آکاایران: چرا نوزادان به زردی مبتلا می شوند؟


زردی ناشی از شیر مادر در دو نوع زودرس و دیررس وجود دارد.

یک فوق تخصص نوزادان گفت: به طور طبیعی معمولاً نیمی از نوزادان سالم و 80 درصد نوزادان نارس، به درجاتی از زردی دچار می شوند که خانواده های آن ها را نگران می کند.

«اصغر مرزبان» اظهار کرد: هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز بدن ما در نهایت به رنگ دانه زردرنگی به نام «بیلی روبین» تبدیل می شود که کبد مسئول دفع این ماده از طریق صفرا به خارج از بدن است. در واقع بالا بودن میزان بیلی روبین خون می تواند ارثی یا نشانه ای از بیماری های کبدی باشد، به تدریج و با افزایش عدد «بیلی‏روبین» مناطق دیگر پوست مانند شکم و اندام‏ ها زرد می‏ شود، بنابراین تشخیص زردی بر اساس مشاهده ی زردی در پوست و چشمان نوزاد است. وی افزود: زردی معمولاً از سر و صورت آغاز شده و با افزایش سطح بیلی روبین به سمت اندام ها انتشار می یابد. زردی چهره نشانه ی وجود پنج میلی گرم و زردی تا اواسط شکم نشانه ۱۰ تا ۱۵ میلی گرم و زردی اندام و کف دست و پا نشانه وجود ۲۰ میلی گرم بیلی روبین در دسی لیتر خون است. گاهی در نوزادان، زردی فیزیولوژیک اتفاق می افتد که این زردی شرایط خاصی دارد و حتماً باید با تشخیص پزشک معالج باشد. عوارضی هم ندارد و در صورتی که نوزاد تحت نظر پزشک باشد، نیاز به بستری نیست. از عوامل مستعدکننده زردی دیابت مادر، نژاد، نارس بودن نوزاد، برخی داروها، نوزاد مذکر، شیرمادر، تأخیر در دفع مدفوع نوزاد، سابقه ی زردی فیزیولوژیک در خواهر و برادر و کاهش وزن هستند.

این فوق تخصص نوزادان تصریح کرد: زردی ممکن است به علت بیماری زمینه ای باشد که شامل زردی در ۲۴ تا ۳۶ ساعت اول، افزایش سریع بیلی روبین، گسترش زردی تا اواسط شکم، زردی طولانی مدت بیش از دو هفته و سایر موارد مثل سابقه فامیلی، رنگ پریدگی، بزرگی کبد و طحال، عدم موفقیت روش فتوتراپی در کاهش زردی، استفراغ، خواب آلودگی، تغذیه ضعیف، کاهش وزن شدید، مدفوع بی رنگ و ادرار پررنگ می شود.

مرزبان یادآور شد: زردی ناشی از شیر مادر در دو نوع زودرس و دیررس وجود دارد که در نوع زودرس پیش از روز هفتم آغاز می شود و عوامل مستعدکننده ی نوزاد عبارت اند از کاهش مصرف شیر مادر و خوراندن آب قند که درمان در آن، به صورت شیردهی مکرر(بیش از ۱۰ بار در ۲۴ ساعت) و منع مصرف آب و آب قند است و در نوع دیررس پس از هفته اول آغاز می شود از همین رو والدین باید بیشتر به این امر توجه داشته باشند.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health

.

منبع :