آکاایران: چشاندن طعم نداری به کودک ؛ درست یا غلط (1)

اخبار روز کودک : یک روان شناس کودک گفت: کودکان باید طعم شکست و نداری را چشیده و نباید گمان کنند هرآنچه را که می خواهند در همان لحظه برای آنان حاضر است.

پایگاه اطلاع رسانی آتیسام : در حال حاضر با توجه به انبوه اطلاعات حاضر در فضای مجازی شاهد سردرگمی خانواده ها در این حوزه شده ایم؛ این درحالیست که اغلب خانواده ها توانایی تفکیک مطالب صحیح از غلط را نداشته و همین باعث ایجاد مشکلات و آسیب های متعددی در حوزه فرزند پروری از سوی والدین شده است.


آکاایران: چشاندن طعم نداری به کودک ؛ درست یا غلط (1)     به کودکت بگو؛ فعلا پول ندارم
مهدی بیاتی ضمن اشاره به انتشار مطالبی بدون پشتوانه علمی در فضای مجازی درباره فرزندپروری، افزود:در فضا مجازی مطالبی مبنی بر اجتناب والدین از چشاندن طعم فقر و نداری و یا به عبارت دقیق تر حتی گاهی پنهان کردن مشکلات مالی از کودکان مطرح می شود عنوان کرد: در این مطالب تاکید می شود والدین به کودک خود نگویند "پول نداریم" زیرا چنین رفتاری در بزرگسالی منجر به ایجاد عقده و ناهنجاریهای روانی در فرد می شود این درحالیست که متخصصان حوزه کودک چنین نظری ندارند.
بیاتی در ادامه با تاکید براینکه ۶۰ درصد شخصیت کودک در سن زیر ۶ سال شکل می گیرد و ۳تا ۶ سالگی نیز از مراحل رشدی مهم کودک و به نوعی مرحله آمادگی وی برای ورود به دوره رسمی است تصریح کرد: در این دوره والدین باید بر رفتار خود کنترل و دقت بیشتری داشته و بدانند برطرف کردن تمام نیازهای کودک نه تنها موجب رشد بهتر وی نشده بلکه باعث عقب ماندگی و عدم خلاقیت کودک و درنهایت آسیب به وی خواهد شد.
وی همچنین خاطر نشان کرد: آسیب های ناشی از رفتارهای دوران کودکی به ویژه در گروه سنی زیر ۶ سال سخت فراموش شده و بسیار سخت تغییر می کنند.
     کودک باید طعم شکست را بچشد
وی در ادامه ضمن اشاره به آنکه در برخی از مطالب بدون هیچ پایه علمی بر تشویق های بی مورد کودک توسط والدین تاکید می شود گفت: والدین نباید کودک را طوری عادت دهند که وی گمان کند همیشه پیروز است و حتی در بازیهای خانوادگی چون کشتی و... نیز نباید به گونه ای رفتار کنند که کودک حس برنده شدن را دائما با خود داشته باشد زیرا در این شرایط دچار "خودباوری کاذب" و خود برتربینی" می شود؛ در چنین شرایطی چنانچه به گروه همسالان خود وارد شود قدرت پذیرش شکست را نداشته در نتیجه بهانه گیر و پرخاشگر خواهد شد.
     گاهی چشیدن طعم تلخ "نداری"، ضروری است
بیاتی ضمن بیان آنکه والدین برای جبران نداشته های دوران کودکی خود همه دار و ندارشان را در اختیار کودک می گذارند تا وی طعم نداری را نچشد اظهار کرد: این رفتار به هیچ عنوان صحیح نیست زیرا کودک نباید همواره در رفاه حداکثری باشد، بلکه باید بداند قرار نیست همیشه همه چیز برایش فراهم است.
این روان شناس تاکید کرد: کودک باید بداند ممکن است گاهی خانواده دچار مشکل مالی شود و پولی برای تهیه درخواست وی نداشته باشد؛ بلکه گاهی نیاز است به ویژه به کودکان بالای ۴ سال گفته شود که "الان پول ندارم" و برای رسیدن به خواسته ات باید فعلا صبرکنی.
وی با بیان آنکه در این شرایط کودک برای رویارویی با مشکلات دوران بزرگسالی آماده می شود ادامه داد: البته این بدین معنا نیست که خانواده دائما به فرزند خود متذکر شود که پول ندارم زیرا در این شرایط این مسئله برای وی تبدیل به نگرانی شده که مشکلات خاص خود را به دنبال خواهد داشت.
ادامه دارد...

.

منبع :