آکاایران: حتما از اطرافیان تان شنیده اید که می گویند: «بچه که فشارخون نداره.» در اصل نداشتن فشارخون در هر فرد معادل مرگ است. فشار خون، فشاری است که خون هنگام عبور از رگ های خونی به دیواره آن ها وارد می کند. بنابراین همانند بزرگسالان کودکان نیز فشارخون دارند. نوسانات فشارخون طبیعی اند، مثلا فشارخون وقتی استراحت می کنید افت می کند و وقتی فعالیت می کنید بالا می رود اما ممکن است این فشارخون بالا بماند که در این صورت طبیعی نیست.


میزان بالابودن فشارخون در کودکان و بزرگسالان متفاوت است. میزان فشارخون در بزرگسالان معیار استانداردی دارد درحالی که فشارخون اطفال براساس سن، قد و جنسیت آن ها اندازه گیری می شود. کودکانی که نسبت به همسن و سالان خود فشارخون بالاتری دارا باشند، احتمالا بیماری فشارخون دارند. فشارخون بالا در اطفال ممکن است به علت نامشخص (فشار خون بالای اولیه) یا ثانویه به بیماری دیگری باشد.


این حالت ممکن است حتی ارثی نیز باشد. درمان اطفال مبتلا به فشارخون بالا، همانند بزرگسالان اغلب شامل انواع تغییرات سالم در شیوه زندگی (کنترل وزن، رژیم غذایی سالم و ورزش منظم) است. درصورت نیاز ممکن است پزشک دارو هم تجویز کند. در مراحل اولیه زندگی، کنترل وزن و فشارخون در محدوده سالم سبب می شود از ایجاد بیماری های خطرناک در مراحل بعدی زندگی جلوگیری شود. آمارها نشان می دهد، شیوع فشارخون بالا در کودکان روبه افزایش است. در این میان به نظر می رسد، افزایش شیوع چاقی نقش پررنگی دارد. با توجه به افزایش نرخ چاقی در کودکان در سال های اخیر، والدین موظف هستند به فرزندان خود بیاموزند؛ چگونه وزن خود را با ورزش بیشتر و دریافت کمتر کالری کنترل کنند و برای کاهش مصرف کالری مصرف غذاهای چرب و بسیار شیرین را کاهش دهند.


فشار خون بالا چیست؟

فشارخون بالا یک بیماری طبی وخیم است که «هایپرتانسیون» نیز نامیده می شود. فشار خون با ۲رقم شناخته می شود مثلا ۱۲۰ بر ۸۰ که رقم بالا، فشار سیستولیک (زمان انقباضی) را نشان می دهد، یعنی فشاری که ضربان قلب برای جلو راندن خون در رگ ها ایجاد می کند. رقم پایین فشار دیاستولیک (زمان شل شدن) را نشان می دهد یعنی فشاری که خون بین ۲ ضربان دارد.


فشار خون طبیعی برای هر انسانی متفاوت است. از آنجا که کودکان وزن متفاوتی دارند نمی توان تنها یک تعریف برای فشار خون بالا داشت، ضمن آن که فشار خون هم مانند منحنی رشد دارای منحنی است. مطالعات نشان می دهد، بین سن و فشار خون سیستولیک و دیاستولیک در سنین ۱۰ ۷سالگی همبستگی مثبت و قوی وجود دارد و با افزایش قد و وزن، فشارخون سیستولیک و دیاستولیک افزایش می یابد. اگر در بزرگسالان معیار فشار خون بالا ۱۳۵ بر ۸۵ باشد، در نوزاد یک هفته ای فشارخون سیستولیک ۹۵ می تواند فشار خونی تلقی شود که در مرز قرار دارد و باید کنترل شود. اگر فشار خون نوزاد ۹۵ تا ۹۹ باشد، دارای فشار خون بالاست ولی اگر بالاتر از ۹۹ باشد فشار خون، شدید تلقی می شود.


در مورد کودکان یک تا ۵ ساله، فشار خون ۱۱۵ بر ۷۵ نشانه فشار خون بالاست. راه محاسبه فشار خون بالا در کودکان این است که هر ۵سال که سن بالا می رود ۱۰ عدد به فشار سیستولیک و ۵ عدد به دیاستولیک اضافه شود تا مشخص شود کودک فشار خون بالا دارد یا نه، یعنی اگر کودک ۱۰ ساله باشد فشار خون ۱۲۵ بر ۸۰ نشانه فشار خون بالاست.


آیا می توان از فشار خون بالا جلوگیری کرد؟

تغییر سبک زندگی در بیماری های غیرواگیر از همه چیز مهم تر است؛ تغییر سبک زندگی به معنای جلوگیری از چاقی، کم تحرکی و داشتن رژیم غذایی سالم است. کودک نباید ۵ ۴ ساعت در روز را به تماشای تلویزیون بپردازد. باید تماشای تلویزیون و بازی های کامپیوتری کاملا کنترل شده باشد. کودک باید فعالیت لازم را در طول روز داشته باشد.


در مورد تغذیه نیز بهتر است، والدین از تغذیه سالم از جمله لبنیات، میوه ها و سبزی ها برای کودک استفاده کنند البته والدین باید بدانند در مورد مواد غذایی بهتر است در درجه اول از مواد طبیعی و غذاها برای تامین مواد مورد نیاز بدن کودک استفاده کنند و اگر کودک به هر دلیل در جذب آن ها مشکل داشت از مکمل ها کمک بگیرند.


والدین بهتر است کودک را از ۳سالگی هر سال برای بررسی نزد پزشک ببرند تا با کوچک ترین علامتی بتوانند سریع اقدام های لازم را انجام دهند. همچنین پدر و مادرها باید دقت لازم را نسبت به شرایط کودک دارا باشند و بیمار را رها نکرده و اگر علائمی داشت مراجعه کنند؛ مثلا وقتی کودک تب می کند مادربزرگ می گوید رودل کرده است، همسایه می گوید در حال دندان درآوردن است و... درحالی که ممکن است عفونت ادراری داشته و با بی توجهی والدین زمانی مراجعه انجام شود که کودک دچار فشارخون بالا بوده و با بررسی مشخص شود کلیه به شدت آسیب دیده است. درحالی که با یک آزمایش ادرار ساده این مشکل در مراحل اولیه قابل شناسایی و درمان است.


مگر کودکان هم فشار خون می گیرند؟

حدود یک تا ۳ درصد بچه ها مبتلا به فشار خون می شوند که البته این درصد در کشورمان در حال افزایش است. حتی نوزادان هم ممکن است فشار خون دارا باشند، البته افزایش سن، خود عامل فشار خون بالاست.


چنانچه فرد بزرگسال بالای ۶۰ سال بیش از ۶۰ درصد احتمال دارد فشارخون داشته باشد ولی در این افراد بیشتر فشار خون ها فاقد علت بوده و به اصطلاح به صورت «سرشتی» ایجاد می شود.


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :