آکاایران: ۸ نکته درباره ایمنی اسباب بازی برای کودکان

آکاایران: ما دو نوع استاندارد در حوزه اسباب بازی ها داریم.
برخی در رابطه با مشخصات فیزیکی اسباب بازی هاست که شامل لبه تیز داشتن یا نداشتن، نوک تیز، سایز اسباب بازی و سایز قطعات جدا شونده و شکستنی بودن اسباب بازی هاست. برخی استانداردهای دیگر مربوط به ویژگی ها و خواص شیمیایی اسباب بازی هاست. در هر حال، هنگام خرید اسباب بازی برای کودکان، خوب است که این نکات را در نظر داشته باشید:


۱) اسباب بازی لبه یا نوک تیز نداشته باشد یا در صورت شکستن از جنسی نباشد که این حالت را پیدا کند.
۲) قطعات جدا شونده به اندازه ای نباشد که کودک بتواند آن را قورت دهد.
۳) قابلیت اشتعال اسباب بازی بسیار مهم است. پارچه لباس عروسک یا مواد داخل اسباب بازی های پارچه ای باید از جنس مواد نسوز باشد زیرا این احتمال وجود دارد که کودک حین بازی اسباب بازی خود را به اطراف پرت کند. البته مواد غیرقابل اشتعال معمولا در اسبا ب بازی ها به کار نمی رود اما بهتر است مواد دیر سوز استفاده شود.
۴) مواد سمی در رنگ اسباب بازی ها نباید استفاده شود. به عنوان مثال استفاده از سرب یا دیگر فلزات سنگین سمی مثل کادمیوم یا آرسنیک در اسباب بازی ممنوع است.
۵) رنگ در اسباب بازی بسیار مهم است. رنگ نباید در دهان کودک حل شود یا نباید حاوی سرب باشد. این رنگ ها غیرمجاز است و ترجیحا توصیه می شود والدین اسباب بازی های بی رنگ یا با رنگ طبیعی همان ماده که اسباب بازی از آن تهیه شده است را خریداری کنند.
۶) والدین نباید فراموش کنند که حین خرید اسباب بازی به سن درج شده روی بسته توجه کنند زیرا غیر از مسایل آموزشی خرید وسایلی خارج از سن کودک می تواند از لحاظ ایمنی برای او نامناسب باشد. مثلا ماشین های پلاستیکی که به راحتی دمنتاژ می شوند و چرخ های آنها سایز کوچکی داشته و توسط میله های تیز به بدنه متصل شده است، برای کودکان کم سن و سال مناسب نیست. حتی توجه به این مساله که اسباب بازی دخترانه است یا پسرانه از نظر ایمنی اهمیت دارد.
۷) اگر والدین به اسباب بازی ای برخوردند که بسیار توجه آنها را جلب کرده و می خواهند بدانند از نظر ایمنی برای فرزندشان مناسب است یا خیر می توانند در کرج یا تهران در میدان ونک به موسسه استاندارد مراجعه کرده یا تلفنی از کمیته فنی متناظر بر ایمنی اسباب بازی در رابطه با این موضوع پرس وجو کنند.
۸) توصیه می کنم والدین حین خرید حتما از فروشنده تاییدیه استاندارد و ایمنی اسباب بازی را بخواهند و اگر یک اسباب بازی این تاییدیه را ندارد، از خرید آن منصرف شوند.

 

دکتر جواد عدل
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران
رییس کمیته فنی نظارت بر ایمنی اسباب بازی ها


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :