آکاایران:  

وضعیت مادر و جنین در هفته نوزدهم بارداری

او احتمالا در حال تمرین است گاهی لگد می زند، گاهی دست هایش را تکان می دهد و از آنجایی که در مایعی آمنیوتیک شناور است حسابی برای خودش جولان می دهد. این آقا یا خانم بلا تصمیمش را گرفته تا بنای ناسازگاری را بگذارد. هرزمانی که شما تصمیم می گیرد بخوابید تازه لگدپرانی هایش شروع می شود خوب حق دارد حوصله اش سر می رود او دوست دارد شما راه بروید و او بخوابد به همین دلیل است که نوزادان با تکان دادن در آغوش مادران آرام می شوند.

وضعیت جنین در هفته نوزدهم بارداری
او اکنون به اندازه یک انبه یا سیب شده است. اگر چه در انبارغذایی او در کیسه آب هیچ ماده غذایی موجود نیست اما حس چشایی او کار می کند. اگرچه سایر حس مثل لامسه و بویایی نیز به کار افتاده اند اما فعلا هیچ تجربه ای برای استفاده از حس هایش ندارد.

در واقع سلول های عصبی او در حال فعالیت بر روی حس های پنج گانه جنین است تقریبا دیگر اعضای بدنش به حد تعادل رسیده دیگر خبری از کله بزرگ و پاهای کوچکش نیست همه اینها با هم رشد کرده اند. پوست جنین در این هفته با ماده ای «ورنیکس» پوشانده  می شود که حالت لغزنده و سفیدی دارد بدن او را از خشکی محافظت می کند. این پوشش نرم و لیز حرکت کودک در مجرای زایمان را نیز آسان تر می کند.

سیم پیچی های مغز او هم به تدریج شکل گرفته و حالا ارتباط بین رشته های عصبی عضلات و مغز به خوبی برقرارشده است. جنین شما می تواند بر روی اعضای بدنش کنترل داشته باشد. مایع مغزی-نخاعی که اطراف مغز و نخاع او را احاطه کرده در شبکه عروقی مغز او تشکیل می شود.

در این هفته جوانه های دندان های دائمی او پشت دندان های شیری رشد می کنند. جنین به راحتی مایع آمنیوتیکی را می نوشید. روده های جنین نیز کار را شروع می کنند و با ترشح شیره روده  جذب مایع آمنیوتیک را افزایش می دهند پس از آن کلیه ها این مایع را تصفیه و داخل آب آمینون ادرار می کند. نگران نباشید مایع آمنیون هر چند ساعت یکبار تصفیه می شود.

قد: 26.7 سانتی متر
وزن: 353 گرم

 

وضعیت مادر و جنین در هفته نوزدهم بارداری  -آکاسایت سرگرمی، تفریحی، مدل لباس، خواندنی، عکس، اس ام اس،آشپزی - جذاب

وضعیت مادر در هفته نوزدهم بارداری
وزن اضافی شما در این هفته در اطراف باسن و شکم جمع شده است. این وزن اضافی حدود 3 تا 6 کیلوگرم است.

وزن جفت 170 گرم است و مایع آمنیوتیک و رحم هر کدام حدود 320 گرم وزن دارند. وزن پستان های شما هم اضافه شده و باید حدود 180 گرم شده باشد. ممکن است احساس کنید که شکم شما خیلی بزرگ شده. ولی باید بدانید که شما تازه هفته 19 باردار هستید و تا هفته چهلم زمان زیادی مانده است.

مراقبت های بارداری در هفته نوزدهم
هر زن بارداری ممکن است بخشی از علائم بارداری را داشته باشد که شدت و ضعف این علائم هم با هم متفاوت است. بنابراین فکر نکنید شما به عنوان یک زن باردار باید همه این علامت ها را داشته باشید.برخی از خانم ها داری حساسیت یا آلرژی هستید این مسئله ممکن است در دوران بارداری تشدید شود. البته برعکس آن هم صادق است ممکن است نسبت به ماده غذایی حساسایت داشته باشید، اما در این دوران این حساسیت کمتر شود. برای این کار نکات زیر را رعایت کنید.

* مقدار زیادی آب بنوشید به ویژه اگر هوا گرم است.
* اگر برای آلرژی خود دارو مصرف می کنید آن را قطع  و با پزشک مشورت کنید حتی اسپری ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند.
*  از خوردن غذاهای تند و حساسیت زا خودداری کنید.
*  از مواد محرک مثل دود سیگار و حیوانات هم دوری کنید.

 

وضعیت مادر و جنین در هفته نوزدهم بارداری  -آکاسایت سرگرمی، تفریحی، مدل لباس، خواندنی، عکس، اس ام اس،آشپزی - جذاب

تغذیه در هفته نوزدهم بارداری
بین چر بی های خوب وبد تفاوت قائل شوید.

چرب های یکی از مهمترین بخش های رشد کودک در طول هفته 19 بارداری است اما انتخاب درست آن اهمیت دارد.

بهتر است مصرف چربی های اشباع شده و ترانس خود را کاهش دهید و از چربی های جامد (آنهایی که در دمای اتاق جامد هستند مانند کره، چربی گوشت گاو) استفاده کنید.

موادی که سرشار از چربی های اشباع شده هستند:

پنیر، کره، گوشت های پر چرب مانند سوسیس، هات داگ و بیکن، روغن نارگیل

موادی که سرشار از چربی های ترانس هستند:

مارگارین، اسنک ها و دسرهای آماده مانند کوکی، کیک و دونات

موادی که سرشار از چربی های اشباع نشده هستند:

چربی های گیاهی مانند روغن زیتون، روغن کانولا، روغن بادام زمینی، روغن سویا، روغن ذرت و روغن پنبه دانه، آجیل و دانه ها، غذاهای دریایی کم جیوه، آووکادو

به طور کلی شما به 4 وعده (14 گرمی) یا هشت وعده (7 گرمی) از چربی ها در روز احتیاج دارید. از مصرف چربی های اشباع شده و ترانس خودداری کنید.

گردو: گردو حاوی اسید آلفا لینولنیک (ALA)، یکی دیگر از اسید سالم چرب امگا 3 است.

سالمون وحشی: این نوع ماهی حاوی مقدار زیادی از DHA است اما به زنان باردار پیشنهاد می شود هفته ای 340 گرم از آن مصرف شود.

تخم مرغ: تخم مرغ اگر به میزان متعادل مصرف شود، خوب است. شما می توانید تخم مرغ هایی که سرشار از DHA هستند را از فروشگاه ها تهیه کنید.

به خاطر بسپارید که قبل از هر تغییری درباره رژیم غذایی خود، با پزشک مشورت کنید.

.

منبع :