<>

آکاایران:  

وقتی نوزادتان به دنیا می آید چیزهای زیادی وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید. اینجا چند مورد را ذکر می کنیم که در میان آن ها قرار ندارند.

لمس کردن قسمت های نرم روی سر نوزاد

با وجود اخطارهایی که برای پرهیز از این کار می شنوید، اگر این قسمت های سر نوزادتان را لمس کرده اید، نیازی نیست نگران باشید. وقتی به قسمت های نرم سر نوزادتان، که به آن ملاج نیز می گویند، دست می زنید، درحال لمس کردن مغز او نیستید. پس چه چیزی را لمس می کنید؟ یک پوسته ی محافظ ضخیم. نرمی این قسمت ها برای این است که نوزاد بتواند به سلامت از مجرای زایمان عبور کند. به لطف همین جمجمه ی انعطاف پذیر، سر نرم نوزاد شما توانسته است از یک مسیر دشوار جان سالم به در ببرد فاقد اینکه هیچ آسیبی به او وارد شود.

دیدن نبض نوزاد در سر او

آنچه می بینید کار عادی دستگاه گردش خون نوزادتان است. چون در سر او قسمت هایی از جمجمه وجود دارد که هنوز به یکپارچگی نرسیده اند، نرم بودن آن ها باعث می شود سیاهرگ ها و سرخرگ ها قابل مشاهده باشند.

خون در پوشک نوزاد دختر

در مدت حاملگی، افزایش ترشح استروژن در مادر می تواند رحم جنین دختر را تحریک کند. در هفته ی اول تولد، ممکن است نوزاد دختر قاعدگی جزیی داشته باشد و اندکی خون از رحم او خارج شود.

گودی کوچکی در سینه ی نوزاد

آرام باشید. این یک مشکل قلبی نیست. بر طبق گفته ی دانشمندان استخوان سینه از سه بخش تشکیل شده است. این فرورفتگی که شما مشاهده می کنید احتمالا بخش زیرین است که متمایل به عقب قرار دارد. وقتی نوزدتان بزرگتر شود، ماهیچه ی سینه و شکم او آن را صاف می کنند. حتی قبل از آن، لایه های چربی نوزاد این قسمت های بدن نوزادتان را می پوشانند.

مدفوع نرم و شل بعد از هربار شیرخوردن

نوزادانی که شیر مادر می خورند ممکن است بعد از هربار شیر خوردن اجابت مزاج کنند چون شیر مادر به سرعت هضم می شود. ( این روند برای نوزادانی که شیرخشک می خورند به این سرعت نیست.) اینکه مدفوع نوزاد شل است به دلیل مایع بودن تمام غذایی است که می خورد.

سکسکه ی مداوم

دانشمندان مطمئن نیستند که چرا نوزادان کوچک زیاد سکسکه می کنند؛ بعضی می گویند به دلیل اختلال در ارتباط بین مغز و دیافراگم، ماهیچه شکمی تنظیم کننده ی تنفس، است. صرف نظر از دلیل آن، سکسکه در نوزادان کاملا بی خطر است.

گریه

دستگاه عصبی نوزادان کاملا رشد نیافته است و به راحتی وحشت زده می شوند، به همین دلیل زیاد گریه می کنند. گریه کردن تنها راه کودک برای ابراز نیازهای خود است. به عبارت دیگر او طوری آفریده شده که زیاد گریه کند، پس با وجود اینکه به نظر نارحت می آید، به خودش آسیبی نمی زند.

جوش صورت و پوست

بسیاری از نوزادان به خاطر وجود هورمون های مادر در بدنشان، بین دو هفتگی تا دو ماهگی دچار آکنه می شوند. این جوش ها بی خطرند. فقط به آرامی آن ها را تمیز کنید و از محصولات ضد آکنه دیگری استفاده نکنید.

تورم سینه ها در نوزادان دختر … یا پسر

همان هورمون هایی که برای نوزادان دختر باعث قاعدگی جزیی می شوند همچنین می توانند باعث بزرگ شدن سینه ها در نوزادان هر دو جنس شوند. شگفت آور است؟ بله. موقتی؟ حتما. نگران کننده؟ به هیچ عنوان.

عطسه کردن پی در پی

نوزادان بینی های بسیار کوچکی دارند! مقدار اندکی مخاط باعث عطسه ی آن ها می شود. و چون نوزادتان به تازگی از خانه ی پرآب خود در رحم شما بیرون آمده است، احتمال دارد کمی دچار گرفتگی بینی شده باشد که می تواند باعث چند عطسه شود. در صورتی که عطسه ی او همراه با مخاط غلیظ زرد رنگ، که نشانه ی سرماخوردگی است، نباشد، تمام آن عطسه ها تنها مرحله ای هستند که او از سر خواهد گذراند.

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

.

منبع : سلامت دات لایف