bxs1

آکاایران: غذاهای آلرژی زا برای کودکان را بشناسید


اگرچه این موضوع معمول نیست، اما امکان دارد رخ بدهد. هرچند بسیاری از والدین حدس می زنند که کودکشان نسبت به برخی غذاهای خاص آلرژی دارد، اما تنها حدود 6 درصد از کودکان کم سن و 3 تا 4 درصد از افراد بالغ  آلرژی غذایی دارند. با درک نحوه عمل آلرژی ها، شما ممکن است بتوانید علامت های اولیه آن را بطور صحیح شناسایی کنید. همچنین اگر کودک شما واکنش آلرژیک داشته است، مهم است بدانید که باید چه کار کنید.

bxs2

اگر کودک شما نسبت به یک غذا آلرژی داشته باشد، بدن او با این غذا به عنوان یک ماده مهاجم برخورد کرده و پادتن یا آنتی بادی هایی (به نام IgE) تولید می کند. اگر این غذا مجددا خورده شود، آنتی بادی ها به سیستم ایمنی بدن دستور می دهند که ماده ای به نام هیستامین آزاد کند تا به این ماده غذایی حمله کرده و با آن مقابله نماید. نشانه های آلرژی معمولا بین چند دقیقه تا دو ساعت پس از هضم یک ماده غذایی خاص ظاهر می شوند، اگرچه در برخی موارد خاص از آلرژی غذایی نشانه های آلرژی به صورت مزمن و دائمی خواهند بود. هر یک از این واکنشها می تواند خفیف یا حاد باشد. در بسیاری از کودکان واکنش آلرژیک نسبت به یک غذا موجب اگزمای حاد می شود. این تکه های خشک و زبر از پوست معمولا روی صورت، زانو و آرنج ها ظاهر می شوند. سایر نشانه های احتمالی عبارتند از کهیر یا تورم، چشم های اشک آلود یا آبریزش بینی و دشواری تنفس. برخی اوقات این نشانه ها گوارشی هستند؛ یعنی کودک ممکن است به استفراغ یا اسهال دچار شود. اگر کودک شما یک واکنش حاد آلرژیک دارد، این مسئله می تواند خطرآفرین و حتی کشنده باشد.

به خاطر داشته باشید که کودک می تواند نسبت به یک غذا واکنش نشان دهد حتی اگر قبلا آن را بدون هیچ مشکلی می خورده است. بنابراین اگر کودک شما آلرژی نسبت به تخم پرندگان را به ارث برده باشد، ممکن است در دفعات اولی که آنها را می خورد واکنشی نشان ندهد اما نهایتا نشانه های آلرژی را بروز خواهد داد. (به خاطر داشته باشید که قرار گرفتن زودهنگام در معرض این ماده ها ممکن است چندان مشخص نباشد مثلا اگر بادام زمینی آسیاب شده در یک کلوچه یا شبربنی استفاده شده باشد).

bxs3

او می تواند نسبت به هر چیزی آلرژی داشته باشد اما چند مورد از غذاها هستند که عامل درصد از آلرژی های غذایی به حساب می آیند:

        شیر
        آرد گندم
        سبوس
        برخی از میوه ها (مانند مرکبات و توت فرنگی)
        بادام زمینی (و مشتقات آن)
        سایر آجیل ها (غیر از بادام زمینی، مانند گردو)
        ماهی (مانند ماهی تن و قزل آلا) و نرم تنان صدف دار (مانند خرچنگ دریایی، میگو و خرچنگ)
        تخم پرندگان


اگر فکر می کنم که کودکم نسبت به یک غذا واکنش آلرژیک نشان می دهد چه کار باید بکنم؟

اگر به نظر می آید که کودک شما مشکل تنفسی دارد، ورم هایی روی صورت یا لب هایش مشاهده می شود یا پس از خوردن غذا به استفراغ یا اسهال شدید دچار شده است، سریعا با اورژانس تماس بگیرید. واکنش های حاد آلرژیک را نباید دست کم گرفت. مسیر تنفسی کودک شما ممکن است ظرف چند دقیقه بسته شود بنابراین سعی نکنید با پزشک تماس بگیرید یا او را به اورژانس برسانید. تیم پزشکی باید در اسرع وقت به محل حادثه برسد. اگر کودک شما همواره تا دو ساعت پس از خوردن یک غذای خاص نشانه ها را از خود بروز می دهد، با پزشک او صحبت کنید. او ممکن است شما را برای آزمایش به یک متخصص آلرژی کودکان معرفی نماید. متخصص می تواند به شما بگوید که کدام غذا یا غذاها باعث بروز مشکل می شوند و اینکه آیا این نشانه ها بخشی از واکنش سیستم ایمنی بدن (یعنی آلرژی) است یا اینکه علامت آن است که او نمی تواند غذا را هضم کند (یعنی حساسیت غذایی). پس از اینکه کودک شما واکنش آلرژیک نسبت به یک غذا نشان داد باید برای وقتی که این اتفاق دوباره می افتد آماده باشید. حتی اگر واکنش دفعه اول خفیف بوده است، بار بعدی می تواند حاد باشد. پزشک کودک می تواند راهنمایی های مربوط برای اقدام مناسب را در اختیار شما قرار دهد که شامل دستوراتی در مورد نحوه مدیریت و کنترل واکنش آلرژیک می شود. پزشک ممکن است به شما توصیه کند یک دستگاه تزریق اتوماتیک حاوی اپی نفرین را همراه داشته باشید که می تواند نسخه آن را برای شما نوشته و نحوه استفاده از آن (زمانی که واکنش آلرژیک ظاهر می شود) را نشان دهد. این دستگاه ها همانند خودکارهای اسباب بازی هستند و به طور اتوماتیک میزانِ لازم اپی نفرین جهت توقف واکنش آلرژیک را مشخص و تنظیم می کنند.

bxs4

به عنوان مثال، اگر شما تب بهاره، آلرژی نسبت به حیوانات یا آلرژی غذایی داشته باشید، 50% احتمال دارد که کودک هم آلرژی (هرچند احتمالا متفاوت از شما) داشته باشد. هنگامی که والدین هر دو آلرژی داشته باشند، این احتمال به 75% می رسد.

bxs5

ممکن است. در واقع، او ممکن است همین حالا هم خوب شده باشد. تقریبا 85% از کودکان وقتی بزرگ شده و به سن مدرسه می رسند، آلرژی خود نسبت به شیر، تخم پرندگان، سبوس و آرد را از دست می دهند. آلرژی نسبت به بادام زمینی، آجیل ها، ماهی و نرم تنان صدف دار، به احتمال زیاد در تمام عمر باقی خواهند ماند. با این حال، حدود 20% از کودکانی که در سن کمتر از 2 سالگی نسبت به بادام زمینی آلرژی دارند، هنگامی که به سن مدرسه برسند آلرژی خود را از دست می دهند.

bxs6

اکثر این واکنش ها ماهیت آلرژیک ندارند. معمول ترین نوعِ واکنش غذایی منفی، حساسیت غذایی است. حساسیت غذایی به سیستم ایمنی بدن مربوط نمی شود. اگر کودک شما به حساسیت غذایی دچار شده باشد، بدین معناست که در هضم نوع خاصی از غذا مشکل دارد. شما ممکن است متوجه شوید که او هر بار که آن غذای خاص را می خورد یا می نوشد، نشانه های سوءهاضمه غذا (مانند باد شکم، نفخ یا اسهال) او را به زحمت می اندازند. مرسوم ترین نوع حساسیت غذایی، حساسیت به لاکتوز است. کسانی که به این حساسیت دچار باشند، آنزیم لازم جهت هضم شکر موجود در شیر گاو و سایر فرآورده های لبنی را ندارند.

bxs7

با پزشک او صحبت کنید. او ممکن است برای شناسایی عامل مشکل زا، یک رژیم غذایی به شما پیشنهاد بدهد یا اینکه شما را به متخصص آلرژی یا متخصص بیماری های گوارشی کودکان معرفی کند. متخصص آلرژی سؤالات مفصلی راجع به نشانه هایی که کودک از خود بروز می دهد خواهد پرسید. سپس ممکن است آزمایش آلرژی پوستی یا آزمایش خون را انجام دهد تا مشخص شود که این نشانه ها مربوط به واکنش سیستم ایمنی بدن (آلرژی) هستند یا خیر. اگر آزمایش پوست موجب ایجاد کهیر بر روی پوست شود یا آزمایش خون نشان دهد که کودک شما آنتی بادی های IgE را برای غذا دارد، آنگاه احتمال آن وجود دارد که کودک نسبت به آن غذای خاص آلرژی داشته باشد. اگر نتیجه آزمایش ها منفی باشد، نشانه های کودک شما احتمالا مربوط به آلرژی غذایی نیستند، هرچند ممکن است ناشی از حساسیت غذایی باشند. در این مرحله، ممکن است شما را به یک متخصص بیماری های گوارشی معرفی کنند تا علت حساسیت غذایی را مشخص نماید یا دلیل های دیگری که ممکن است برای نشانه های کودک شما وجود داشته باشند را بررسی کند.

bxs8

دارویی وجود ندارد که مانع از واکنش های آلرژیک نسبت به غذا شده یا آنها را درمان کند و واکسن های آلرژی که برای تب بهاره استفاده می شوند نیز برای آلرژی های غذایی جواب نمی دهند. کلید پیشگیری از بروز واکنش آلرژیک، اجتناب شدید از آن غذای خاص است. اما اجتناب از یک غذای خاص، غالبا به آن سادگی که تصور می شود نیست. غذاها ممکن است در جاهایی که احتمال نمی رود وجود داشته باشند و حتی اندکی از یک ماده ممکن است برای بروز یک واکنش حاد کافی باشد. اکثر کسانی که واکنش حاد داشته اند، غذایی را خورده اند که فکر می کرده اند ایمن و بی خطر است. شما باید به دقت برچسب های مواد غذایی را بخوانید، بدانید که باید از کدام مواد غذایی اجتناب کنید و در منوی رستوران ها نیز در مورد مواد موجود در هر غذا سوال کنید. اگر مشخص شد که کودک شما به آلرژی غذایی مبتلاست، باید در مورد همه کارهایی که می توانید برایش انجام دهید، اطلاعاتی کسب کنید؛ از جمله اینکه دقیقا باید از چه غذاهایی اجتناب کند، چگونه برچسب های مواد غذایی را بخواند و چگونه علامت های اولیه یک واکنش آلرژیک را شناسایی نماید. با راهنمایی و همکاری پزشک کودک، یک برنامه مشخص برای زمانی که کودک به واکنش آلرژیک دچار می شود طراحی نمایید. اپی نفرین را در دسترس خود داشته باشید و نحوه استفاده از آن را یاد بگیرید. اطمینان حاصل کنید که همه کسانی که مسؤول نگهداری و مراقبت از کودک هستند (پرستار کودک، اقوام، مربی و معلمان مهد و مدرسه )، درباره آلرژی کودک و اینکه چه خوراکی هایی را نباید به او بدهند، اطلاع دارند.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health

.

منبع :