آکاایران: نگرانم که مبادا کودکم مورد آزار جنسی قرار گیرد, چه کاری باید انجام دهم؟


دکتر غلامرضا تبریزی روانشناس: آموزش کودکان اصل مهم در جلوگیری از آزار و اذیت جنسی آنان است و متاسفانه حدود درصد آزار جنسی کودکان توسط بستگان و نزدیکان رخ می دهد.

پیشگیری از آزار جنسی کودکان

شنیدن اخبار آزار جنسی کودکان اگرچه که بسیار دردناک و غیر قابل تحمل است اما خوشبختانه چند سالی است که تابوی رسانه ای شدن آن شکسته شده است. چرا که اعلام چنین خبرهایی موجب افزایش آگاهی خانواده ها در خصوص مراقبت از فرزندانشان می شود. هرچند که مانع وقوع آن به طور کامل نمی شود ولی در کاهش آن بی تاثیر نخواهد بود. حال اینکه چگونه باید والدین مانع وقوع این اتفاق شوند نکته ای است که روانشناسان برای آن پاسخی جز آموزش ندارند.

دکتر غلامرضا تبریزی روانشناس با اشاره به اینکه پیشگیری همواره مقدم بر درمان است، آموزش کودکان اصل مهم در جلوگیری از آزار و اذیت جنسی آنان است و متاسفانه حدود درصد آزار جنسی کودکان توسط بستگان و نزدیکان رخ می دهد.

- درابتدا باید والدین آموزش لازم را ببینند تا کودکان خود را با نزدیکان و غیر نزدیکان تنها نگذارند.

- در مرحله بعد باید کودکان با اعضای جنسی خود آشنا شوند و بدانند که این اعضا را چه کسانی می توانند ببینند و یا لمس کنند و چه کسانی نمی توانند این کار را انجام دهند. شناخت حوزه اجتماعی اعضای جنسی برای کودکان اهمیت بسزایی دارد چرا که در آن صورت با کاربرد آن آشنا خواهند شد. البته آموزش به کودکان باید در حد سن و سال و میزان هوش و فهم و ادراک آنان باشد.و اگر دیدیم توضیحی که داده ایم برای کودکمان کفایت کرده است دیگر بیشتر توضیح ندهیم زیرا ممکن است او را به سمت انحرافات جنسی سوق دهیم.

- برخورد جدی و قانونی با سوءاستفاده کنندگان را نیز در کاهش وقوع جرم موثر است.سوءاستفاده کنندگان چنانچه از عواقب برخورد قانونی رفتار و عملکرد زشت و ناپسند خود آگاه باشند ممکن است کمتر به سمت اینگونه انحرافات بروند.
- می توانیم به کودکانمان آموزش دهیم چنانچه با رفتارهای غیر طبیعی برخی از افراد رو به رو شدند به آنها گزارش دهند تا جلوی وقوع اتفاقات بعدی گرفته شود.هرچه کودک از اطلاعات بیشتری برخوردار باشد به هنگام وقوع جرم آگاه تر رفتار خواهد کرد.

- فرهنگ سازی در میان خانواده ها اصل مهم در جلوگیری از بروز این بحران است و اگر کودکی مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفت چنانچه بداند که باید موضوع را با خانواده اش در جریان بگذارد با کارهای روان درمانی می توان او را به شرایط عادی بازگرداند.


گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health

.

منبع :