آکاایران: مادران مضطرب، کودکان سرکش بدنیا می‌آورند

در این مطالعات روانپزشکان هزاران نوزاد را از زمان تولد تا وقتی به سن مدرسه رسیدند، تحت آزمایش قرار دادند.

زنانی که در دوران بارداری تحت استرس و تنش هستند، احتمال اینکه کودکانشان سرکش و کم‌ طاقت شوند، بیشتر است.

روانپزشکان می‌گویند وجود هورمون‌های استرس در رحم در دوران بارداری عامل اصلی این ارتباط است. در این مطالعات روانپزشکان هزاران نوزاد را از زمان تولد تا وقتی به سن مدرسه رسیدند، تحت آزمایش قرار دادند.

آنها دریافتند که این هورمونها احتمال ابتلای کودک به اختلال نقص توجه ناشی از بیش‌فعالی (ADHD) و سایر مشکلات رفتاری را در سنین بالاتر افزایش می‌دهد.

به گزارش سایت مجله تخصصی سایکولوژی تودی، علائم بارزADHD شامل کاهش توان تمرکز، بیش ‌فعالی و فقدان خودداری است. بنابراین گزارش هورمونهای استرس همچنین می‌توانند روی سایر جنبه‌های رشد کودک تاثیر نامطلوب برجای بگذارند.

دکتر آلینا رودریگیوز در انستیتو روانپزشکی کالج کینگ لندن در بررسی‌های خود بیش از 1700 مادر و کودکان آنها را تحت مطالعه قرار دادند. این بررسی‌ها تایید می‌کند مادرانی که در دوران بارداری تحت استرس قرار می‌گیرند یا با مشکل شکست و آسیب روابط مواجه هستند بیشتر احتمال دارد که کودکان سرکش و کم طاقت و پرخاشگر بدنیا بیاورند.

این کودکان همچنین بیشتر احتمال دارد که به جای یکدست کارهای خود را با دو دست انجام دهند. برای مثال برخی از کارها را با دست راست و برخی دیگر را با دست چپ انجام می‌دهند. این کودکان در عین حال دچار مشکلات احساسی دیگری نیز می‌شوند.

نتایج این بررسیها در کنفرانس سالانه انجمن روانشناسی انگلیس در گلاسگو ارائه شده است.

گردآوری : سایت سرگرمی تفریحی آکا ایران

.

منبع :