آکاایران: لاک ناخن برای بچه ها خطرناک است؟

آکاایران: لاک ناخن برای بچه ها خطرناک است؟


به تازگی برخی تولیدکنندگان لاک های ناخن ادعا می کنند لاک های مخصوص بچه ها را بر پایه آب و رنگ های مجاز خوراکی تهیه کرده اند.
متاسفانه خیلی از مادران روی ناخن‌های کوچک و زیبای دختربچه‌های کم سن‌وسال خود لاک‌های رنگی مختلف می‌زنند اما لاک‌های ناخن حاوی مقادیری مواد شیمیایی هستند که فقط بافت نسبتا محکم ناخن‌ها می‌توانند آنها را تحمل کنند و حتی پوست کناره‌های ناخن‌ها هم ممکن است در اثر تماس با این مواد، دچار تحریک و حساسیت شود. این تحریک و حساسیت برای مخاط دهان به مراتب شدیدتر و بدتر اتفاق خواهد افتاد.
از آنجا که برخی بچه‌های کوچک، عادت به جویدن ناخن‌های خود یا در دهان کردن انگشت و ناخن‌ها دارند، ممکن است در صورت آغشته بودن ناخن‌ها به لاک، مقداری از لاک را بجوند و با بلعیدن مواد شیمیایی موجود در آن، دچار واکنش‌های دهانی یا ناراحتی‌های گوارشی بشوند. از سوی دیگر، وجود ماده بسیار مضر سرب در لاک‌های رنگی دور از انتظار نیست. به همین دلیل والدین برای پیشگیری از ابتلا به ناراحتی‌های مخاطی یا عوارض گوارشی، بهتر است از خیر استفاده از لاک روی ناخن‌های فرزندشان بگذرند. علاوه بر اینها، اگر جویدن و بلعیدن لاک ناخن، به دفعات تکرار شود، امکان ابتلا به مسمومیت‌ها هم در آنها افزایش می‌یابد.
به‌تازگی برخی تولیدکنندگان لاک‌های ناخن ادعا می‌کنند لاک‌های مخصوص بچه‌ها را بر پایه آب و رنگ‌های مجاز خوراکی تهیه کرده‌اند. هرچند که صحت این گفته و ادعا باید براساس نتایج آزمایشگاهی به اثبات برسد اما اگر واقعا از آب و رنگ‌های خوراکی برای تهیه لاک‌های بچه‌گانه استفاده شود، دیگر برای سلامت بچه‌ها چندان مضر نیست.

دکتر علیرضا سالک مقدم، ایمونولوژیست، استاد دانشگاه علوم‌پزشکی تهران

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health

مطالب پیشنهادی:
اسراری برای داشتن ناخن هایی خوش فرم
آیا عوارض کاشت ناخن را میدانید؟
ناخن های شما هم مدام می شکنند؟
چه طور ناخن فرورفته ام را درمان کنم؟
قبل از کاشت ناخن، این مطلب را بخوانید
.

منبع :