آکاایران: یشتر والدین برای ساکت کردن شیرخواری که ناآرام است، در دهانش پستانک می گذارند اما تحقیقات متعددی نشان داده که وقتی پستانک در دهان کودک است، فهمیدن احساسات و نیازهایش سخت می شود و این موضوع روی رابطه مادر و فرزند نیز اثر منفی می گذارد. 
تحقیقات پژوهشگران آمریکا به تازگی نشان داده است که نا آرامی کودک نه تنها نوعی تلاش برای فهماندن نیازش به والدین است، بلکه می تواند به رشد روانی او نیز کمک کند. با متخصصصان «سلامت» در این باره گفت وگو کردیم و از آنها خواستیم درباره مزایا و معایب استفاده از پستانک برایمان بگویند.
پستانک علیه احساسات کودک
دکتر کتایون خوشابی، فوق تخصص روا ن پزشکی اطفال و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

به نظر می رسد استفاده از پستانک یا «گول زنک»، برای رسیدن به آرامش کمکی به کودک نمی کند. در یک سال اول که کودک بیشتر نیازهایش را از طریق تماس دهانی ارضا می کند، آغوش و سینه مادر جایگاه ویژه ای برایش دارد و این وسیله به هیچ وجه جای آغوش مادر را نمی گیرد. ارتباط عاطفی از طریق تماس پوست به پوست آغاز می شود. 
در ساعت های اولیه برای تقویت این رابطه یا شکل گیری حس وابستگی، نوزاد را در آغوش مادر می گذارند. به تدریج احساس دلبستگی شیرخوار به مادر در ماه های اول بیشتر می شود و هر چه مادر به نیازهای کودک بیشتر پاسخ دهد، حس دلبستگی امن در نوزاد بیشتر تقویت خواهد شد و به کمک آن یاد می گیرد دنیا جای امنی است. یک مادر باهوش بعد از 3 ماه می تواند نوع گریه فرزندش را تشخیص دهد. اگر در سال اول با شنیدن این گریه ها نوزادش را در آغوش بگیرد و به او پاسخ مناسب دهد، حس دلبستگی امن در او شکل می گیرد اما اگر وسایلی مثل پستانک مانع تماس فیزیکی مادر و فرزند شود، این حس به درستی شکل نخواهدگرفت. 
پستانک شاید در لحظه باعث آرامش کودک شود اما در درازمدت جلوی شکل گیری درست حس دلبستگی او را می گیرد و از نظر روانی برای کودک مشکل ساز می شود. مادر کودکی که به شدت بی تابی و بی قراری می کند، می تواند هرازگاهی از پستانک استفاده کند اما ترک عادت مکیدن پستانک نیز کار سختی است و گذراندن دوره سختی را به شیرخوار و مادر تحمیل می کند.
نگاه متخصص دندان پزشکی کودکان
دکتر احمد جعفری، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران
مکیدن شست دست، از پستانک بدتر است
شاید مکیدن پستانک برای کودک آرامش بخش باشد اما در کنار آن عوارضی برای فک و دندان دارد. پستانک های معمولی، مخصوصا اگر طولانی مدت استفاده شوند، می توانند فک و دندان های بالا را به سمت بیرون و فک پایین و دندان ها را به سمت داخل حرکت دهند و عامل بروز نوعی ناهنجاری فک و دندان باشند. 
اگر مادری به فرزندش پستانک داده و حالا متوجه این ناهنجاری شده، بهترین کار این است که سریع تر پستانک را از فرزندش بگیرد زیرا با افتادن دندان های شیری، امکان اصلاح وجود دارد اما اگر پستانک طولانی مدت استفاده شود، ممکن است تغییرات شدید به دنبال داشته باشد و حتی با ریزش دندان های شیری و رویش دندان های دائمی تغییرات به وجود آمده باقی بماند و درنهایت به ارتودنسی نیاز شود. برخی مادر ها پستانک را از کودک می گیرند و انگشت شست را جایگزین آن می کنند. این عادت بسیار بدتر از پستانک مکیدن است. 


راه ساده برای ترک دادن کودکی که پستانک می خورد این است که او را به مغازه اسباب بازی فروشی ببرید تا پستانکش را با اسباب بازی موردعلاقه اش عوض کند. به این ترتیب می فهمد پستانک را برای همیشه از دست داده و برای آرام شدن با اسباب بازی اش بازی می کند اما اگر به هر دلیل نمی توانید عادت مکیدن پستانک را ترک دهید، بهتر است از پستانک های ارتودنسی استفاده کنید که حجم زیادی را در دهان نمی گیرد و نرم تر است و عوارض کمتری دارد.
نگاه فوق تخصص نوزادان، دکتر علی ناصح
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
رابطه پستانک و عفونت گوش میانی
یکی از عوارض بسیار شایع استفاده از سرشیشه و پستانک، عادت کردن شیرخوار به آن و پس زدن پستان مادر و در نتیجه محروم شدن از نعمتی الهی است. پستان مادر براساس شکل آناتومیک دهان کودک تنظیم می شود و جریان شیر آن برحسب نیاز کودک و قدرت مکش او است درحالی که سوراخ سرشیشه اینطور نیست. علاوه بر این، باید خطر ابتلا به عفونت گوش میانی را هم جدی گرفت. 
شیرخوارانی که با پستانک آرام یا از سرشیشه تغذیه می شوند، بسیار بیشتر از کودکانی که از پستان شیر می خورند، مستعد ابتلا به عفونت گوش میانی هستند. این بیماری گاهی دردسرساز و پرعارضه است و می تواند باعث افت ناشنوایی کودکان شود. عفونت قارچی و برفک دهان نیز در کودکانی که به پستانک عادت دارند، شایع تر است. پستانک به تدریج و در پی چند بار استفاده دچار خلل و فرج هایی می شود که بین آن میکروب ها و قارچ ها تکثیر پیدا می کنند و با پاکسازی عادی از بین نمی روند و می توانند باعث آلودگی دهانی شیرخوار شوند. 
استفاده از پستانک در وزن گیری شیرخوار هم اختلال ایجاد می کند زیرا اولا شیرخوار به جای شیر خوردن و سیر شدن با مکیدن پستانک سرگرم می شود. اگر سرشیشه هم داخل دهان او باشد، چون حین مکیدن خوابش می برد، مدام سرشیشه از دهان او بیرون می افتد و همین موضوع باعث پریدن های مکرر شیرخوار از خواب می شود. این حالت نه تنها از نظر روانی ایجاد مشکل می کند بلکه در خواب کودک هم اختلال ایجاد خواهدکرد. این موضوع در درازمدت باعث تندخویی شیرخوار، وزن نگرفتن صحیح و کاهش وزن او می شود. 
خس خس سینه، اسهال، استفراغ و دل درد نیز از دیگر عوارض استفاده از پستانک آلوده است، بنابراین مادر برای آرام کردن کودک باید او را در آغوش بگیرد و پاسخی مناسب به او دهد. اگر مادر موقتا توانایی شیردهی ندارد، می تواند از قطره چکان، قاشق یا فنجان برای این کار استفاده کند اما اگر این مشکل موقت نیست و مادر مجبور به قطع کامل شیردهی است، حتما باید از سرشیشه های ارتودنسی استفاده و هرچند وقت یک بار سرشیشه را با انواع مرغوب عوض کرد.

سلامت ایران 

.

منبع :