آکاایران: نی نی سایت - بهنوش خرم روز: والدین، هر دو، در تربیت، آموزش و رشد فرزند خود سهم دارند. این جمله ای است که کم تر کسی با آن مخالفت می کند. با این وجود، بر سر این که هر یک از والدین، در این امور چه میزان سهم دارد، توافق مشخصی موجود نیست و حتی اختلاف نظر در این زمینه فراوان هم هست.
 
 

آکاایران: چطور وظایف را بین پدر و مادر تقسیم کنیم؟


سهم الگویی که با آن بزرگ شده اید

الگویی که در آن بزرگ شده اید و از طرق گوناگون مانند رسانه ها در شما شکل گرفته، چه بخواهید و چه نخواهید، دست کم تا حدی روی شما موثر خواهد بود. این که بخواهید منکر همه چیز شوید و همه چیز را از صفر، شروع کنید، باعث می شود که از عهده آن برنیایید یا زمانی که الگوهای قدیمی را در خود می بینید، از تغییر دلسرد و ناامید شوید. بهترین راه این است که وجود این الگو در ذهن خود را بپذیرید و به جای انکار و نادیده گرفتن آن، آن را بشناسید و کشف کنید که در چه زمان هایی و به چه صورتی بیشتر روی شما تاثیر می گذارد.

وقتی بدانید کدام بخش از الگوهایی که شاید الان با آن ها موافق نباشید، روی شما بیشتر تاثیر می گذارد، می توانید موقعیت هایی را در زندگی خود پیشبینی کنید که دست به دامن این الگوها می شوید و از این طریق، رفتار بهتری را در پیش بگیرید.

فراموش نکنید که الگوهای قدیمی تر، مطلقا بد و نامناسب نیستند. در بسیاری از خانواده ها، هنوز بخش های زیادی از زندگی به سبک والدینشان وجود دارد و مشکلی هم موجود نیست. مهم این است که شما الگوی متناسب با سبک زندگی خود را پیدا کنید.
به آن چه انجام می دهید دقت کنید
سعی کنید نسبت به رفتار خود آگاه باشید و ببینید رفتارتان در موقعیت های مختلف دقیقا بر چه اساسی هستند. آیا فقط یاد گرفته اید این طور باید رفتار کرد؟ یا به آن فکر کرده اید و این روش را انتخاب کرده اید؟ یا در حال سنجیدن این رفتار هستید تا الگوی مناسب خود را پیدا کنید؟
هماهنگ باشید
هر الگویی که انتخاب کنید و به هر شکلی که تقسیم وظایف والدگری داشته باشید، هماهنگی را از یاد نبرید. عدم هماهنگی، علاوه بر این که باعث دعوا و مشاجره و در نتیجه احساس ناامنی در فرزند شما می شود، باعث می شود که او دقیقا نیاموزد که چه رفتاری باید داشته باشد، قوانین خانه چه هستند و این که از او چه انتظاری می رود. در چنین شرایطی والدین اغلب از عهده مدیریت فرزند خود برنمی آیند و به خصوص با رسیدن او به نوجوانی دچار مشکل می شود.
تمرین کنید:
از مواردی که به عنوان راهنما در تقسیم وظایف می توان به کار برد، نوشتن لیستی از است. همه ما، در هر جایگاهی که باشیم، در شبانه روز 24 ساعت زمان داریم. بنابراین باید زمان خود را بین این سه دسته نیاز در خانواده تقسیم کنیم.
  •     هر کدام (والدین)، یک کاغذ سفید بردارید و روی آن سه ستون بکشید.  و بالای آن ها بنویسید: نیازهای شخصی، نیازهای خانوادگی و نیازهای فرزندان
  •     سعی کنید به خودتان زمان بدهید و جدا جدا، ستون ها را پر کنید. بهتر است تا پایان نوشتن، لیست هایتان را با هم مقایسه نکنید و روی لیست های هم تاثیر نگذارید.
  •     زمانی را برای مقایسه تعیین کنید: مثلا دو روز دیگر. در غیر این صورت، ممکن است هفته ها بگذرد و لیست ها ناتمام باشند.
  •     وقتی زمان مقرر رسید، لیست ها را کنار هم بگذارید. در ستون نیازهای خانوادگی و نیازهای فرزندان، چه قدر تشابه و اختلاف نظر دارید؟ تشابه ها را مشخص کنید. در این موارد، توافقی دارید که خب، در بسیاری از موارد کمک کننده خواهد بود. اختلاف نظرها بر سر چیست؟ در مورد آ ن ها با هم صحبت کنید و منظور خود را توضیح دهید. گاهی با صحبت در مورد اختلاف ها به این نتیجه می رسید که در واقع منظور هر دو یکی است، فقط متفاوت بیان شده اند.
  •     مواردی هستند که در آن ها، اختلاف نظر جدی است. در این موارد باید صحبت کنید و به یک نتیجه واحد برسید. در مواردی شاید لازم باشد معامله کنید: شما یک مورد از لیست او را بپذیرید تا در عوض، او هم یک مورد از لیست شما را بپذیرد! در این میان، نفع فرزند شما از همه چیز مهم تر است.
  •     نگاهی به لیست نیازهای شخصی بیاندازید. هر کدام چه قدر از وقت خود را صرف نیازهای شخصی خود می کنید؟ آیا تعادلی مشابه در تنظیم وقت و انرژی خود بین این ستون می بینید؟ یا به عنوان مثال، مادر همه زمان خود را صرف نیازهای فرزندان کرده و پدر همه را صرف نیازهای خانواده؟ هر دو باید سهمی برای نیازهای خانوادگی، سهمی برای فرزند و سهمی هم برای خود در نظر بگیرید.
  •     می توانید نموداری دایره ای رسم کنید و ببینید هر کدام از والدین، چه قدر به نیازهای خود، چه قدر به نیازهای خانواده و چه قدر به نیازهای فرزند خود میتواند رسیدگی کند. سعی کنید نمودارهایتان دارای نسبت های مشابه با هم باشد. در این صورت، به احتمال زیاد همه راضی تر خواهند بود.
 
چطور وظایف را بین پدر و مادر تقسیم کنیم؟ - رفتار والدین،تربیت کودک
 

پیش فرضتان سهم برابر باشد
بهترین حالت این  است که در تقسیم وظایف مربوط به فرزند و رسیدن به تعادل بین نیازهای فرزند، خانواده و شخص، حق برابر بین والدین در نظر گرفته شود. حق برابر به این معنا نیست که در همه امور مثل هم رفتار کنید، بلکه معادل ها را پیدا کنید و آن ها را برابر هم قرار بدهید.
توانمندی ها و ضعف های دو طرف و نیز علاقه ها را در تقسیم کارها در نظر بگیرید. ممکن است پدر حوصله یا توانایی بیشتری برای کمک به درس ها داشته باشد و مادر، توانمندی بالاتری در آموزش اصول اخلاقی از طریق ساختن داستان های قبل از خواب. در مورد کودکی که اضافه وزن دارد و نیاز به کاهش وزن، جز نیازهای او است، ممکن است مادر حوصله بیشتری برای طبخ غذاهای سالم و تنظیم کالری مصرفی داشته باشد و پدر بیشتر دوست داشت باشد او را در ورزش همراهی کند.
در تصمیم گیری های مهم، سهم دو طرف را مساوی بدانید و بهترین را برای فرزند خود در نظر بگیرید. تحصیلات بیشتر، گذراندن زمان بیشتر با فرزند، درآمد بالاتر، دلسوزتر بودن و .... دلایل خوبی برای محروم دانستن والد دیگر از حق نظر دادن و مشارکت داشتن، نیستند.
.

منبع :