آکاایران: هر پدر و مادری منتظر لحظه طلایی به حرف آمدن فرزندش است و می خواهد هرچه زودتر اولین کلمات را از زبان فرزندش بشنود. گاهی برخی والدین فکر می کنند کودکشان نسبت به دیگر همسالانشان در به حرف آمدن تاخیر دارد و برای همین دنبال راهی برای هرچه زودتر شنیدن صدایش می گردند. اگر می خواهید فرزندتان به طورطبیعی بتواند این مرحله رشدی را هم با موفقیت پشت سر بگذارد، بهتر است چند راه را امتحان کنید.


چه زمان کودک باید حرف بزند؟

قبل از اینکه کوچولوی تان اولین کلماتش را ادا کند شما صداهایی را از زمان نوزادی او می شنوید. اما باید بدانید که رسیدن به مرحله صحبت کردن زمان می برد. به طور معمول او بین سال اول تا سوم زندگی اش شروع به حرف زدن می کند.

مانند دیگر مراحل رشد، مرحله به حرف آمدن هم در کودکان مختلف متفاوت است. برخی خیلی زود شروع به صحبت می کنند در حالی که برخی دیگر تا ۳ سالگی لام تا کام حرف نمی زنند. همه اینها طبیعی است مگر اینکه پزشک تشخیص دیگری بدهد. اما شما میتوانید به تسریع این روند به کودک نوپای تان کمک کنید.


با نشانه ها شروع کنید

گام اول برای به حرف در آوردن کودک تان استفاده از نشانه هاست نه کلمات. حتی از زمانی که او خیلی کوچک است باید برای برقراری ارتباط با او از زبن اشاره استفاده کنید.

اولین نشانه هایی که خیلی زود از آنها استفاده میکنید نشانه های مربوط به آب، نوشیدنی، شیر، خواب، غذا، سلام و خداحافظ است. استفاده از زبان اشاره برای القای نیاز به او یاد می دهد که خودش را بیان کند و دیگران را وادار کند نیاز او را درک کنند.

برای هر نشانه ای که استفاده می کنید مطمئن شوید با کلمه مربوط است وقتی از نشانه مربوط به شیر استفاده میکنید کلمه شیر را هم بلند ادا کنید. این کار را در مورد همه نشانه ها استفاده کنید.

به همسر و دیگر از اعضای خانواده هم یاد دهید که از این نشانه ها استفاده کنند. استفاده مداوم از نشانه و ادای کلمه مربوط به آن ذهن کودک را تقویت می کند. او ممکن است قادر به تقلید کامل از نشانه شما نباشد اما او قطعا نسخه خودش را تولید خواهد کرد.


حرف بزنید، زیاد

صحبت کردن مداوم با کودک نوپا یکی از مهم ترین راه های تشویق او به حرف زدن است. کودک نوپا اولین کلماتش را از شما یاد می گیرد. پس بهتر است درباره امور روزمره هم با او صحبت کنید. شما نباید برای حرف زدن با او کلمات تان را فیلتر کنید هرچند نباید حرف هایی که دوست ندارید ادا کند را بزنید و گوشش را با آن آشنا کنید. وقتی در حال آشپزی هستید و فرزندتان کنار شما در حال بازی کردن است میتوانید درباره جزئیات کاری که انجام می دهید با او صحبت کنید. مثلا بگویید « خبار را برداشتم، گوجه را پوست کندم، گوجه قرمزه و ...» این جمله ها کوتاه و ساده را بارها و بارها تکرار کنید. وقتی که توانست کلمات اولیه را ادا کند یک گام به جلو بروید. برای مثال زمانی را در نظر بگیرید که با کودک تان در حال توپ بازی هستید از عبارت هایی مانند « توپ رو بده به من» « مچکرم» یا « بده، بگیر» استفاده کنید. این عبارتها باید بین ۳ تا ۵ کلمه باشد.


کلمه ها را درست و واضح ادا کنید

در حالی که به کودک تان یاد می دهید که صحبت کند باید یاد بگیرید که چطورکلمات را ادا کنید. کودک بامزه حرف میزند و در بسیاری از موقعیت ها برای درک بیشتر کودک ممکن است شما هم از لحن او تقلید کنید، در حالی که باید کلمات را صریح و شفاف ادا کنید. وقتی کلمه نوین است باید آن را آهسته ادا کنید تا کودک آن را خوب بشنود. هر بار که با او صحبت میکنید تلاش کنید تماس چشمی داشته باشید تا او بتواند حرکات لبان شما را واضح ببیند.


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :