی های جنین را معلوم کرده و درمان می کنیم.

ninisite.com

.

منبع :