آکاایران: برای جلوگیری از استفاده از داروهایی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن ، یا زمانی که شما هیچ چیزی در دست ندارید ، شما می توانید یک روش غیر دارویی را برای پایین آوردن تب کودک خود امتحان کنید.
کاهش تب کودکتان نمی تواند منجر به درمان بیماری شود زیرا تب بر اثر یک بیماری زمینه ای یا مشکل است (و تب در واقع نشانه مقابله سیستم ایمنی بدن با عفونت است) اما اگر درجه حرارت بدن کودک شما ناگهان بالا برود جای نگرانی دارد و باید تب او را پایین بیاورید. در این مقاله به روش های خانگی پایین آوردن تب کودکان می پردازیم.

<>

روش های خانگی پایین آوردن تب کودکان

درمان خانگی تب کودکان شامل موارد زیر میباشد:

• در جای خنک، حوله مرطوبی را روی پیشانی فرزند خود، در حالی که او دراز کشیده است، قرار دهید.
• فرزندتان را در یک وان حمام با آب ولرم بگذارید یا یک اسفنج حمام خیس شده با آب ولرم را روی سر او بگذارید. همانطوری که آب روی پوست او تبخیر می شود، او خنک می شود و درجه حرارت بدنش پایین می آید. اگر از آب سرد استفاده کنید، ممکن است او دچار لرز شود و لرز باعث می شود دمای بدن کودک بالا تر برود. از الکل هم استفاده نکنید (یک درمان قدیمی برای تب است که به علت عوارض از مد افتاده است). این روش می تواند دمای بدن کودک را سریع پایین بیاورد ولی ممکن است مسمومیت ایجاد کند.

  • مقداربیشتری مایعات به کودک خود بدهید و از غذاهای سرد، مانند بستنی و ماست سرد شده، به او بخورانید تا بدن کودک خود را از درون خنک کنید و مانع از، از دست رفتن آب بدن او شوید.
  • استفاده از یک پنکه کار مناسبی است اما چون شما نمیخواهید کودک شما سردش شود، پنکه را روی او ثابت قرار ندهید و پنکه بچرخد.
  • لباس های کمتری تنش کنید و بهتر است تنها یک لباس نازک به تن او بپوشانید.
  • اگر در خانه هستید در یک جای خنک او را نگه دارید و اگر در خارج از منزل هستید او را زیر سایه قرار دهید.

چه زمانی کودک تب دار را پیش پزشک ببریم؟

اگر کودک شما کمتر از ۳ ماه دارد به محض اینکه دمای بدنش بالا رفت او را پیش پزشک ببرید.

برای یک شیرخوار ۳ تا ۵ ماه، اگر دمای بدن از ۳۸ درجه بالاتر رفت با پزشکش تماس بگیرید.

برای کودکان ۶ ماه به بالا اگر از ۳۹ درجه بیشتر شد به پزشک مراجعه کنید.
از طرفی اگر کودک شما تب به همراه علایم جدی دیگری مانند قرمزی پوشت و تنگی نفس داشت، مهم نیست کودک شما چند سال داشته باشد و حتما با پزشک تماس بگیرید چرا که این علایم ممکن است علایم یک بیماری باکتریایی باشد که نیاز به درمان با آنتی بیوتیک داشته باشد.

پرسش های مطرح شده والدین در مورد پایین آوردن تب کودکان

تب بر قوی برای کودکان چیست؟

شیاف برای تب کودکان همیشه مفید است؟

با تب کودکان برای دندان چه کار کنیم؟

پایین اوردن تب کودکان در طب سنتی

موارد بالا سوال هایی است که والدین معمولا از ما میپرسند که برخی از آن ها در این مقاله پاسخ داده شد و در مورد باقی آن در مقاله ای جداگانه مطرح خواهد شد.

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

.

منبع : سلامت دات لایف