آکاایران: هفته نامه سلامت - حمیده طاهری: اوتیسم بیماری عجیب و پیچیده ای نیست. حداقل به آن سیاهی که رسانه ها به ما نشان داده اند، نیست. اوتیسم نوعی اختلال است که بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی تاثیر می گذارد. کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم، در ارتباطات کلامی و غیرکلامی، تعاملات اجتماعی و فعالیت های مربوط به بازی، مشکل دارند. این اختلال، ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنها دشوار می کند. اوتیسم یک اختلال شناختی است که سال ها مورد بی توجهی و بی مهری بود و به دلیل ماهیت ناشناخته اش در ایران به کلاف سردرگمی برای خانواده ها تبدیل شده بود.
 
کودکان مبتلا تا چند سال پیش به دلیل همین ماهیت گنگ و پیچیده اوتیسم از جامعه طرد می شدند و محکوم بودند تا در مدارس کودکان استثنایی درس بخوانند. این اختلال حالا شناخته شده ولی ظاهرا هنوز اندر خم یک کوچه است.
 
روان پزشکان می گویند اوتیسم نوعی ناتوانی رشدی شدید است که در 3 سال اول زندگی بروز می کند و بارز ترین نشانه آن، اختلالات گفتاری و ناتوانی در برقراری ارتباط با دیگران است. هرچند در ایران پژوهش همه گیری برای شناسایی مبتلایان به اوتیسم وجود ندارد، اما اگر میزان شیوع این بیماری در کشورمان تفاوتی با پراکندگی آن در دیگر کشورها نداشته باشد، با این حساب فراوانی آن در ایران هم باید حدود 6 در 10 هزار نفر باشد، اما اتفاقی که در این چند سال افتاده این است که این بیماری با موج جدیدی از تبلیغات همراه شده که به نظر چندان منطقی نیست.
 
دکتر حمیدرضا پوراعتماد، عصب شناس بالینی و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، یکی از قدیمی ترین پزشکانی است که در ایران وارد حوزه درمان اوتیسم شده است. او حالا معتقد است همه اوتیسم آن چیزی نیست که در رسانه ها بزرگنمایی می شود و این هشدار را می دهد که اوتیسم را سیاسی نکنید. دکتر پوراعتماد می گوید: «تصویری که اکنون از اوتیسم ارائه می شود فقط نوع بسیار شدید آن را نمایش می دهد. در ظاهر آمار جهانی اوتیسم بالا رفته اما علت آن این است که طیف متوسط و خفیف نیز جزو آمار محسوب می شود، درحالی که این گروه افرادی هستند که زندگی عادی دارند و فقط رگه هایی از اوتیسم در آنها دیده می شود. طیف اوتیسم بسیار وسیع است و بسیاری از افراد مشهور را هم دربرمی گیرد.
 
پس نباید فقط نوع شدید آن را موردتوجه قرارداد.» به گفته وی، در ایران فقط اوتیسم متوسط تا شدید شناخته می شود و اوتیسم خفیف کمتر قابل تشخیص است، برای مثال چه کسی ممکن است به احتمال اوتیسمی بودن نابغه ریاضی کوچک و کم حرف مدرسه که به قول همکلاسی هایش با کسی نمی جوشد، شک کند؟ مدیر مرکز ساماندهی، درمان و توانبخشی اختلالات اوتیستیک هشدار می دهد: «ناآگاهی خانواده ها در تشخیص اوتیسم خفیف، باعث می شود این بیماران تا پایان عمر در برقراری روابط اجتماعی با مشکلات اساسی مواجه شوند. علائم اوتیسم در کودکان معمولا از بدوتولد ظاهر می شود.
 
بااین حال گزارش هایی نیز وجود دارند که بر اساس آنها کودکان تا یک سال و چندماهگی رشدی طبیعی داشته و ناگهان به اوتیسم و واپسروی ذهنی دچار شده اند. نوزادان مبتلا به اوتیسم نسبت به رفتار اطرافیان واکنش نشان نمی دهند، با دور شدن از والدین احساس غریبی نمی کنند و تمایلی به برقراری رابطه با دیگران ندارند. این بیماری می تواند دلایل متعددی داشته باشد؛ مسمومیت مادر در دوران بارداری، اختلالات متابولیک، اثر امواج رادیویی و... همگی در بروز اوتیسم در کودکان موثرند، بااین حال ژن ها و وراثت حرف اول را در بروز این اختلال می زنند.»

یکی از بزرگ ترین هدف های پوراعتماد این است که بچه های اوتیسم را تا قبل از 3 سالگی شناسایی کنند و با آموزش های مورد تایید جهانی آنها را به جایی برسانند تا بتوانند به مدارس معمولی بروند. به نظر او، اگر اوتیسم در سنین پایین تشخیص داده شود و کودک در تمام ساعات بیداری درگیر تعامل شود، مغز تغییر ساخت می دهد. اگر مغز در فضای درست باشد می تواند تغییرات مثبت جدی داشته باشد. این ویژگی مغز انسان است.

پوراعتماد در حال حاضر شبکه ای از فارغ التحصیلان روان شناسی را دارد که در مرکزش آموزش های مخصوص می بینند و با بچه های اوتیسم در محیط خانه هایشان تمرین می کنند. یکی از نکات باارزش کار آنها همین بحث تغییر محل آموزش از مرکزی غریبه به اتاق و محل زندگی بچه هاست. پوراعتماد معتقد است اگر بچه ها زود شناسایی شوند، در ایران آموزش های موثرتری می بینند تا خارج از کشور و دلایل خاص خودش را دارد. با دکتر پوراعتماد در یکی از قدیمی ترین مراکز درمان بیماران اوتیستیک گفت وگو کردیم که می خوانید.
 

آکاایران: از اوتیسم نترسید

 

 شما معتقدید که درمان بچه های اوتیستیک در ایران راحت تر است. چرا؟

در کشور ما فرزند ارزش والایی دارد. مثلا در فرهنگ ما، مادر فرش زیر پای خود را می فروشد تا برای فرزندش جهیزیه تهیه کند. تاثیر این فرهنگ از این جهت است که ما می توانیم یک فضای غیراوتیستیکی برای کودک ایجاد کنیم، درحالی که این فضای غیراوتیسمی را در کشورهای دیگر نمی توان ایجاد کرد. در یک فضای غیراوتیستیکی کودک فضا را به گونه ای تغییر می دهد که محیط و اطرافیان را تحت تاثیر خود درآورد و آنها را وادار می کند آن طور که او می خواهد، رفتار کنند.

چه رفتاری هایی بیشتر مدنظر شماست؟

یکی از مشخصه های این بچه ها رفتارهای تکراری است. والدین به این نتیجه می رسند که تعامل، بازی و تربیت این کودکان بسیار سخت است. از طرف دیگر، می بینند که تبلت، بازی ها و سی دی های کودک او را خوشحال و آرام می کنند. پس نسبت به این وسیله ها شرطی می شوند چون هم خودشان راحت ترند و هم بچه، غافل از اینکه این وسیله ها باعث تشدید فضای اوتیستیک می شوند. این فضا تمام ابعاد ارتباطی خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد و علائم اوتیسم را تشدید می کند.
 
در کشور ما به دلیل نقش فرهنگی فرزند در خانواده، اهمیت آموزش و فقدان یا ضعف حمایت های اجتماعی، فشار زیادی به خانواده و کادر درمان وارد می کنیم. این قیاس فقط محدود به کشورهای منطقه نیست، بلکه کشورمان را با کل دنیا مقایسه می کنیم. در ایران نگرانی خانواده تنها بعد آموزشی کودک در آینده است، اما در غرب همین که کودک به استقلال نسبی برسد و بتواند نیازهای اولیه خود را رفع کند برای خانواده کافی است زیرا می داند که بار اصلی مسوولیت کودک در آینده بر دوش دولت است.

 واقعا این طرز تفکر اینقدر تاثیر دارد؟

بله، همین تفاوت استانداردها باعث اعمال فشار زیاد در روش درمان است. به مادر آموزش می دهیم در گودال های اوتیستیکی موردنظر کودک نیفتد. بچه دوست دارد تنها باشد، دنبال علایق شخصی خود برود و رفتارهای تکراری داشته باشد، اما مادر نباید اجازه این کارها را به او بدهد و خودش باید با کودک وارد تعامل شود.
 
در کشورهای غربی این فضا متفاوت است، در نتیجه روش درمان نیز متفاوت خواهدبود، مثلا در لندن کودک تا ظهر در یک مرکز بسیار پیشرفته و مجهز نگهداری می شود اما بعد از ورود به خانه به حال خود رها خواهدشد چون نگرش به فرزند در لندن با ایران متفاوت است. از طرفی، توانبخشی عبارت است از تغییرات پایدار رفتاری، شناختی و بیولوژیکی. این تغییرات زمانی موثر خواهند بود که مداوم باشند؛ یعنی اگر فقط گهگاه یک سیستم هوشمند مصنوعی یا طبیعی را اعمال کنید، تاثیرگذار نیست. این مداومت باعث ایجاد تغییرات می شود تا زمانی که مغز قابلیت انعطاف دارد. سن طلایی درمان اوتیسم از نظر ما زیر 4 سال است. درمان در سنین بالاتر هم امکانپذیر است، اما کمی سخت تر خواهدبود بنابراین تا قبل از ورود به مدرسه باید تکلیف مشخص شده باشد.

چرا در مورد این بچه ها از تعبیر استعدادهای جزیر ه ای استفاده می کنید؟

مبتلایان به اوتیسم برخلاف باورهای رایج، معلول ذهنی نیستند. فقط 35 درصد از آنها عقب ماندگی ذهنی دارند و بقیه، در برخی از زمینه ها اغلب صاحب استعدادهایی فوق العاده هستند. بیماران اوتیسمی کندی و تیزی حواس دارند، به طوری که مثلا ممکن است بتوانند صدای وزوز لامپ مهتابی را بشنوند، اما متوجه شما که روبرویشان ایستاده اید، نشوند. اوتیسمی ها در برخی از زمینه ها مثل حفظ کردن اعداد و ارقام، استعداد جزیر ه ای دارند، مثلا من بیمارانی داشته ام که ساعت پرواز هواپیماها و حرکت قطارها را از حفظ می گفتند یا طول مدار حرکت سیارات را می دانستند یا حاصل جمع، تفریق، تقسیم و جذر اعداد را با ماشین حساب حفظ کرده بودند، اما هیچ یک قدرت تحلیل این حفظیات را نداشتند.

آیا درمان قطعی برای اوتیسم وجود دارد؟

داروهایی که برای این بیماران تجویز می شود، اغلب برای کنترل علائم ثانویه بیماری آنها مثل بیش فعالی، اختلالات خواب و رفتارهای کلیشه ای است. گرچه اوتیسم درمان قطعی ندارد، اما اگر اقدامات توانبخشی در مورد این بیماران به موقع انجام شود، تعدادی از آنها می توانند به مدارس عادی بروند و حتی تحصیلات عالی داشته باشند. شما وقتی دندانتان را درمان می کنید هیچ وقت مثل اولش نمی شود، اما زیبایی و کارایی قبل را می تواند داشته باشد. البته به این اعتبار به معنای شفا گرفتن نیست.
 
مسائل روانی نسبت به مسائل جسمی پیچیدگی بیشتری دارند و درمانشان سخت تر است. هدف درمان ما رسیدن به حد معقول است. اوتیسم یک مرض نیست، بلکه یک نارسایی در رشد مغز است. وقتی ما به دنیا می آییم، تعداد سلول ها حدود درصد سلول های بزرگسالی و از نظر ارتباط بین سلولی 4-3 درصد مقدار بزرگسالی است. پس تعداد سلول ها تقریبا مثل بزرگسالی است ولی ارتباط بین سلولی تقریبا مثل بزرگسالی نیست. آنچه که تعیین می کند ما انسان باشیم و رفتار انسانی داشته باشیم، همان ارتباط بین سلولی است که در محیط انسانی شکل می گیرد. شبیه کلیپ کودک اوکراینی که چند سال با سگ زندگی کرده و به آن زندگی خو گرفته بود.

 چند سالی است که این بیماری خیلی در جامعه مطرح شده، این روند باعث بهبود روند درمانی شده است؟

روند رو به بهبودی بود تا زمانی که قضیه سیاسی نشده بود. قضیه از جایی سیاسی شد که ظرف 3-2 سال گذشته چند اتفاق همزمان افتاد. چند انجمن تشکیل شدند که به ظاهر خیریه بودند، اما فعالیت های غیرخیریه ای کردند و بعدها مورداستفاده تبلیغاتی قرار گرفتند. در سال ۷۹ که ما کار را شروع کردیم، ۲۰ کودک اوتیستیک می خواستیم که فیلم پیشرفت آنها قابل مشاهده است. ما در آن زمان روی پروژه ای از مرکز تحقیقات علوم پزشکی کار می کردیم.

من با این بیماری در انگلستان آشنا شدم و کمی قبل از آنکه درس من در کشور انگلستان به پایان برسد، با 2 نفر از دوستانم تصمیم گرفتیم به ایران برگردیم و وضعیت اوتیسم را در ایران سامان دهیم. دکتر علی محمد مظاهری، رئیس دانشکده روان شناسی شهید بهشتی و دکتر نشاط که تا همین اواخر رئیس دانشکده روان شناسی دانشگاه اصفهان بودند و من که رئیس دانشکده علوم و شناخت مغز دانشگاه شهید بهشتی هستم.

یعنی تا پیش از سال ۷۹ هیچ شناختی از اوتیسم وجود نداشت؟

این بیماری در دهه ۴۰ میلادی معرفی شده و در نظام نامه های تشخیصی آمده بود. در کشور ما کودکان اوتیسم در مرکز توانبخشی معلولان ذهنی و عقب ماندگی ذهنی بودند. البته هنوز هم گاهی هستند. هیچ آیین نامه ای برای تاسیس مراکز اوتیسم وجود نداشت. کار از پروژه ای شروع شد که این پروژه مبنای اوتیسم در ایران شد. من بین سال های ۷۲ تا ۷۷ در انگلیس درس می خواندم. در مطالعه ما بچه ها از لحظه ورود به درمان حدود ۵ ماه فیلمبرداری شدند.
 
در این چند سال از بنیاد بیماری های خاص خواستیم که اوتیسم را به رسمیت بشناسند اما نیامدند. حدود 5/1 سال پیش تصمیم گرفتند وارد داستان شوند. ازجمله نگرانی هایی که جناب وزیر پیدا کردند این بود که مبادا بنیاد بیماری های خاص بخواهد در این قضیه خودی نشان دهد. البته در آیین نامه های این بنیاد عمدتا بیماری هایی ذکر شده که خیلی موردتوجه نبوده اند، بنابراین ورود این بنیاد در سال ۸۸ توجیه داشت، اما در سال ۹۴ نه. به محض ورود بنیاد، وزارت بهداشت گروهی تشکیل داد که اوتیسم را تحت کنترل درآورد و وارد انجمن شد، بنابراین انجمن با داشتن پول و قدرت سیاسی به همه چیز دسترسی دارد. تصویری که اکنون از اوتیسم ارائه می شود، فقط نوع بسیار شدید آن را نمایش می دهد. در ظاهر آمار جهانی اوتیسم بالا رفته اما علت آن این است که طیف متوسط و خفیف نیز جزو آمار محسوب می شود.
 
این افراد زندگی عادی دارند و فقط رگه هایی از اوتیسم در آنها دیده می شود. طیف اوتیسم بسیار وسیع است و بسیاری از افراد مشهور را هم دربرمی گیرد. پس نباید فقط نوع شدید آن را موردتوجه قرارداد. تاکید می کنم که در چند سال اخیر شروع به کار علمی کرده اند و تلاش کردند تا حدودی خود را ارتقا دهند.
 
اوتیسم طیف گسترده ای است که ممکن است رگه هایی از آن را خود ما هم داشته باشیم. تعداد بسیاری از دانشجویان هم این علاِئم را دارند مانند گوشه گیری و اختلالات رفتاری. خیلی از این علائم با آزمودن قابل ارزیابی است ولی خیلی از علائم هم قابل تشخیص نیست. ممکن است یک نفر استاد دانشگاه هم بشود بنابراین نباید اوتیسم را وحشتناک نشان بدهیم. لازم به ذکر است در سال 1975 میلادی طبق آمار، از هر 5 هزار نفر، 1 نفر اوتیسم داشت و در حال حاضر از هر 42 کودک پسر 1 نفر تشخیص داده می شود.

 پس اوتیسم آنقدرها هم که تیره وتار به ما نشان داده اند، نیست؟

اصلا، رسانه های ما اغراق آمیز و غیرعلمی عمل کردند. این تصویر در صورتی فاجعه است که آمار همان اوتیسم شدیدی باشد که به ما معرفی می کنند. تعداد بسیار زیادی از همین بچه ها وارد مدارس معمولی می شوند.

 آیا در این معرفی بد، فقط رسانه ها مقصرند؟

رسانه ها فقط چند سال است که به این حیطه می پردازند. قبلا هرچقدر تلاش می کردیم نمی توانستیم رسانه ها را راضی کنیم که این بیماری را معرفی کنند و به خانواده ها بگویند که با آموزش و تعامل می توان تا حد زیادی عوارض بیماری را مهار کرد، اما در چند سال اخیر اوتیسم و بچه های اوتیستیک ناگهان موردتوجه رسانه ها قرار گرفتند و ما به نوعی از آن طرف بام افتادیم؛ یعنی در معرفی این بیماری چنان افراط کردیم که به نظرم بیشتر صدمه زده شد چون فقط یک طیف محدود و شدیدی از بیماری پررنگ شد، آن هم به وسیله افرادی که صلاحیت های لازم را نداشتند.

 یعنی شما موافق توسعه این چنینی نیستید؟
 
واقعیت این است که اگر من پرچم این داستان را نزده بودم، در اینجا را می بستم و می رفتم. اوتیسم را با تشویق یک زن وشوهر که از این فرصت استفاده کردند و به خارج از ایران رفتند و هنوز هم برنگشتند در دست گرفتیم. بازهم تاکید می کنم که این فعالیت بهتر از هیچ بود، اما همین حالا هم برای بچه هایی که با بهزیستی کارکرده اند و آمادگی ورود به مدرسه را دارند، برنامه ای ندارند، درحالی که سال 86-85 این اتفاق می افتاد. یکی از مشکلات اوتیسم مهارت های اجتماعی است که آموزش آن باید در اجتماع انجام بگیرد.
 
اجتماع کجاست؟ مهدکودک و دبستان و پیش دبستان. والدین اوتیسم واقعا عزا می گیرند که چگونه فرزندشان وارد مدرسه شود؟ این اتفاق باید یک دهه قبل می افتاد و نیفتاد چون به آن فکر نکردند، درحالی که بین بچه های مختلف این مشکل را داریم. یک بچه از هر نظر آماده است؛ کتاب را بهتر از همسالان خود می خواند، حساب را بهتر انجام می دهد، استدلال را بهتر بلد است اما مهارت های اجتماعی که باید در جمع آموزش داده شوند را نمی توانیم به او یاد دهیم.

 واکنش یا وظیفه خانواده در این زمینه چیست؟

اینکه به مدرسه کمک مالی می کنند تا «معلم سایه» همزمان با کودک وارد کلاس شود. چون متد و لوازم آموزشی موردنیاز را نداشتند، از متد و متریال بهزیستی استفاده کردند تا اینکه کم کم برنامه آموزش وپرورش به ایجاد مدارس مختص اوتیسم منجر شد که زیرمجموعه مدارس کودکان استثنایی هستند، درحالی که انتظار این بود که برنامه هایی اجرا کنیم که این کودکان با مدارس عادی ادغام شوند. من مشکلی با مدارس اوتیسم ندارم، اما به نظرم این مدارس باید روی گروه هایی تمرکز می کردند که در سنین بالا تشخیص می گرفتند.
 
ما کودکانی داریم که یا به دلیل ضعف کلامی یا ضعف مهارت های اجتماعی در طیف اوتیسم هستند. تعدادشان هم بسیار زیاد است؛ یعنی در ابتدا و انتهای منحنی که شامل طیف خفیف و طیف شدید است، تعداد خیلی کمتر از وسط منحنی است که طیف متوسط را شامل می شود. تعداد کودکان اوتیستیک خیلی شدید و خیلی خفیف بسیار کم است، اما بچه های باهوش های متوسط بیشتر هستند.
 
این همه جنجال و هیاهوی رسانه ها فقط در مورد اوتیسم شدید است که آمار 1 در هزار دارند، درحالی که بیشترین گرفتاری ما با گروه متوسط است که باید آموزش وپرورش به آن توجه می کرد. این گروه اکثریت که احتمال بهبود زیادی هم دارند به صورت رها شده مانده اند. این بچه ها با یک آموزش مختصر می توانند زندگی عادی داشته باشند. علت اینکه آمار کنونی رقم بالاتری را نسبت به دهه 70 نشان می دهد این نیست که تعداد متولدین مبتلا به اوتیسم بیشتر شده، بلکه تشخیص ها دقیق تر شده و طیف متوسط و خفیف هم وارد آمار شده اند. آموزش وپرورش باید بچه هایی را جذب می کرد که با آموزش های تحت نظارت بهزیستی به حد قابل قبول رسیده اند. مثلا این بچه هایی که فیلم روند بهبود آنها را مشاهده کردیم، قطعا وارد مدرسه معمولی می شوند.
 
یک گرفتاری فرهنگی مملکت ما این است که افرادی که درمان می شوند دیگر برنمی گردند، درحالی که در اروپا و آمریکا والدین تجربه خود را می گویند. من از مادری که فرزندش درمان شده و الان به مدرسه استعدادهای درخشان می رود، بارها خواسته ام که تجربه خود را با بقیه درمیان بگذارد، اما به عقیده خودش حاضر نیست به گذشته فکر کند. اگر اوتیسم در سنین پایین تشخیص داده شود و کودک در تمام ساعات بیداری درگیر تعامل شود، مغز تغییر ساخت می دهد. اگر مغز در فضای درست باشد می تواند تغییرات مثبت جدی داشته باشد. این ویژگی مغز انسان است.

 آیا اوتیسم غربالگری دارد؟

با کمک دانشگاه تهران سیستم هوشمندی ساخته و 2 بار در بهزیستی آن را ارائه داده ایم. این برنامه یا اپلیکیشن با احتمال 80 درصد تعیین می کند که کودک اوتیستیک است یا نه. این ابزار با کمک گروه هوش و رباتیک دانشگاه تهران ساخته شده و 3 سال روی آن کار کرده اند. حدود 5 سال است که یک خط پژوهشی راه انداخته ایم که استفاده از ربات و سیستم های خبره در تشخیص و توانبخشی اوتیسم است. افتخار می کنم که پایه گذاری این طرح در این مرکز بوده که با گروه الگوریتم دانشگاه تهران، گروه هوش مصنوعی آزمایشگاه رباتیک دانشگاه تهران، آزمایشگاه رباتیک دانشگاه شریف، گروه مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر و پژوهشکده علوم شناخت مغز دانشگاه شهید بهشتی پیش می رود. اهمیت این طرح اینجاست که این گروه بزرگ در دنیا حرف اول را می زند و بعضی کارهایمان در آمریکا معرفی می شود.
 
4 سال پیش کارگاهی را برای چند ماه در سفارت ایران در سئول داشتم. کل نشست ما با ترجمه 3 ساعت طول کشید. گزارش آن هنوز هیچ کجا نوشته نشده است. سفارت ایران 2 مربی از ما برای سئول گرفت. مادرهایی که آنجا بودند چند بار از من تشکر کردند. سالانه حدود 60 درصد بچه ها به مدرسه می روند. طی این چند سال ممکن است زندگی چند کودک را عوض کرده باشیم. همین برای من بزرگ ترین دستاورد است.
 
از اوتیسم نترسید - اوتیسم،کودکان
 

چقدر این روش درمان در خانه موثر بوده؟

از دست دادن فرصت های یادگیری باعث می شود تفاوت کودک با همسالانش بیشتر و بیشتر شود. من با روش «آ ب آ» در انگلیس آشنا شدم. در آن زمان چند متغیر به ذهنم رسید. در سال 1980 میلادی یکی از متغیرهای ما مادری بود که بسیار صحبت می کرد و کمتر شاغل بود و بچه برایش مهم بود. من تلاش کردم که روش «آ ب آ» را با فرهنگ خودمان سازگار کنم. مربی در خانه کمبودهای رفتاری را جبران می کند و مادر در خانه اجازه نمی دهد بچه در لاک خود فرو برود. آموزش مربی و مقاومت مادر با کمک هم به نتیجه می رسند. این روش را ما نمی توانیم در خارج از ایران به کار ببریم چون اهمیت تربیت بچه مثل ایران نیست.
 
در ایران دائما نگران آینده کودکیم اما در کشورهای غربی مسوولیت بر دوش دولت است، بنابراین بچه هایی که از کشورهای غربی برای درمان می آیند اگر جزو طیف شدید هستند توصیه می کنم در ایران نمانند تا حداقل از حمایت دولت برخوردار شوند. برای بچه های متوسط و خفیف توصیه می کنیم که بمانند چون می دانیم با برنامه تغییر می کنند.
 
تعداد زیادی بچه از آمریکا و سوئیس در سنین پایین می آیند و درمان 4-3 ماهه آنها به اندازه یک سال آنجاست. من به همه مادران می گویم ما کار زیادی برای کودکتان نمی کنیم، ما استارت حرکت را می زنیم و شما آن را نگه می دارید. مثالی که همیشه می زنم دست شکسته ای است که اگر یک ساعت در گچ بماند بعد دربیاید و مدام این عمل تکرار شود یا خوب نمی شود یا بدتر می شود. در کشورهای غربی بهترین امکانات در مراکز فراهم است اما فقط برای ساعت های کوتاه.
 
بقیه ساعت های روز کودک دوباره به کارهای تکراری مشغول می شود. المان های فرهنگی ما که عبارت بود از اهمیت کودک، وجود مادر، بالا بودن استانداردهای آموزشی و نبود حمایت های اجتماعی به بومی شدن طرح کمک کرده. حتی عامل منفی عدم حمایت اجتماعی خود به خود کمک رسان بود چون مادر مدام نگران آینده کودک بعد از خودش است. پس این مادر نسبت به مادری که به کمک دولت امید بسته، انگیزه بالایی برای کار پیدا می کند.
 
بچه های وسط طیف خیلی برای نظام پزشکی پول آور نیستند. بحث این است که کودکانی که حالشان بد است، وارد بیمارستان می شوند و در تحول سلامت سودآور هستند. کودک متوسط که توان راهیابی به مدرسه را دارد، پول آور نیست. این مساله است که قضیه سیاسی است. انجمن روی کودکان شدید طیف تمرکز می کند تا بتواند بودجه را بگیرد. پس به رسانه پول می دهد تا تبلیغ آمار بالای اوتیسم را بکند، درحالی که تعداد افراد اوتیسم شدید بسیار کمتر از طیف متوسط است. یا باید در این باندها شرکت کنیم یا گوشه ای بایستیم و سعی کنیم سلامت خود را حفظ کنیم.

علائم اوتیسم از چه سنی قابل شناسایی است؟

بچه اوتیستیک در بدوتولد که به ارتباطات اجتماعی نیاز ندارد علائمی از خود نشان نمی دهد. از سن 6 ماهگی که ارتباطات اجتماعی شکل می گیرد، اوتیسم قابل تشخیص است. بچه ای که علائم خاص دارد، نگاه نمی کند و به دیگران توجه ندارد. او ناهوشیارانه به سمت محرک های خودش می رود که ارتباط نمی خواهد. پس وقتی بزرگ تر می شود به سمت علایق فردی می رود. وقتی مادر می بیند که بچه به دیگران توجهی ندارد اما با این علایق شخصی سرگرم و خوشحال است به او اجازه می دهد دنبال آن علایق برود. در یک مطالعه در سال 2002 میلادی تعدادی از مادران کودکان اوتیستیک با بچه های خود و تعدادی از مادران کودکان غیراوتیستیک با بچه های خود بازی می کردند.
 
دیده شد که مادران بچه های اوتیستیک نمی توانند با بچه های خود ارتباط بگیرند و سردند، در حالی که مادران بچه های عادی گرم اند و با بچه های خود ارتباط خوبی می گیرند. وقتی جای این مادران عوض شد، رابطه مادران بچه های عادی با بچه های اوتیستیک سرد و رابطه مادران بچه های اوتیستیک با بچه های عادی گرم بود. اگر کسی در این فضای سرد زندگی کند، علائمش بدتر می شود.
 
این تحلیل مدیکال نیست. دلیل اینکه سرعت اوتیسم زیاد است این است که بچه ها در فرهنگ جدید فرصت زندگی در محیط های اجتماعی را از دست می دهند. در گذشته بچه های مرزی به جلو رانده می شدند اما هم اکنون به علت محیط فرهنگی متفاوت و روابط کم اجتماعی بچه های مرزی به عقب رانده می شوند. سی دی و تبلت در سنین رشد باعث می شوند کودک فرصت های یادگیری را از دست بدهد. از دست دادن فرصت های یادگیری باعث می شود تفاوت کودک با همسالانش بیشتر و بیشتر شود.

بین روش های درمانی ما و اروپایی ها تفاوت محسوسی وجود دارد؟

تفاوت در اقدامات آموزشی توانبخشی است. تعداد کمی از بچه ها مداخلات درمانی می گیرند. تقریبا هفته ای ۲ کودک که از آمریکا یا کانادا به ایران می آیند را ویزیت می کنم. از بین آنها کمتر از 5 درصدشان دارو استفاده می کنند، در حالی که در ایران کمتر از 5 درصد دارو استفاده نمی کنند. علت این امر نگاه نادرستی است که در کشور ما در حال رواج است. این قضیه متاسفانه درچند سال گذشته بدتر هم شد. در اینجا وزارت بهداشت متولی تدوین اوتیسم است، در حالی که در غرب مسوولیت بعد از تشخیص برعهده آموزش و پرورش است. متاسفانه در این سال ها بدتر هم می شود. این نگاه اشتباه است و با طرح تحول سلامت ارتباط دارد. یک مورد دیگر اینکه سال ها بود داستان اوتیسم در ایران بدون هیچ جنجالی انجام می شد و نتیجه آن مشهود بود، اما سیاسی شدن جریان به ضرر اوتیسم تمام شد.

 چندجا در دنیا سند ملی اوتیسم داریم؟

سند ملی اوتیسم برای جریان های بزرگی نوشته می شود که هماهنگی بین دستگاهای مختلف را نشان دهد. سند ملی اوتیسم در ایران تهیه شده یا همزمان مشاور ارشد وزیر، رئیس هیئت مدیره انجمن اوتیسم می شود. در برنامه های رسانه برنامه هایی تنظیم می شود که تصویری منفی از کودکی ناتوان و نیازمند به کمک خلق می شود. در حال حاضر متولی اصلی اوتیسم وزارتخانه است و تا قبل آن بهزیستی بود.

 به نظر شما این تقسیم کار درست است؟

از نظر من اول آموزش و پرورش واجد شرایط است، بعد بهزیستی و بعد وزارتخانه اما از نظر تقدم بهزیستی تقدم داشت.

بعد از بحث تاریخ وارد ماهیت اوتیسم شویم. آیا بچه های اتیستیک شما بعد از درمان وارد مدارس معمولی می شوند؟

سعی ما این است که وارد مدارس معمولی شوند. صبح روزی که برنامه خندوانه پخش شد، بچه هایی که آماده بودند برای مهد یا پیش دبستانی معمولی، از ورود به این مراکز منع شدند. اینها به عوارض جانبی توجه نمی کنند. تا سال ۱۳۷۹ ما هیچ قاعده، مرکز تخصصی و هیچ سازمان شناخته شده ای که به طور خاص با بچه های اوتیسم کار کند، نداشتیم. در ۱۶ اسفند 1379 یک طرح پژوهشی را به مرکز تحقیقات علوم پزشکی کشور دادم که قرار بود روش «آ ب آ» را با فرهنگ ایرانی سازگار کنیم و مورد استفاده قرار دهیم.
 
در آن زمان نمی توانستیم ۲۰ کودک اوتیستیک پیدا کنیم. بیست ویکمین کودک را پدرش از دوبی می برد و می آورد. این طرح در این تاریخ مصوب شد و بودجه گرفت. آن زمان در زیرزمین منزل دکتر مظاهری در سه راه ضرابخانه که به صورت رایگان در اختیارمان گذاشته بودند، یک مرکز نظارت بر اجرای طرح را درست کردیم چون هم بچه ها باید می آمدند و آموزش توانبخشی می گرفتند و هم ما پیشرفت درمان را ارزیابی می کردیم. در تاریخ ۲۰ اسفند اسم این مرکز را مرکز نظارت و هماهنگی طرح رفتاردرمانی اوتیسم گذاشتیم.

 این اولین مرکز بود؟

اولین مرکز علمی- پژوهشی بود که طرح دانشگاهی بود. قرار بر این بود که ۱2 هزار ساعت روی ۲۰ کودک اوتیستیک کار کنیم که شامل درمان، ارزیابی و تدوین برنامه بود، اما در آن زمان هیچ آیین نامه دقیقی نبود که بتوان به آن استناد کرد.
 
تاسیس آن مرکز فقط هویتی بود برای اینکه پروژه به سرانجام برسد. همان مرکز در اردیبهشت 1381 که آیین نامه ها به وجود آمده بود، تحت عنوان «مرکز ساماندهی درمان و توانبخشی اختلالات اوتیستیک» مجوز گرفت که در دور دوم دولت قبل اسم آن به «تهران اوتیسم» تغییر کرد، در حالی که تعداد زیادی مقاله، دستورالعمل درمان و حتی ربا ت هایی را با کمک دانشگاه تهران و شریف برای تاثیر بر توانبخشی اوتیسم درست کردیم و همه جا به این نام قبلی شناخته می شدیم. علت تغییر نام عنوان ساماندهی بود و اینکه نیاز به اسم خاص بود. در مقالات فعلی اسم قبلی را هم ارجاع می دهیم.

به نظرتان مهم ترین دستاوردتان در آن مرکز چه بود؟

یکی از اقدامات انجام شده، راه اندازی اولین دوره آموزش مربی بود که در تیر 1380 از بین لیسانس های روان شناسی بودند. این افراد بین 3-2 هفته در آن زمان آموزش می دیدند که در حال حاضر ۱ ماه است. اتفاق دیگری که به پاس پروژه افتاد، این بود که روش «آ ب آ» در طول ۲ سال با مختصات بوم شناسی و فرهنگی ما سازگار شد. اتفاق دیگر این بود که در اردیبهشت 1380 کابینه آقای خاتمی مصوبه ای را تصویب و نهادی در بهزیستی ایجاد کرد تحت عنوان «ستاد ساماندهی بیماران روانی مزمن.
 
این نهاد متعلق به بهزیستی بود، با هدف نهایی برگرداندن بیماران روانی به خانواده ها. افرادی که در مدت طولانی در بیمارستان بودند را به خانواده برمی گرداند. در این نهاد اختلالات نافذ رشد جزو بیماری های مزمن دیده شد که یک اتفاق زیبا بود. در این فرصت ما توانستیم مطرح کنیم که بیماران اوتیسم از معلولان ذهنی متمایز هستند.
 
پس به ستاد ساماندهی بیماران مزمن مراجعه کردم. دکتر براتی و مرحوم دکتر قائم مقام فراهانی از افرادی بودند که در آنجا مشغول کار بودند. از ما خواستند آیین نامه مرکز اوتیسم را بنویسیم. در آبان 1380 این آیین نامه ها آماده شد. تا زمانی که این آیین نامه در مجموعه کلی تر دیده شود، آیین نامه در تابستان 1381 در کل کشور منتشر شد. آنچه که خیلی موثر بود، تصمیم گیری در مورد اختصاص بودجه بود. آنچه که در این زمینه به ما کمک کرد، نتایج پروژه و فیلم های پیشرفت کودکان بود. در این زمان بود که اوتیسم هویت مختص به خود پیدا کرد.

 چرا انجمن تشکیل ندادید؟

انجمن ها یا علمی هستند یا اجتماعی که هر 2 محدوده کار مشخصی دارند. تمرکز کار ما روی خانواده ها بود. البته در سال 1383 گروهی متشکل از خانواده ها به نام «حلقه خانواده های کودکان اوتیستیک. در دانشگاه شهید بهشتی به وجود آمد. از کارهای آنها تاسیس مرکز اوتیسم «به آرا» بود که وابسته به دانشگاه شهید بهشتی، پژوهشکده خانواده است. «به آرا» اسم دختر یکی از خانواده ها بود که بسیار به انجمن کمک می کرد و ریشه آن حلقه خانواده هایی است که کودکانشان در طرح مطالعاتی شرکت داشتند؛ یعنی وقتی نتیجه طرح را دیدند، تصمیم گرفتند با راه اندازی مرکز از خدمات آن استفاده کنند.
 
پزشکان بیماری را تشخیص می دادند اما جایی برای ارجاع نبود. مرکز «به آرا» در سال 1382 تاسیس شد. مرکز شیراز در سال 1384 و مرکز کرمان در سال 1387 تحت نظر بهزیستی تاسیس شدند. از سال 1381 تا 1384 تنها 2 مرکز داشتیم و از سال 1387 در فرصت خیلی کوتاهی4 مرکز ایجاد شد. سال 1387 آخرین سال دوره اول آقای احمدی نژاد بود و این اقدامات برای تبلیغات انتخاباتی انجام می گرفت.

 چطور می توان در عرض یک سال 5-4 مرکز ایجاد کرد؟

درحال حاضر تعداد مراکز به 60 مرکز رسیده که همه آنها تحت نظر سازمان بهزیستی هستند. در انگلیس و فرانسه تعداد مراکز بسیار کمتر است. تعداد مراکز زیاد زمانی خوب است که آموزش مناسب باشد. گاهی ممکن است آموزش ناقص و نادرست اثر نامناسبی بر کودک بگذارد. اولین مرکز اوتیسم در ایران که تابلویی با نام اوتیسم داشته باشد، همین مرکز است. جالب این است که سیستم از این مورد چشم پوشی می کند. علت اصلی این است که جامعه ما یک جامعه نخبه کش است. من ادعای نخبه بودن ندارم، اما مساله این است که در این زمینه پایه گذاری انجام شده.
 
در کشورهای دیگر اصل شایسته سالاری برقرار است. حدود سال های 84-83 آموزش و پرورش ورودی به بحث اوتیسم کرد. در جلسه ای که در دانشگاه شهید بهشتی داشتیم این سوال مطرح شد که آیا اوتیسم را به آموزش و پرورش ببریم یا نه؟ پاسخ من این بود که یکی از اهداف اصلی باید نظارت آموزش و پرورش بر اوتیسم به صورت تخصصی باشد، با برنامه فردمحور مرتبط با نیازهای هر فرد که سر کلاس نشسته، اما سوال این بود که آیا آموزش و پرورش که هنوز کودکان هوش مرزی و مبتلایان به اختلال خواندن را ساماندهی نکرده (که خرج کمتری دارند ولی تعدادشان بیشتر است و باید وارد مدارس عادی شوند) این آمادگی را دارد؟ مسلم است که وقتی بودجه محدود باشد آن را جایی هزینه می کنیم که بیشترین بازدهی را برای گروه هدف داشته باشد.
 
اگر بنا بود این بودجه را فقط به گروه محدودی اختصاص دهند زیاد بجا نبود و از طرفی، منابع آموزشی و مربی نداشتند. طرح آنها این بود که همان برنامه سازمان بهزیستی را عینا انجام دهند. نهایتا پیشنهاد این شد که منابع و مدارس آماده شوند (آمادگی مدارس به معنی ادغام، نه اینکه مدرسه مخصوص اوتیسم). متاسفانه 2 سال بعد با فشار یک خانم و آقای پزشک که هم اکنون خارج از کشور هستند، سراغ این کار رفتند و مراکز مخصوص اوتیسم را ایجاد کردند. تنها تفاوتشان با برنامه بهزیستی این بود که 5-4 کودک را در یک محل می گذارند با 2 مربی. در این شرایط هم مربی اذیت می شود و هم کودک.
 
این کار باید از جایی شروع می شد که بهزیستی تمام می کرد؛ یعنی کودکان آماده ورود به مدرسه را از بهزیستی تحویل می گرفتند.حالت ایده آل این است که تا سن پیش دبستانی اختیار با بهزیستی باشد و بعد آموزش و پرورش و آنجا هم روش ها و منابع خود را می خواهد. مشکل کار این بود که کودکان با آموزش سخت و تعلیم ندیده را وارد آموزش و پرورش کردند، در حالی که ابتدا باید در بهزیستی آموزش می دیدند و بعد وارد مدرسه می شدند. این تیم نه روش داشت و نه منابع درسی، بنابراین متد بچه های کوچک را از بهزیستی کپی کردند.

 چرا از شما کمک نگرفتند؟

سری دوم اصلا سراغ من نیامدند. یادم هست روزی فکسی گرفتم که می خواهیم در آموزش و پرورش برنامه های راجع به اوتیسم داشته باشیم، شما هم تشریف بیاورید. بحث دیگر کار شناسی نبود، فقط قطاری راه انداخته بودند که از من هم می خواستند سوار آن شوم، ولی سوار نشدم. به هرحال گذاشتن کودک در آموزش و پرورش بهتر از این بود که در مراکز معلولان ذهنی، عقب مانده های ذهنی یا شبانه روزی ها نگهداری شود. از این لحاظ آموزش و پرورش کمک زیادی کرد.
 
تاکید می کنم که در چند سال اخیر شروع به کار علمی کرده و تلاش کردند تا حدودی خود را ارتقا دهند، اما مساله اینجاست که از روز اول گروهی را روی کار گذاشتند که گروه مناسبی نبود. اوتیسم طیف گسترده ای است که ممکن است رگه هایی از آن را خود ما هم داشته باشیم. تعداد بسیاری از دانشجویان هم این علاِئم را دارند مانند گوشه گیری و اختلالات رفتاری. خیلی از این علائم با تست قابل ارزیابی است ولی خیلی از علائم هم قابل تشخیص نیست. ممکن است یک نفر استاد دانشگاه هم بشود، نباید اوتیسم را وحشتناک نشان بدهیم. در صورتی فاجعه است که این آمار همان اوتیسم شدیدی باشد که به ما معرفی می کنند. تعداد بسیار زیادی از همین بچه ها وارد مدارس معمولی می شوند.
.

منبع :