آکاایران: پس از این که دوران تغذیه کودکان نوپا از شیر مادر به اتمام رسید ، تغذیه تکمیلی این کودکان شروع خواهد شد. برخی از کودکان نوپا در این زمان لاغر هستند و با شروع تغذیه تکمیلی وزن گیری خوبی ندارند. نیازی به نگرانی نیست. با مقوی کردن غذای فرزند دلبندتان می توانید رفته رفته افزایش وزن کودک را مشاهده کنید. سلامت دات لایف شما را راهنمایی خواهد کرد پس مقاله غذای کودک کم وزن را اینگونه مقوی کنید را دنبال کنید.

برخی کودکان با شروع تغذیه تکمیلی با وجود اینکه خوب غذا می خورند اما خوب وزن نمی گیرند و از لحاظ ظاهری نیز کمی لاغر به نظر می رسند. اما ممکن است انرژی دریافتی روزانه کودک از میزان انرژی و جنب و جوش او کمتر باشد در این صورت پیشنهاد می کنیم  غذای کودک خود را به شیوه ای که ذکر میشود تغییر دهید.

مقوی کردن غذای کودک کم وزن

آکاایران: غذای کودک کم وزن را اینگونه مقوی کنید | تغذیه و وزن گیری کودکان

<>
مقوی کردن غذای کودکان

روش مقوی کردن غذای کودکان کم وزن

آب جوشیده شده خنک  به همراه ۱۵ قطره آهن را در برنامه غذایی کودک قرار دهید.
انرژی مواد تغذیه ای تکمیلی کودک را بوسیله  اضافه کردن آرد یا روغن مایع یا جوانه غلات بیشتر کنید.
روزانه حداقل ۵ وعده غذای کمکی به علاوه شیر مادر، به  نوزاد بالای شش ماه خود بدهید.
در هر وعده غذایی  کودک  کمی روغن مایع  یا کره آب شده تقریبا  یک  تا ۲ قاشق مربا خوری اضافه کنید.
می توانید برای مقوی کردن غذای کودکان از جوانه ماش یا جوانه گندم یا پودر جوانه غلات در سوپ کودک نیز استفاده کنید. جوانه غلات علاوه بر اینکه سرشار از ویتامین های گروه  ب و ث می باشند  به هضم بهتر غذای کودک نیزکمک می کنند.
می توان از کمی آرد برنج یا گندم ( در ماههای بالاتر ) ، شیر ( پاستوریزه جوشیده برای کودکان بالای یکسال ) و کره را مخلوط کنید و بهم بزنید و گرم کنید ( مانند سس سفید ) و به سوپ شیرخوار بیافزایید. این کار هم باعث  طعم بهتر سوپ می شود و هم رنگ و لعاب خاصی به سوپ میدهد و نیز انرژی آن را زیاد می کند.
همچنین می توان ، پودر جوانه گندم ، جو پرک و یا  بلغور گندم را له کرده  و با مقدار کمی شکر ، شیر ( پاستوریزه جوشیده ) و به همراه دو قاشق روغن یا کره بپزید و در حجم کم ( یک یا دو قاشق ) و در دفعات بیشتر به شیرخوار بدهید.
در حدود ۱۱ ماهگی کودک نوپا در صورت نداشتن آلرژی در کودکان می توان مقداری خامه پاستوریزه به سوپ کودکان اضافه نمود.

زرده تخم مرغ و قلم گاو و گوسفند را چگونه به غذای فرزندم اضافه کنم ؟ >>> کلیک کنید

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

.

منبع : سلامت دات لایف