آکاایران: دانستنی هایی در باره هفته شانزدهم بارداری

آکاایران: دانستنی هایی در باره هفته شانزدهم بارداری

در این مطلب اطلاعات مفیدی در باره وضعیت جنین در هفته 16 ام در اختیار شما قرار می دهیم.

وضعیت جنین در هفته شانزدهم بارداری
جنین شما این هفته بیشتر تلاش می کند چیزهای بگوید، اما هیچ کس چیزی از حرف هایش را نمی شنود. ماهیچه های صورتش حسابی رشد کرده اند بنابراین او لب هایش را باز و بسته می کند. او این هفته آن قدر رشد کرده که دست به کارهای خطرناک بزند. می گویید «محال است جنین تواناییش را ندارند.» خیر به شما می گوییم چگونه از همین حالا درحالی که تازه به اندازه یک اواکادوست (گلابی) شیطنت می کند.

از هفته پیش که چنگ می زد حالا هم بند ناف را می گیرد، اما خوب خیالتان راحت باشد کاری از پیش نمی برد قدرتش به آنجا نمی رسد که بخواهد به بند ناف آسیبی برساند. برخی از اعضای بدن او مدت زیادی است که کارشان را آغاز کرده اند و مشغول فعالیت هستند. این اعضای پرکار یکی دستگاه گردش خون است و دیگری مجاری ادراری. قلب هم که با سرعت باورنکردنی در طول روز 25 لیتر خون را پمپاز می کند.

چشم ها و گوش هایش به تدریج به دنبال محل مناسب خود می گیرند و دیگر تا زمان پیدا کردن مکان مناسب چند وقتی باقی نمانده است. با این حال چشم هایش به آرامی حرکت می کند و گوش هایش را می توانید در اطراف سرش ببندید. اگرچه بند ناف فعلاً همه نیازهای بدن او را تأمین می کند و از این وضع هم شکایتی ندارد با این حال صفرا درون معده اش ترشح می شود.

پاهایش بلندتر شده و حالا در حال شنا کردن در کیسه آب شماست و احتمالاً لبخندی هم از روی رضایت بر لب دارد. او از این هفته به بعد به عنوان یک شخصت مستقل شناخته می شود به دلیل اینکه اثر انگشت ها خودشان را در سر انگشتان نشان می دهد. سیستم دفاعی او در این هفته شکل می گیرد و می تواند از خودش دفاع کند. کلیه هایش هم مثل ساعت کار می کند و ادرار را دفع می کند.یادتان می آید گفتیم روی سر جنین کرک هایی شبیه کرک هلو در آمده است به این کرک ها  «لانگو» می گویند.

می خواهید بدانید که او چقدر قد کشیده و چند گرم به وزنش اضافه شده، او باید در حدود 11 تا 14 سانتیمتر قد کشیده و چند گرم ناقابل به اندازه 20 تا 30 گرم هم از هفته پیش تاکنون وزن اضافه کرده باشد.

قد: 13.5 سانتی متر
وزن: 158 گرم

  

دانستنی هایی در باره هفته شانزدهم بارداری  -آکاسایت سرگرمی، تفریحی، مدل لباس، خواندنی، عکس، اس ام اس،آشپزی - جذاب

وضعیت مادر در هفته شانزدهم بارداری
در این هفته احتمالاً حرکات او را حس می کنید. این حرکات کوئیکینگ نامیده می شود حرکاتی مثل قلقلک، لرزش و حساسیت در شکم خود درک می کنید. البته اگر هنوز حرکات جنین را حس نکرده اید نگران نباشید و فکر نکنید که جنین شما زنده نیست. احساس حرکات جنین در هفته های 16 تا 20 شروع می شود و گاهی ممکن است تا هفته 24 هم طول می کشد.

زمان درک حرکات او در زنان مختلف متفاوت است حتی در حاملگی های مختلف یک زن هم این زمان فرق می کند. فعالیت غده سازنده شیر در سینه ها و افزایش جریان خون موجب می شود که وریدهای سینه را ببینید. پستان های شما سنگین و متورم شده اند وجریان خون شما حدود 40 تا 50 درصد افزایش یافته است.

رحم شما شش هفته قبل حدود 140 گرم وزن داشت ولی اکنون وزن آن به 250 تا 320گرم رسیده است. مایع آمنیون نیز در این مرحله در حدود 250 گرم است. اگر تا به حال وزنی اضافه نکردید این هفته اضافه وزن به سراغتان می آید.

  

دانستنی هایی در باره هفته شانزدهم بارداری  -آکاسایت سرگرمی، تفریحی، مدل لباس، خواندنی، عکس، اس ام اس،آشپزی - جذاب

جنین در هفته 16

مراقبت های بارداری در هفته شانزدهم بارداری
یکی از آزمایش های برای تشخصی بیماری های کروموزمومی از جمله سندروم داون، بیماری اسکلتی، عفونت ها، بیماری دستگاه های عصبی و اختلالات ساخت وساز بدن استفاده می شود آزمایش آمنیوسنتز است.البته این آزمایش برای کسانی تجویز می شود که سن بالای 35 سال دارند یا اینکه در خانواده از مشکلات ژنتیکی رنج می برند. در این آزمایش مقداری از مایع آمنیوتیک در اطراف بدن جنین توسط سوزنی که از راه شکم وارد رحم شده، خارج می شود.

این آزمایش معمولاً در حوالی هفته های 16 تا 18 بارداری انجام می شود چرا که در این زمان رحم به اندازه کافی بزرگ شده و درعین حال اطراف جنین را مقدار کافی مایع آمنیوتیک احاطه کرده که فاقد صدمه زدن می توان آن مایع را تخلیه کرد.  این آزمایش حدود 15 تا 30 دقیقه زمان می برد پزشک بعد از ضدعفونی کردن و بی حس کردن پوست شکم با استفاده از سونوگرافی محل قرار گرفتن جفت و جنین را تعیین می کند و با یک سوزن باریک و بلند از روی دیواره شکم وارد حفره آمنیون شده که مسیر سوزن همزمان در سونوگرافی دنبال می شود و 30 سی سی از مایع را داخل سوزن مخصوص می کشد و برای غربالگری به آزمایشگاه می فرستد.

نتیجه آزمایش 2 تا 3 هفته بعد آماده می شود. آمنیوسنتز با خطراتی همراه است. صدمه دیدن جفت و جنین و عفونت از جمله عوارضی هستند که ممکن است ادامه بارداری را به مخاطره بیندازند. اگر مادر RH منفی (گروه خون منفی) باشد تزریق آمپول «روگام» لازم است. در طول آمنیوسنتز فرد کاملاً هوشیار است. نیاز به بی هوشی یا بی حسی نیست.

درد و ناراحتی نیز موجود نیست ولی گاهی اوقات هنگام استفاده از سوزن ممکن است درد اندکی ایجاد شود. بعد از پایان آمنیوسنتز مادر باید حدود 20 دقیقه استراحت کند. آمنیوسنتز احتمال سقط جنین را یک درصد افزایش می دهد.

نتیجه آزمایش: اگر نتیجه آزمایش منفی باشد به معنای آن است جنین مشکل کروموزوم ندارد البته همه مشکلات ژنتیکی با این آزمایش قابل تشخیص نیست. اگر جواب مثبت باشد پزشکی تست و آزمایش های دیگری را برای بررسی بیشتر تجویز می کند.

 

دانستنی هایی در باره هفته شانزدهم بارداری  -آکاسایت سرگرمی، تفریحی، مدل لباس، خواندنی، عکس، اس ام اس،آشپزی - جذاب

تغذیه در هفته شانزدهم بارداری
در این هفته از بارداری، آهن نقش بسیار مهمی در تولید سلول های خونی قرمز بدن شما دارد. به علاوه، آهن یکی از اصلی ترین مواد مغذی مورد احتیاح است که به جلوگیری از عوارض هم برای مادر و هم برای کودک کمک می کند. فاقد آهن کافی، شما دچار کمبود خون می شوید که می تواند خستگی و بیماری های دیگر را برای شما به همراه داشته باشد.

این مواد را در رژیم غذایی خود وارد کنید:
* غلات مانند گندم یا نان سبوس دار
*  میوه و سبزیجات مانند سیب، هلو، هویچ و اسفناج
*  مواد مغذی کم چرب و سرشار از پروتئین مانند گوشت گاو، ماست کم چرب و ماهی تن
*  گوشت و مرغ خود را با دقت انتخاب کنید. گوشت بره گزینه خوبی است.
*  چربی های اشباع نشده مانند روغن زیتون و روغن کانولا

از طرف دیگر مصرف این مواد را کاهش دهید:
*  چربی های اشباع شده و چربی های ترانس که در دمای اتاق جامد هستند مانند کره و چربی گوشت گاو
*  کالری های خالی مانند نوشابه های شیرین شده

.

منبع :