آکاایران: حرف زدن کودک با تخم کبوتر؟!

آکاایران: حرف زدن کودک با تخم کبوتر؟!


یکی از باورهای نادرست بویژه در قدیمی ترها این است که دادن تخم کبوتر به کودک باعث به حرف افتادن او می شود یا مشکل لکنت زبان را درمان می کند.

بدون شک حرف زدن بچه ها و شنیدن اولین کلمات از زبان آنها یکی از هیجان انگیزترین اتفاقات زندگی پدرها و مادرهاست. به همین دلیل زمانی که کودک شروع به تولید صداهایی بی معنی می کند، والدین بشدت ذوق زده می شوند و فرزندشان را تشویق می کنند تا کلمات ساده ای مثل مامان، بابا و... را تکرار کند. حالا شاید این پرسش برایتان مطرح شود که آیا به حرف افتادن کودک سن خاصی دارد؟ اگر کودکی دیر شروع به حرف زدن کند، چه کار باید کرد؟ اصلا چطور متوجه شویم تاخیر در حرف زدن کودک طبیعی نیست؟ شاید باور نکنید، اما بچه ها حرف زدن را از همان بدو تولد شروع می کنند. البته این به معنی بیان دقیق کلمات نیست، اما نوع گریه شیرخوار مفهوم خاصی دارد و مادر بتدریج متوجه می شود که هر گریه کودک به چه معناست؛ دلیل آن گرسنگی است، کودک دل درد دارد یا این که پوشکش باید عوض شود.

الهام عباسلو، کارشناس ارشد گفتاردرمانی می گوید: بچه ها معمولا از شش ماهگی به بعد استفاده از کلمات تک سیلابی مثل دا، با، ما، قا و... را شروع می کنند که گاهی هیچ مفهوم خاصی ندارد و گاهی هم برای به کار بردن یک اسم خاص مورد استفاده قرار می گیرد. بین هشت تا ده ماهگی کودک می تواند از کلمات دو سیلابی مثل ماما، بابا، دادا و... استفاده کند، اما لزوما همه این کلمات به کار برده شده از سوی او معانی مشخصی ندارند. از 11 ماهگی تا یک سالگی انتظار می رود کودک کلماتی مثل ماما و بابا را با مفهوم مشخصی ادا کند و از یک سالگی به بعد، کلمات مامان و بابا باید به صورت اختصاصی برای پدر و مادر استفاده شود.

آیا دخترها زودتر حرف می زنند؟

یکی از باورهای شایع در خانواده های ایرانی این است که دخترها زودتر از پسرها شروع به حرف زدن می کنند. به گفته عباسلو این باور تا حدی درست است، چون مهارت های زبانی در دخترها قوی تر از پسرهاست، اما در مورد همه بچه ها صادق نیست. پس خانواده ها نباید بچه ها را با هم مقایسه کنند و انتظار داشته باشند دخترشان زودتر به حرف زدن بیفتد. معمولا تاخیر در حرف زدن تا سه سالگی طبیعی است و والدین نباید نگران شوند، اما در صورتی که کودک بعد از این سن شروع به حرف زدن نکرد، در بیان کلمات و جمله سازی با مشکل مواجه بود، لکنت زبان داشت یا برخی کلمات را مدام تکرار می کرد باید حتما به متخصص اطفال، روانپزشک یا روان شناس کودک و گفتاردرمانگر مراجعه کرد، چون این تاخیر گفتاری می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال در بعضی مواقع کودک به دلیل مشکلات شنوایی قادر به تکلم نیست. حتی در برخی اختلال های شناختی مثل اوتیسم، تاخیر در حرف زدن یکی از نشانه های بیماری محسوب می شود. باید بدانید کودکی که قدرت شناخت دارد و متوجه سوال های مادر و پدر یا روان درمانگر می شود و تلاش می کند به آن پاسخ دهد، دچار مشکل نیست، اما کودکی که قدرت شناخت ندارد و اصلا متوجه سوال نمی شود، ممکن است دچار مشکل باشد و تاخیر در حرف زدن او هم به دلیل همین مشکل است و باید مورد بررسی قرار بگیرد و بعد از مشخص شدن علت، درمان های لازم شروع شوند.

بچه ها چه زمانی شروع به جمله سازی می کنند؟

معمولا بچه ها تا 18 ماهگی می توانند شش تا هشت کلمه ادا کنند و از 18 ماهگی به بعد دامنه لغات آنها بیشتر می شود به طوری که تا دو سالگی به 30 تا 50 کلمه می رسد، اما این در حالی است که اغلب آنها قادر به جمله سازی نیستند. به گفته عباسلو از دو سالگی به بعد استفاده از جملات دو کلمه ای شروع می شود و کودک در سه سالگی براحتی جملات سه تا چهار کلمه ای هرچند با بیان کودکانه می سازد و حرف زدنش هم بمراتب روان تر و قابل فهم تر خواهد بود. به طور کلی این روند در بیشتر بچه ها دیده می شود، اما یک قانون مشخص و از قبل نوشته شده نیست، چراکه در برخی خانواده ها کودک با تاخیر شروع به حرف زدن می کند و در برخی خانواده ها زود به حرف افتادن کودک باعث تعجب اطرافیان می شود. شاید جالب باشد بدانید کودکانی که در خانواده های پرجمعیت زندگی می کنند و خواهر یا برادر دارند، زودتر شروع به حرف زدن می کنند، اما بچه های تک فرزند که در خانواده های کم جمعیت زندگی می کنند، دیرتر به حرف می افتند.

تخم کبوتر و زبان باز کردن کودک

یکی از باورهای نادرست بویژه در قدیمی ترها این است که دادن تخم کبوتر به کودک باعث به حرف افتادن او می شود یا مشکل لکنت زبان را درمان می کند. در حالی که اگر والدین آگاهی و اطلاعات خود را بالا ببرند و با مکانیسم صحبت کردن آشنایی داشته باشند از خوددرمانی های اینچنینی پرهیز می کنند و به فکر درمان های علمی می افتند. این روزها انواع و اقسام سی دی ها و دی وی دی های آموزشی در رسانه ها تبلیغ می شوند که تولیدکنندگانشان براین باورند استفاده از آنها باعث زود به حرف افتادن کودک و تقویت مهارت خواندن و نوشتن خواهد شد. عباسلو معتقد است تکلم جزئی از رشد به حساب می آید که هم به ژنتیک کودک و هم به محیط او بستگی دارد. بنابراین نشان دادن تصاویر و گوش دادن به آهنگ و شعر به کودک کمک می کند ادای کلمات را زودتر شروع کند. البته نقش پدر و مادر را هم نباید نادیده گرفت چون والدینی که مدام با فرزندشان تمرین می کنند و از او می خواهند کلمات را تکرار کند، باعث می شوند کودک زودتر به حرف زدن بیفتد.

یک مشکل مهم

گاهی اوقات مشکل بچه ها دیر به حرف افتادن یا جمله سازی نیست، بلکه آنها بعضی حروف را هنگام حرف زدن حذف یا با حروف دیگری جایگزین می کنند؛ مثلا استفاده از «بییم بییون» به جای «بریم بیرون». بنابراین والدین متوجه می شوند که کودک قادر به تلفظ حرف «ر» نیست و به جای آن از حرف «ی» استفاده می کند. گاهی اوقات هم کودک در بیان واژه ها با مشکل مواجه است و به اصطلاح زبانش می گیرد، بخوبی قادر به تلفظ حروفی مثل «ز»، «س»، «ش» و... نیست و به باور عموم نوک زبانی صحبت می کند. در چنین شرایطی والدین حتما باید به مراکز گفتاردرمانی مراجعه کنند چون به کمک راهکارهای درمانی این مشکلات تا حد زیادی البته در سنین پایین قابل درمان است.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health

.

منبع :