آکاایران: ترس کودکان از دستشویی های ناآشنا

آکاایران: ترس کودکان از دستشویی های ناآشنا


بسیاری از کودکانی که تازه توالت رفتن را یاد گرفته اند فقط در استفاده از توالت منزل خودشان یا دیگر توالتهای آشنا راحت هستند.به تدریج آن ها دامنه توالتهای مورد استفاده شان را گسترش می دهند.
 

بسیاری از کودکانی که تازه توالت رفتن را یاد گرفته اند فقط در استفاده از توالت منزل خودشان یا دیگر توالتهای آشنا راحت هستند.به تدریج آن ها دامنه توالتهای مورد استفاده شان را گسترش می دهند.بعضی کودکان سه یا چهار ساله حتی درباره توالتهای نا آشنا کنجکاوی می کنند و می خواهند بدانند توالت خانه های دیگر کجاست و چه شکلی دارد. این توجه حاصل علاقه مندی کودکان به عملکرد بدن و نیاز به اطمینان و امنیت در مورد توانایی جدید توالت رفتنشان است. آن ها می خواهند اطمینان یابند که در صورت لزوم می توانند به توالت بروند.گاهی کودک به علت کنجکاوی به توالت می رود تا آنجا را ببیند و مطمئن شود در دسترس است.

البته این مساله برای پدر ومادری که مدتها در یک فروشگاه بزرگ به دنبال محل توالت گشته اند و دست آخر فهمیده اند کودک اصلاً به توالت رفتن نیازی نداشته ممکن است زیاد خوشایند نباشد، ولی آنها باید بدانند که این شکل بسیار قابل قبولتر از وقتی است که کودک از هیچ توالتی بجز توالت خودش و احتمالاً پدر بزرگ و مادربزرگش استفاده نمی کند.

در حدود چهارسالگی ، بسیاری از کودکان احساس نیاز شدیدی به خصوصی ماندن مسایلشان دارند.این مساله کاملاً طبیعی است و اگر به عنوان نشانه ایجاد حیا و عفت تلقی شود در منزل مشکلی ایجاد نخواهد کرد.حجب و حیا همراه با ترس از جدایی از پدر و مادر و یا ترس از میکروب ها ممکن است مشکل خودداری از رفتن به توالتهای نا آشنا را چند برابر کند.نتیجه آن است که کودک خودش را خیس یا کثیف می کند و یا از بیرون رفتن از خانه برای مدت طولانی سرباز می زند.این گونه موارد در واقع به مشکلاتی که کودک به عنوان بچه خجالتی یا ترسو دارد می افزاید.

ترسهای کودک را شناسایی کنید.

با کودکتان صحبت کنید و دریابید که او از چه چیزی می ترسد.از تمام مهارتهای برقراری ارتباط خود استفاده کنید.با او به داخل یک توالت نا آشنا بروید و از او بپرسید چه چیزی او را ناراحت می کند. آیا مشکل دور ماندن از شماست؟آیا می ترسد که یک غریبه داخل توالت شود و او را در آنجا ببیند؟آیا می ترسد در بر روی او قفل شود و در توالت زندانی شود؟آیا از آلودگی می ترسد؟ هیچ گاه ترسهای کودک را بی اهمیت و کوچک نپندارید. به او اطمینان دهید که برنامه ای ترتیب خواهید داد که به او کمک کنید تا بر ترسهایش فائق آید.

 از توالتهای ساده تر شروع کنید.

وقتی مشکل را شناسایی کردید با انتخاب ساده ترین توالت به حل و رفع آن بپردازید.فهرستی از تمام توالتهایی که کودک از آنها می ترسد تهیه کنید و بگذارید کودک انتخاب کند که از کدام توالت شروع خواهد کرد.اگر کودک دلیل ترس خود را ورود ناگهانی افراد غریبه ذکر کرد برای کمک به او تا وقتی که بر ترس خود غلبه کند پشت درهای توالت به عنوان نگهبان بایستید و به کودکتان این اطمینان را بدهید که مراقب او هستید.

 میکروب ها و آلودگی ها

بسیاری از کودکان به این دلیل از توالتهای ناآشنا استفاده نمی کنند که به طور افراطی از میکروب ها و آلودگی ها می ترسند.اگر کودک نگران مسایل بهداشتی است به او یاد بدهید چگونه توالت را تمیز کند. به مسوولان مدارس بگویید که سرویسهای آنجا را تمیز کنند تا کودک از این نظر مشکلی نداشته باشد.

 ترسهای کودکان را از میان ببرید.

اگر کودک شما بیش از حد به منظره و بوی توالتهای عمومی ای که کاملاً پذیرفته شده اند حساسیت دارد باید به او روش های غلبه بر این مشکل و از میان بردن ترس را بیاموزید. با او به توالت بروید تا دریابید چه چیزی او را آزار می دهد. به او نشان دهید اگر مدتی صبر کند به بوی بد عادت خواهد کرد و آن را نخواهد فهمید.به یاد داشته باشید که کودکتان را برای یادگیری بیشتر و از بین بردن ترس از توالتهای دیگر تحسین کنید و به او پاداش بدهید.بدین ترتیب بزودی کودک می آموزد که به تنهایی و هر زمان که نیاز دارد از همه توالتها استفاده کند.
منبع:چگونه با کودکم رفتار کنم.
 
.

منبع :