آکاایران: به طور کلی پوشیدن کفش برای بچه هایی که هنوز راه نیفتاده اند، توصیه نمی شود. برخی از والدین به اشتباه فکر می کنند...

 


اگر برای خردسالان خود که هنوز مرحله راه رفتن را طی نکرده اند، کفش تهیه کنند، آنها زودتر راه خواهند افتاد در صورتی که، چنین فرضیه ای هنوز در هیچ کجای دنیا به اثبات نرسیده است. به همین خاطر ما بحث مان را در مورد بچه هایی مطرح می کنیم که نوپا هستند و می خواهند برای اولین بار تجربه پوشیدن کفش را دارا باشند. والدین چنین بچه هایی باید هنگام خرید کفش این ۶ نکته را مد نظر دارا باشند:

 


۱. بهترین نوع کفش برای بچه ها، کفش های چرمی است. کفش چرم به دلیل استحکامی که دارد، می تواند حفاظت بهتری از پای بچه داشته باشد. ضمن اینکه انعطاف پذیری این کفش ها نسبت به سایر جنس های کفش بیشتر است و قابلیت شستشو هم دارند.

 

 


۲. استفاده از کفش های پارچه ای برای کودکان نوپا چندان توصیه نمی شود. نوع قالب مورد استفاده برای کفش های پارچه ای و حفاظتی که این کفش ها از پای بچه ها می کنند، چندان مناسب و قابل قبول نیست.

 


۳. کفش بچه ها باید به گونه ای باشد که پشت آن نسبتا محکم و جلوی آن نرم و انعطاف پذیر باشد تا زمانی که کودک شما می خواهد قدم بردارد، کفش او از قسمت جلو قابلیت خم شدن و انعطاف را داشته باشد تا انگشت ها و پنجه پای او اذیت نشوند. بخش میانی کفش هم باید کاملا قدرت جذب نیروهایی که از زمین به پای بچه وارد می شوند را داشته باشد تا صدمه کمتری به پای کودک وارد شود.

 

 


۴. کف کفش بچه ها نباید کاملا صاف باشد تا آنها هنگام راه رفتن مدام لیز نخورند و دچار مشکل نشوند.

 


۵. الزامی برای پوشیدن کفش های طبی از روزهای اولی که بچه ها راه می افتند، موجود نیست. یعنی اگر والدین احساس می کنند که کودک آنها از حدود ۳ ۲ سالگی قوس کف پای مناسبی ندارد هم نباید او را مجبور به پوشیدن کفش های طبی کنند. این کم بودن قوس کف پا در سنین پایین نمی تواند خطرناک باشد و تهدیدی جدی برای سلامت بچه ها محسوب شود. ما معمولا تا ۶ ۵ سالگی به کودکان اجازه می دهیم تا قوس اصلی کف پای خود را به دست بیاورند. البته ناگفته نماند ممکن است بنابر نظر پزشک، کودکی دچار مشکل جدی در کف پا باشد و استفاده از کفش طبی برای او تجویز شود. کفش های طبی بچه ها باید از مراکز ارتوپدی فنی یا مراکز دانشگاهی که کفش را برای کودک می سازند، تهیه شوند تا کاملا اندازه پای آنها باشد و مشکلشان را برطرف کند.

 

 


۶. برخی از والدین حساسیت زیادی نسبت به پا و کفش فرزند خود دارند و فکر می کنند که باید پیش از انتخاب اولین کفش برای او، حتما پای کودک خود را به یک متخصص نشان دهند و حتما با نظر پزشک برای فرزندشان کفش بخرند. بهتر است بدانید هیچ ضرورتی به انجام چنین کار و وسواسی نیست. به طور کلی والدین باید توجه دارا باشند که تنها اگر فرزند آنها در زمان مناسب به راه نیفتاد، موقع راه رفتن مدام پاهایش به هم گیر می کرد و زمین می خورد یا هر نوع اختلالی در راه رفتن او وجود داشت، باید برای اطمینان از سلامت جسمانی اش، او را نزد پزشک ببرند تا متوجه وجود اختلال های احتمالی بشوند. این کار در مورد بچه هایی که به موقع راه افتاده اند و مشکلی هم در راه رفتن ندارند، هیچ ضرورتی ندارد.

 

 

 

   دکتر هاله دادگستر
متخصص پزشکی ورزشی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :