آکاایران: همه چیز درباره عادتی به نام ناخن جویدن!

آکاایران: همه چیز درباره عادتی به نام ناخن جویدن!


شما هم حتما کودکان یا حتی بزرگسالانی را دیده اید که ناخن های خود را می خورند و شاید این کار را بهتر از هر کار دیگری انجام بدهند. یک لحظه از خوردن ناخن های خود دست برنمی دارند، چه در یک همایش علمی نشسته باشند و چه در مصاحبه شغلی حضور داشته باشند.

جویدن ناخن ها نوعی رفتار وسواسی است که خیلی ها ناخواسته و بدون اطلاع انجامش می دهند و گاهی همین رفتار به ظاهر ساده، به مشکلی جدی تبدیل می شود. این رفتار وسواسی بیشتر به دلایل مختلفی بروز می کند؛ به عنوان مثال، استرس، خستگی، احساس ناکامی، اضطراب و تنهایی ازجمله معمول ترین دلایلی هستند که باعث ناخن جویدن می شوند. از نظر روان شناختی هم ابتلا به بعضی مشکلات مثل اختلال وسواس فکری ـ عملی، اختلال تمرکزی بیش فعالی، اختلالات اضطرابی یا شب ادراری می تواند زمینه جویدن ناخن را فراهم کند.

پیامدهای ناخن جویدن

جویدن ناخن عوارض جسمی و عاطفی زیادی را به همراه دارد. قرمزی و زخم شدن اطراف پوست ناخن ها می تواند باعث خونریزی و عفونت شود و جدا از خود ناخن، به دندان ها و حتی لثه ها هم آسیب می رساند. ظاهر ناخن جویدن هم خوشایند نیست و می تواند اضطراب درونی فرد را در دید عموم قرار دهد بنابراین، از نظر اجتماعی قابل قبول نیست و روی اطرافیان تاثیر منفی می گذارد. گاهی باکتری ها و ویروس ها از انگشتان دست به صورت و دهان منتقل می شود و افراد را در معرض ابتلا به عفونت های مختلف قرار می دهد. جویدن ناخن علاوه بر این که به دندان ها آسیب می رساند، باعث کج شدن و از ردیف خارج شدن آنها هم می شود.

زمینه های مستعد کننده

بررسی های گسترده نشان می دهد بعضی زمینه ها و عوامل، شرایط را برای بروز رفتارهایی از قبیل جویدن ناخن فراهم می کند و باعث می شود بعضی ها بیشتر به سمت آن گرایش پیدا کنند. حالات روحی خاص از قبیل احساس خستگی، عصبانیت، احساس گناه، کج خلقی و اضطراب از این موارد هستند. قرار گرفتن در معرض این احساسات می تواند زمینه را برای جویدن ناخن فراهم کند، ولی معمولا افراد در شرایط آرام روحی سراغ جویدن ناخن نمی روند. محققان بر این باورند که ناخن جویدن به خودی خود عمل مضری نیست، ولی چنانچه در فعالیت های روزمره تداخل ایجاد کند، می تواند به عنوان یک اختلال رفتاری و عادتی شناخته شود. در این میان، بسیاری از افراد به دلیل استرس و خستگی مفرط دست به این کار می زنند و معتقدند این کار استرس و اضطراب آنها را کاهش می دهد. پزشکان معتقدند، جویدن ناخن در چنین شرایطی باعث مشغول شدن بخشی از بدن می شود و در نتیجه تمرکز ذهنی تا حدی از موضوع استرس آور برداشته می شود. هرچند خستگی و احساس تنهایی از دیگر محرک ها برای شروع این عادت است، ولی محققان بر این باورند که بخشی از این عادت به ژنتیک افراد بازمی گردد. مطالعات حاکی از آن است که گاهی جویدن ناخن ممکن است علامت نوعی بیماری روانی مثل اختلال وسواس فکری ـ عملی باشد. افرادی که به طور مرتب و وسواس گونه دست های خود را در طول روز می شویند یا مدام نگران قفل نبودن در منزل یا رفتارهایی از این نوع هستند، بیش از بقیه به ناخن جویدن رو می آورند. علاوه بر این کودکانی که از اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز، اختلال اضطراب جدایی یا شب بیداری رنج می برند، بیشتر به ناخن جویدن تمایل دارند.

ترک عادت موجب مرض نیست

ترک عادت ناخن جویدن کمی سخت است و معمولا درمان های مختلفی برای این مشکل وجود دارد. یکی از این درمان ها، درمان های رفتاری است که طی آن، یک رفتار خاص جایگزین این عادت می شود. در روش دیگر، پزشک با تمرکز روی عواملی که باعث بروز این رفتار نادرست شده، سعی در درمان آن دارد. بسیاری از درمان های رفتاری بر پایه درمان های شناختی صورت می گیرد و افکار و رفتارهای فردی برای تغییر رفتارهای درست قرار می گیرند. یکی از نگرانی های والدین در مورد کودکانی است که عادت به جویدن ناخن هایشان دارند. به طور معمول، کودکان بعد از چند سال این عادت را ترک می کنند و مشکلی برای آنها به وجود نمی آید مگر در موارد کمی که باید با مراجعه به پزشک و انجام راهکارهای مختلف مانع از ادامه آن شد. مشکل اصلی، نوجوانان و افراد بالغی هستند که ناخن هایشان را می جوند. یکی از راه های مقابله با ناخن جویدن استفاده از بانداژهای چسبی روی انگشت هاست. افراد می توانند باندها را هر روز عوض کنند و آن را به مرور برای هر کدام از انگشت ها انجام دهند.

آغشته کردن سر انگشتان با ماده ای بدمزه و ترجیحا تلخ هم موثر است. هر بار که فرد انگشتش را به سمت دهان ببرد، وقتی با تلخی آن مواجه می شود، از این کار صرف نظر می کند و به مرور همین رفتار می تواند تمایل او را به ناخن جویدن کمتر کند. در این میان، استفاده از لاک ناخن هم می تواند تا حد زیادی موثر باشد. کوتاه نگه داشتن ناخن ها هم به این مساله کمک می کند و باعث می شود فرد کمتر این عادت را تکرار کند. ورزش و فعالیت بدنی و حضور در کلاس های ورزشی، یوگا، مدیتیشن و تنفس عمیق که استرس را کاهش می دهند هم به جلوگیری از جویدن ناخن ها کمک می کند.

در نهایت، اگر هیچ کدام از این راه ها موثر واقع نشدند، حتما به پزشک مراجعه کنید چراکه ممکن است نوعی بیماری روانی زمینه ای، علت بروز تمام این حالات باشد و نیاز به درمان های روان شناختی و مصرف دارو داشته باشد.

دارودرمانی در درمان جویدن ناخن تنها راه حل ممکن نیست. داروهایی که برای بهبود این حالت مورد استفاده قرار می گیرند، بلافاصله تاثیر نمی گذارند بلکه تا زمان اثربخشی تقریبا چند هفته زمان نیاز است. همچنین، داروهای تجویزی به طور کامل مشکل را برطرف نمی کنند و تنها بین 60 تا 70 درصد اختلال را حل می کنند. بیشتر داروهایی که پزشکان برای بهبود جویدن ناخن به بیماران تجویز می کنند، مشابه داروهایی است که در بعضی بیماری های روانی مورد استفاده قرار می گیرد و گاهی این موضوع باعث می شود افراد از مصرف داروها امتناع کنند.

ولی به این نکته توجه کنید که پزشک طبق شرایط بیمار، برایش دارو تجویز می کند و اطمینان به روش درمانی پزشک یکی از رموز تأثیرگذاری داروهاست.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health

.

منبع :