آکاایران: مراقب وزن کوله پشتی دانش آموزان باشید

آکاایران: مراقب وزن کوله پشتی دانش آموزان باشید


کوله پشتی مناسب برای دانش آموزان

پرهام پارسانژاد، فیزیوتراپیست در پاسخ به سوال شهروندی درباره وزن مناسب کوله پشتی و کیف مناسب برای مدرسه، اظهار داشت: یکی از نکاتی که والدین و اولیا مدرسه باید نسبت به آن توجه داشته باشند، وزن کیف دانش آموزان است. به لحاظ علمی، وزن کیف مدرسه نباید بیش از 20 درصد وزن دانش آموز باشد. وی ادامه داد: برخی دانش آموزان عادت دارند تا تمام وسایل خود را روزانه حمل کنند این مسئله موجب می شود تا وزن کیف آنها بیش از حد سنگین شود و برای سیستم اسکلتی و عضلانی آنها مشکلاتی ایجاد کند.

این فیزیوتراپیست درباره کیف مناسب برای مدرسه گفت: بهترین کیف برای سلامت جسمانی دانش آموزان، کوله پشتی است که دو بند داشته باشد و بندهای آن پدگذاری مناسب شده باشند تا بر شانه های دانش آموز فشار وارد نشود و جای بندها نیز روی شانه ها باقی نماند. وی افزود: همچنین داشتن بند کمری با پهنای مناسب می تواند فشار کیف را بر کل بدن وارد کند تا نقطه خاصی از آن دچار فشار و آسیب نشود.

عضو هیأت مدیره انجمن فیزیوتراپی تهران تصریح کرد: اگر وزن کیف مناسب نباشد، دانش آموز فشار زیادی را در مسیر منزل تا مدرسه تحمل می کند و وقتی به مدرسه رسید عضلات به علت فشار زیادی که بر آنها وارد شده است، دچار اسپاسم می شوند و دیگر تاب وزن سر را ندارند که این مهم می تواند موجب انحراف ستون فقرات به جلو یا طرفین، فشار بر دیسک های ستون فقرات و صفحه های رشد شود.

این فیریوتراپیست، غیر طبیعی شدن مفاصل و بدشکلی مهره های ستون فقرات را ناشی از فشار غیر طبیعی بر صفحه های رشد دانست و خاطر نشان کرد: صفحه های رشد که در دختران تا حدود 11 سالگی و در پسران تا حدود 15 سالگی باز است باعث می شوند که استخوان رشد طولی داشته و شکل طبیعی به خود بگیرند.

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health

.

منبع :