آکاایران: برنامه "کوله پشتی سالم" اجرا می شود

آکاایران: برنامه "کوله پشتی سالم" اجرا می شود


هنجار وزن کوله پشتی دانش آموزان ایرانی در این برنامه محاسبه شده است.

رییس مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت از محاسبه هنجار وزن کوله پشتی دانش آموزان ایرانی خبر داد و گفت: این برنامه جهت اجرا به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ می شود. بهزاد دماری ضمن اشاره به مطالعه انجام شده توسط پژوهشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم، گفت: هنجار وزن کوله پشتی دانش آموزان ایرانی در این مطالعه محاسبه شد.
وی افزود: بر اساس نتایج به دست آمده از این گزارش، حداکثر وزن مجاز برای کوله پشتی دانش آموزان 10 درصد وزن بدن آنها توصیه می شود. بنابراین وزن های بیشتر کوله پشتی ها در دانش آموزان علاوه بر آنکه به بروز تغییرات منفی در سیستم قلبی - عروقی و تنفسی منجر می شود، افزایش معنی دار دردهای شانه، پشت و کمر را به دنبال خواهد داشت. رییس مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت در آستانه بازگشایی مدارس به دانش آموزان و والدین آنها توصیه کرد که از جاسازی وسایل سنگین و غیرضروری در کوله پشتی خودداری کنند.
وی با اشاره به تدوین برنامه "کوله پشتی سالم" در وزارت بهداشت جهت جلوگیری از بروز مشکلات در ستون فقرات و ایجاد دردهای مزمن و حاد پشت و کمر در دانش آموزان، گفت: طی جلسه ای با مسوولان وزارت آموزش و پرورش در مورد مقدمات این کار صحبت شده است. در مجموع این برنامه پس از طی مراحل تصویب در وزارت بهداشت، جهت اجرا در مدارس سراسر کشور، به زودی به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ می شود.
رییس مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت همچنین به والدین، مدیران و مسوولان وزارت آموزش و پرورش توصیه کرد که به منظور اطلاع از وزن کوله پشتی دانش آموزان، به صورت تصادفی کوله پشتی آنها وزن کشی شود تا از رعایت وزن استاندارد کوله پشتی مطمئن شوند. وی بر نقش و اهمیت وزن کوله پشتی در حفظ سلامت وضعیت اسکلتی - عضلانی دانش آموزان تاکید کرد و گفت: لازم است والدین و همچنین مسوولان مربوطه در وزارت آموزش و پرورش نسبت به حمل کوله پشتی های سنگین تر از وزن مجاز توسط دانش آموزان حساس باشند.
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health

مطالب پیشنهادی:
مدارس فرسوده برای این دانش آموزان خطرناک است
این نوشیدنی برای دانش آموزان ضروریست
اهمیت مراقبت های بهداشتی در دانش آموزان
توصیه هایی برای موفقیت تحصیلی دانش آموزان مبتلا به آسم
بهترین میان وعده برای دانش آموزان
 
 
.

منبع :