آکاایران: آیا می دانید رفتارهای شما به هنگام بهانه گیری های کودک روی بد غذایی و عادات غذایی او تاثیر خواهد گذاشت. والدین برای ایجاد عادات غذایی در کودک اشتباهاتی را مرتکب می شوند. کودکان بد غذا از چیزهایی رنج می برند که موجب بدغذایی آن ها می شود. سلامت دات لایف قصد دارد در این مطلب اشتباهات رایج والدین در رابطه با غذا دادن به فرزندشان را به والدین گوشزد کند.

با کودک بد غذا چه کار کنیم

آکاایران: اگر کودک بد غذا دارید مطالعه کنید | عادات نادرست غذا خوردن برای کودکان

<>
کودکان بد غذا

چهار رفتار عمده اشتباه والدین در رابطه با غذا خوردن کودک را بررسی می کنیم

۱٫ یکی از این عادت های بد غذایی این است که کودک ما به غذاهای چرب و طعم های شور و شیرین عادت می کند. چون مادران از زمانی که می توانند غذاهایی مانند سوپ و حریره بادام را برای کودک شروع کنند، غذاهای او را با ذائقه خودشان تهیه می کنند. در صورتی که کودک نیازی به طعم ندارد. برای مادر کودک این غذاها فاقد ادویه بدمزه به نظر می رسد در حالی که برای کودک که پیش فرضی از این طعم ها ندارد فاقد شکر یا نمک نیز این خوردنی ها ناقص نیستند.
امروزه علاقه به قند و نمک دو نگرانی اصلی پزشکان برای سلامت افراد است. گسترش دیابت و مشکلات فشار خون به همین علاقه و عادت ما برمی گردد که ریشه در کودکی ما دارد. اگر از همان سال های اولیه تولد کودک ، آنها را به این طعم ها عادت ندهیم بعدها دچار مشکل نخواهند شد.
۲٫ از طرف دیگر بعضی از کودکان با سبزیجات، گوشت و لبنیات میانه خوبی ندارند و غذاهای آب پز و سالم را پس می زنند. این مشکل نیز ریشه در رفتار والدین دارد. چون رژیم غذایی خانواده به اندازه کافی شامل لبنیات و سبزیجات و گوشت نیست و غذاهای پرچرب مصرف می کنند که موجب عادت کردن کودک به غذاهای پرچرب خواهد شد.
۳٫ مشکل سوم رفتار والدین که به بد غذایی کودک منجر می شود زورگویی و اجبار مادر در غذا دادن به کودک است که باعث مقاومت در بچه می شود. بسیاری از مادران هستند که از روی دلسوزی و نگرانی برای سلامت کودکشان یک رفتار نادرست را در پیش می گیرند و آن اینکه به اجبار کودک را به غذاخوردن وامی دارند. در این شرایط نیز کودک طبعا لج می کند و بیشتر از قبل از خوردن غذا سر باز می زند. در شکل بدتر این اتفاق ، مادر از غذا به عنوان ابزار تنبیه استفاده می کند و به محض اینکه کودک کار خطایی انجام داد مجبورش می کند تا از غذایی که دوست نداشته و نخورده ، بخورد. این رفتار البته باعث دلزدگی کودک از غذا می شود.
۴٫ رفتار بعدی که بسیار هم اثر مخربی در روند غذاخوردن کودک دارد ، غذا دادن تحت هر شرایطی است. بعضی مادران هستند که دائما به دنبال کودکشان می دوند تا قاشق قاشق غذا را در دهان او بگذارند. بچه ها هم مدام در حال فرار کردن از دست مادر هستند و شاید در این تعقیب و گریز چند قاشق غذا هم خوردند!
اما راهکارهای درست در مقابل این رفتارهای اشتباه کدام ها هستند؟ ابتدا اینکه از اضافه کردن ادویه و نمک و شکر به غذای کودک در سال های اول زندگی خودداری کنیم و میزان مصرف خود را نیز از این مواد کاهش دهیم تا وقتی کودک به سفره خانواده پیوست بتواند از غذاها بخورد و سلامت او و والدین حفظ شود.
دوم اینکه پدر و مادرها خودشان هم از غذایی که برای کودک آماده کرده اند ، بخورند. اگر بشقاب غذایی والدین نیز به همان میزان حاوی سبزیجات و لبنیات باشد کودک راحت تر با این موضوع مواجه می شود و نسبت به خوردن غذاها بیشتر تمایل نشان می دهد.
به هیچ عنوان از غذا به عنوان ابزار تنبیهی استفاده نکنند و برای غذا خوردن کودک نیز به زور و اجبار متوسل نشوند. مادرانی هستند که از بد غذایی کودکشان و اینکه دائما باید به دنبال او بدوند تا غذا بخورد گلایه می کنند در حالی که هیچ کس جز خود مادران مقصر این موضوع نیست.
آنها کودک را به این شیوه عادت داده اند و باید کم کم او را از این عادت جدا کنند. کافی است این مادران دیگر برای غذاخوردن کودک به او اصرار نکنند و کودک هر مقدار که خواست غذا را بخورد. نکته بعد اینکه اجازه ندهند کودک میان وعده بخورد مخصوصا اگر به زمان وعده اصلی نزدیک است و دیگر اینکه هر یکی ، دو ساعت یکبار تنها از کودک بپرسند که می خواهد غذا بخورد یا خیر؟ بالاخره کودک گرسنه می شود و برای خوردن غذا تمایل نشان می دهد تا این عادت بد از یادش برود.
در کنار اشتباهات رفتاری والدین ، می توان به شرایط نامناسب کودک برای غذاخوردن نیز اشاره کرد. شرایطی که مطلوب کودک نیست و باعث می شود نسبت به غذا بی تمایل باشد.
۱٫ سخت گیری در آداب غذا خوردن: برخی از والدین بیشتر از نیاز و خارج از توان کودک نسبت به رعایت آداب غذاخوردن سخت گیری می کنند. آنها مدام از اینکه کودک هنگام غذاخوردن لباس خود را کثیف می کند ، گلایه دارند. حتی از اینکه کودک اصرار دارد برای غذاخوردن شخصا از قاشق استفاده کند، ممانعت به عمل می آورند. یا روی مساله طرز نشستن و طرز قاشق برداشتن و به دهان بردن غذا با کودک مشکل دارند. والدین باید توجه دارا باشند که یادگیری آداب غذاخوردن یک روند تدریجی است که با صبر و حوصله و مهربانی امکان پذیر است. در غیر این صورت ممکن است سخت گیری در این زمینه علاقه کودک شما را به غذا خوردن تحت الشعاع خود قرار دهد.
۲٫ ایجاد محیط پرتنش برای غذا خوردن: اگر وقت غذا خوردن برای کودک تبدیل به زمانی پرتنش شود علاقه کودک به غذا خوردن از بین می رود. به عنوان مثال، برخی از والدین که از بدغذایی کودک شان گلایه دارند، با تهدید و تشر کودک را پای غذا می نشانند و غذا را به زور و در یک اتمسفر تنش آلود به خورد او می دهند. این راه حل کاملا غلطی است و باعث تشدید بدغذایی کودک شما می شود. باید عوامل بی اشتهایی او را به درستی کشف و درصدد رفع آنها باشید نه اینکه آن را تشدید کنید!
– اگر بچه غذا را نخورد راه حل هایی وجود دارد که می توانند والدین با کمک آنها کودک را دوباره به غذا علاقه مند کنند. یکی از این راه حل ها این است که غذایش را با چیزهای دیگر ترکیب کنند. به این شکل که ترکیبات غذا را برای کودک عوض کنند. به عنوان مثال اگر کودک شما به خوردن سوپ علاقه نشان نمی دهد موادی که دوست ندارد را حذف کنند و چیزهای دیگری به این ترکیب اضافه کنند. یا می توانند با حفظ ترکیب قبلی مواد جدیدی به ترکیب اضافه کنند که به مورد پسند شدن طعم آن برای کودک کمک کند.
– از موارد دیگری که می توان برای ترغیب کودک به غذا خوردن استفاده کرد و بسیار نیز موثر است تزیین غذاست. به کار بردن خلاقیت و تزیین غذای کودک با مواد خوراکی داخل بشقاب و ساختن تصویرها و شکل های جالب توجه ، باعث می شود کودک به خوردن غذا بیشتر از قبل علاقه نشان دهد. برای ایده گرفتن و تزیین غذا می توانید از طرح های مختلفی که در اینترنت و شبکه های اجتماعی وجود دارند استفاده کنید.
– نوع طبخ غذا در عدم علاقه کودک به غذا موثر است. شاید اگر نوع طبخ را عوض کنید کودک شما به همان غذایی که اشتیاقی برای خوردن از خود نشان نمی داد علاقه مند شود. به بیان دیگر، اگر شما انواع طبخ مانند بخارپز، کبابی و سرخ شده را بیازمایید بالاخره به مدلی خواهید رسید که کودک آن را می پسندد.
– یک روش دیگر این است که از کودک بخواهید در طبخ غذایی که قرار است بخورد به شما کمک کند. بچه ها عاشق این هستند که مواد را با هم مخلوط و طبخ کنند. این پیشنهاد مطمئنا با استقبال کودک همراه می شود و علاوه بر اینکه فرآیند طبخ را برای شما و او تبدیل به یک فرصت وقت گذرانی و لذت بردن با هم می کند، کودک را برای خوردن آنچه خودش در تهیه آن نقش داشته است، ترغیب می‎کند.
– از راه حل های موثر برای ترغیب کودکان به غذا خوردن این است که شرایطی را فراهم کنید که کودک همراه با همسالان خود غذا بخورد. این کار باعث بازشدن اشتهای او به غذا می‎شود. بسیاری از مادران که تجربه غذاخوردن کودک شان را در مهد کودک دارند، به این مساله واقف هستند. در شرایط میهمانی و حضور کودکان همسال نیز، بچه ها به شکل قابل توجهی نسبت به غذا تمایل بیشتری نشان می دهند.

هنگامی که نوزاد شما با شما هم غذا می شود مطلبی است در رابطه با شروع تغذیه تکمیلی نوزادان در سایت سلامت دات لایف

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

.

منبع : سلامت دات لایف