آکاایران: برای جلوگیری از بیماری کودکان در هنگام مسافرت چه نکاتی را باید رعایت کنیم ؟

دانستنی های کودکان : یکی از شایع ترین مشکلات کودکان هنگام مسافرت، اسهال و دل پیچه است و اغلب والدین نگرانند که مبادا فرزندشان در طول سفر دچار این مشکل شود.

آکاایران: برای جلوگیری از بیماری کودکان در هنگام مسافرت چه نکاتی را باید رعایت کنیم ؟

پایگاه اطلاع رسانی آتیسام :  دلایل مختلفی از جمله مصرف نوشیدنی یا غذایی که به آن عادت ندارید، تفاوت در عادات غذایی و تغییر در بالانس میکروبی یا تعادل باکتری هایی که در روده وجود دارد و همچنین رعایت نکردن بهداشت فردی و مصرف غذا و آب آلوده می تواند منجر به اسهال و دل پیچه شود.
اگر شما هم نگران این موضوع هستید و می خواهید راه های پیشگیری از ابتلا به این مشکل را به خصوص در کودکان بدانید، بهتر است توصیه های دکتر رامین مظفری، متخصص نوزادان و شیرخواران و عضو هیات علمی جهاد دانشگاه علوم پزشکی تهران  که برای پیشگیری از اسهال کودک در مسافرت  به آن اشاره کرده اند، بخوانید.
از شستشوی مرتب دست ها در مسافرت غافل نشوید
 ابتلا به اسهال مسافرتی در کودکان به دلیل آلوده شدن به میکروبی به نام ای کولای است که به راحتی از طریق مدفوع منتقل می شود. برای پیشگیری از بروز این مشکل حین مسافرت حتما به مواردی که به آن اشاره می شود توجه کنید.
* اولین و مهم ترین تاکید بر رعایت بهداشت است. والدین باید توجه داشته باشند که شست وشوی دست ها در مسافرت بسیار مهم است چراکه عدم رعایت بهداشت فردی و محیط، غذا خوردن با دست آلوده، خوردن میوه و سبزی های آلوده نیز از مواردی است که می تواند منجر به بروز دل پیچه و اسهال در کودکان و همچنین بزرگسالان شود.
 * با توجه به اینکه ممکن است طی سفر دسترسی به آب راحت نباشد، پیشنهاد می شود قبل از سفر، دستمال های مرطوب کننده و ژل های ضدعفونی کننده تهیه و از آنها برای تمیزکردن دست کودک استفاده شود.
* حتی الامکان از مصرف غذاهای بین راهی و همچنین از خرید کنار جاده ای اجتناب شود.
* پیشنهاد می شود برای مسیر، غذا را از خانه تهیه کنید.
* حتما انواع میوه و سبزیجات، آب میوه، بیسکویت و دیگر خوراکی سالم را در طول سفر همراهتان داشته باشید.
* میوه ها را به خوبی بشویید و آنها را در ظرفی دربسته قرار دهید البته پیشنهاد می شود از خردکردن میوه ها بپرهیزید چون به راحتی آلودگی را به خود می گیرد.
* مراقب باشید حین گشت زنی در باغ ، کودک میوه های نشسته و همچنین میوه هایی که روی زمین افتاده است را نخورد چراکه آلوده به انواع کود و فضولات حیوانی است.
* در راه از آب معدنی استفاده کنید. با توجه به اینکه در اغلب رستوران ها نظافت رعایت نمی شود و مشخص نیست که آب نوشیدنی از آب لوله کشی است یا نه، بهتر است از نوشیدن آب در این اماکن خودداری کنید و حتما در طول سفر آب معدنی بخورید. علاوه بر این، آب هر منطقه دارای میکروب های خاص همان منطقه است و ممکن است شما با نوشیدن آب این شهرها دچار مشکلات گوارشی شوید درحالی که دستگاه گوارش ساکنین این مناطق سازگاری لازم را با آن پیدا کرده است.
* از مصرف آبی که جریان دارد، خودداری کنید چراکه زلال بودن آب و در جریان بودن آن دلیلی بر تمیزی و آلوده نبودن آن نیست.
* سعی کنید قبل از سفر مقداری آب بردارید و در بین راه حتی برای شستشوی ظروف از آن استفاده کنید.

.

منبع :