bxs1

آکاایران: 9 واکسن ضروری برای کودکان ایرانی


۱۱ سال است که کشور عاری از فلج اطفال است.
سالانه حدود ۱۱ میلیون کودک در جهان قبل از پنج سالگی می‌میرند و حداقل یک چهارم این موارد با واکسن قابل پیشگیری است.
رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، با بیان این مطلب اظهار کرد: بنابر تأیید سازمان جهانی بهداشت و صندوق کودکان ملل متحد، ایمن سازی مؤثرترین اقدام بهداشتی شناخته شده بعد از تأمین آب آشامیدنی سالم در تأمین سلامت جامعه است و واکسن ها و ایمن سازی نقش بسیار مهمی در سلامت جوامع در یک قرن اخیر داشته است. وی افزود: در منطقه مدیترانه شرقی در سال ۲۰۰۸ حدود ۱/۳ میلیون کودک زیر پنج سال فوت کرده اند و ۲۰ درصد این موارد به علت بیماری های قابل پیشگیری با واکسن رخ داده است.
وی تصریح کرد: بر اساس پیش بینی سازمان جهانی بهداشت، با بکارگیری واکسن های رایج و مورد استفاده در جهان، سالانه از بیش از دو میلیون مرگ جلوگیری می شود واکسن ها علاوه بر پیشگیری از مرگ، سبب بهبود کیفیت زندگی از طریق پیشگیری از ناتوانی از بیماری ها می شوند. گویا اضافه کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به موازات شکل گیری شبکه های بهداشتی درمانی در کشور و تربیت و به کارگیری کارکنان بهداشتی، افزایش پوشش ایمن سازی کودکان زیر یک سال کشور به بیش از ۹۰ درصد در سال ۱۳۶۹ و بالای ۹۵ درصد در سال ۱۳۷۵ بود.
رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ابراز داشت: در حال حاضر کلیه کودکان کشور علیه بیماری های دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، فلج اطفال، سرخک، سرخجه، اوریون، سل و هپاتیت B واکسینه می شوند. دکتر گویا ادامه داد: بیماری سرخک، سرخجه مادرزادی و کزاز نوزادی در مرحله حذف قرار دارد و ۱۱ سال است که کشور عاری از فلج اطفال است و بیماری های دیفتری، سیاه سرفه و اوریون کنترل شده اند.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health


مطالب پیشنهادی:
اگر نوزاد پسر دارید، حتما بخوانید
تعیین جنسیت نوزاد با روش های سنتی!
پاسخ به سوالاتی راجع به ختنه
اگر می‌خواهید صاحب فرزند پسر بشوید،این کار را انجام دهید!!
با نوزاد خود صحبت کنید
.

منبع :