آکاایران:  

از سال‌های دور، رعایت بعضی از اصول آداب معاشرت امری بدیهی شمرده می‌شد. اما با ایجاد تغییراتی در جوامع، رعایت این اصول دیگر به اندازه سابق مرسوم نیست و هر کس به فراخور اوضاع و احوال، این نکته‌ها را رعایت می‌کند. اما شاید بد نباشد که بعضی از آنها را برای نوعروسان و نودامادها و زوج‌های جوان یادآوری کنیم ـ به شرطی که نگویید اینها از اصول "زن‌ذلیل" بودن هستند! ـ

1- همیشه در را برای همسرتان باز کنید

این شـایـد مـهـم‌تـرین قـانون آداب مـعـاشرت برای مردان باشد. اگر همسرتان قصد ورود بـه خودروی شما، رستوران، باشگاه و یا هر جای در‌دار دیگر داشته باشد، باید همیشه در را برایش باز نگاه دارید تا او عبور کند. هرگاه چندین در وجود داشت، یک‌به‌یک آنها را برایش بگشایید.

2 – کمک کنید کت، مانتو یا بارانی‌اش را بپوشد

همواره به همسر خود در تـن کـردن پالتو یـا بارانی‌اش کـمک کنـید. این یک عمل ساده ولی در عین حال مؤثر در جلب محبت اوست.

3 – در رستوران و جاهای عمومی، هنگام نشستن به او کمک کنید

هرگاه او خـواسـت کنـار شـما بـنـشیـند، با بیرون کشیدن صندلی و بازگرداندن آن به سمت جلو (الـبـته وقـتـی وی کاملاً روی صندلی نشست) به او در نشستن روی صندلی کمک کنید.

4 – دست او را بگیرید

وقتی بر روی سطح ناهمـوار قدم می‌زنید، دست خود را به همسرتان تقدیم کنید. این کار باعث کمک به وی می‌شود؛ خصوصا زمانی که او کفش پاشنه‌بلند به پا کرده باشد.

5 – در اجتماعات و میهمانی‌ها، نیازهای او را جویا شوید

با آن‌که این کار را اکثر مردان انجام می‌دهند، امـا بـاز کـمـک زیـادی به متشخص بودن ما می‌کند. هنگامی که در اجتماعات حضور دارید، هـمـواره از وی بـپرسید که آیا نـوشیـدنـی یـا غـذا میل دارد که برایش بیاورید. به او نـشـان دهـیـد کـه بـه آسـایـش و نیازهای وی اهمیت می‌دهید.

6 – در راه‌پله، کنار وی راه بروید

هیچ‌گاه در راه‌پله پشت سر خانم‌تان حرکت نکنید. بهتر است کنار و یا اندکی جلوتر از وی حرکت کنید. ایـن قـانـون در هنـگـام عبـور از پیاده‌رو نیز باید رعایت شود.

7 – وقتی با هم قدم می‌زنید، شما از قسمت بیرونی پیاده‌رو حرکت کنید

این به همسرتان اجـازه می‌دهـد که از رفـت‌و‌آمـد خـودروها دور باشد. اگر اتومبیلی نـاگهان از کنـار شـما عبور کند و آب کنار خیابان را به سمت شما بپاشــد، ایـن شما هستید که خیس خواهید شد، نه خانم‌تان!

خیلی سخت است؟ بلی؛ اما این بهایی است که شما باید برای متشخص بودن بپردازید!!

8 – هرگاه بسته‌ای به همراه دارد، آن را برایش حمل کنید

ایـن کـار به او نشان می‌دهد که شما برایش احترام قائل هستید و آسایش و راحتی او را خواستارید.

9 ـ هنگام عبور از خیابان، «او» را جا نگذارید!

مواقعی که قصد دارید عرض خیابان را طی کنید، سعی کنید پا‌به‌پای او راه بروید و هر دو با هم به آن طرف خیابان برسید.
 
 

.

منبع :