آکاایران: وب سایت همشهری شش و هفت -  مهتاب خسروشاهی: حدود 9 سالش بود. ساکت نشسته بود. سرش را پایین انداخته بود و در وسیله بازی که دستش داده بودند، غرق شده بود. به زور توانستم سر صحبت را با او باز کنم. برای کودکی به سن او، این حد از سکوت، عجیب بود.
 
چند کلمه که با او صحبت کردم، دیدم دایره واژگانی خوبی هم دارد اما این دایره واژگانی بیشتر متعلق به بزرگ ترها بود! درباره بازی و تفریح با او صحبت کردم. اگرچه عادت دادن کودک به مطالعه، اتفاق بسیار خوبی است اما انگار این کودک همه چیز را در مطالعه می دید.
 
بچه های هم سن او به راحتی می توانند با اسکوتر، دوچرخه -و اگر یاد گرفته باشند- با اسکیت بازی کنند. علاوه براینکه اینقدر ساکت و آرام جایی نمی نشینند! از بچه حواسم پرت حرف های پدر و مادرش شد. شنیدم مادرش می گوید:« او را طوری تربیت کرده ایم که آرام بنشیند.
 
برخلاف بسیاری از بچه ها که بیش فعال و دائما درحال بازی هستند، فرزند ما یاد گرفته که بنشیند.» صحبت ‍ های مادر ادامه داشت و من کلمه های «بنشیند»، « آرام باشد»، «خیلی حرف نزند» و شبیه به آن را دائما از زبان مادرش می شنیدم.
 
نخواستم وارد بحث شوم و بگویم، هربچه آرامی، الزاما سالم نیست. نخواستم بگویم هر بچه ای که بازی و شیطنت می کند، الزاما بی تربیت و بیش فعال نیست و هر بچه ای که همه چیز را در خواندن کتاب و سر فرو بردن در بازی های انفرادی خلاصه کند، بچه موفقی نخواهد بود. به نظرم مشکل اصلی والدین این کودک این بود که خودشان « شاد زندگی کردن» و « شاد بودن» را بلد نبودند و به همان شکل عبوس و خسته، فرزندشان را تربیت کرده بودند. رفتار و گفتار والدین و آن بچه، شد بهانه برای بررسی اینکه چطور باید والدین کودکان را شاد تربیت کنند و اصلا اینکه شادی برای بچه چقدر ضروری است.
 

آکاایران: شادی را به کودکان هدیه دهید

 

شادی مهم است چون...

« خنده بر هر درد بی درمان دواست» این ضرب المثل را بارها شنیده اید و حتما خودتان هم امتحان کرده اید که وقتی شاد هستید، انگار دنیا رنگ دیگری دارد. بنابراین ساختار ذهنی ما با شادی بیش از غم سازگار است. شادی چه اثری روی جسم و روان کودکان دارد؟

شادی و قلب

شادی یکی از راهکارهای حفظ سلامت قلب کودکان است. چرا؟ کودکی که شاد است، قلب سالم تری دارد. دلیل علمی این اتفاق، تنظیم ضربان قلب و جلوگیری از ایجاد حمله قلبی ناشی از عصبانیت و از سوی دیگر کنترل میزان فشار خون است. در افراد شاد، میزان ضربان قلب در هر دقیقه، شش تپش کمتر از دیگران است. بنابراین قلب این افراد تحت فشار نیست و به آرامی فعالیت می کند. این واقعیت را هم اضافه کنیم که قلب با هر ضربه عاطفی- احساسی واقعا می شکند. این شکستن به شکل آسیب به مویرگ های ظریف قلب اتفاق می افتد که در نهایت باعث آسیب جدی به قلب می شود.

شادی و ایمنی

فرزندتان از نظر تغذیه ای مشکلی ندارد اما بیش از همکلاسی هایش سرما می‎ خورد. بدن او به قدری ضعیف شده که چند بار هم دچار مشکلات گوارشی یا عفونی شده است. چرا؟ فرزندتان دچار مشکل روحی است که با شما در میان نمی گذارد. این مشکل باعث شده او شاد نباشد. در افرادی که دچار غم مزمن یا مقطعی هستند، سامانه ایمنی به شدت ضعیف عمل می کند. « شاد بودن» به شکل کاملا سینوسی روی عملکرد سامانه ایمنی تأثیر می گذارد.

شادی و آرامش

استرس و اضطراب نه تنها عوارض جسمانی را به دنبال دارد؛ بلکه باعث اختلال در عملکرد مغز و ترشح هورمون ها می شود. استرس و اضطراب که نقطه مقابل شادی و آرامش است، به راحتی می تواند کودک بسیار باهوشی را به کودکی حواس پرت و ناموفق تبدیل کند. استرس یکی از عوامل بازدارنده فعالیت هوش در کودکان است. هرچه کودک شادتر باشد، استرس از او دورتر است.

شادی و دردها

«هیچ اتفاق خاصی نیفتاده است!» اما این نظر شماست! فرزندتان با علائمی مانند دل درد، دل پیچه، سردرد، بی حوصلگی و حتی تب از خواب بیدار می شود. این مشکلات جسمی به راحتی می توانند علائم عدم شادی کودک و غم از چیزی باشند که با شما در میان نگذاشته است.

شادی و خلاقیت

 همانطور که خلاقیت با تشویق بیشتر و بیشتر جان می گیرد، شادی یکی از خوراک های ذهنی مهم برای خلاقیت است. کودکانی ذهن آزاد و خلاق دارند که از امنیت روانی و شادی بیشتری برخوردار هستند.
چطور فرزندمان را شاد تربیت کنیم؟

بعضی از کودکان - که البته در بزرگسالی هم این صفت را همراه شان خواهند داشت- نمی توانند شاد باشند. انگار از شادی هراس دارند. این کودکان در بزرگسالی دچار مشکلی به نام «ترس از شاد بودن» می شوند. بنابراین برای اینکه فرزندان شادی داشته باشید، باید به آنها یاد بدهید که چطور از زندگی لذت برده و شاد باشند.

با او حرف بزنید

اصلا فکر نکنید بچه ها ذهن شان کاملا خالی است و دغدغه ای ندارند. کودکان ممکن است دغدغه سرماخوردگی عروسک شان، ترس از ترکیدن بادکنک ، خراب شدن کفش نوین تا نگرانی از مرگ مادر بزرگ را با خود یدک بکشند اما چیزی نگویند. بنابراین در طول روز، حتما سعی کنید با آنها وارد صحبت شوید. به حرف های شان گوش بدهید و آنها را از دغدغه های بزرگ و کوچک شان رها کنید.

با هم بخوانید و بازی کنید

 فرزند شما باید چند ساعتی را با پدر و مادر یا خواهر و برادرش شاد باشد. بنابراین حتما ساعت هایی از صبح یا بعدازظهر را به بازی کردن با کودک اختصاص بدهید. برای او کتاب بخوانید. با او کارتون ببینید. با او ذرت و پفک بخورید. حضور و همراهی شما، امنیت خاطر کودک و در نتیجه شادی او را همراه خواهد داشت.

متعلق به او باشید

 احساس «تعلق خاطر به کسی یا چیزی» باعث شادی می شود. به همین دلیل افرادی که احساس می کنند دوست داشتنی نیستند، از جمع دور مانده و دچار افسردگی می شوند. فرزند شما باید با تمام وجود حس کند که شما به او تعلق دارید و او به شما. بنابراین هیچ وقت، در هیچ شرایطی از دسترس او دور نشوید. این به این معنی نیست که دائما همراه او باشید؛ بلکه به این معنی است که به او اطمینان بدهید درصورتی که به شما نیاز داشته باشد، شما حاضر خواهید بود. بخش دیگری، با محبت کردن به او، در آغوش گرفتن، گفتن کلمه ها و جمله هایی مانند «دوستت دارم»، « تو دختر یا پسر خوب من هستی»، « من همیشه کنار تو هستم» و... محقق می شود.

این جمله ها ممنوع است

 به هیچ وجه در هیچ شرایطی از جمله هایی که شخصیت کودک را نشانه می رود، استفاده نکنید. برای مثال اگر کار بدی کرد، برای تربیت او ازجمله « تو دختر یا پسر خوبی نیستی» ، « دیگر تو را دوست ندارم»، « به پدرت خواهم گفت» و... استفاده نکنید. بزرگ ترین تأثیر این جمله ها، احساس تنها شدن، دوست داشته نشدن، خوب نبودن، فاصله گرفتن و از پدر و مادر را برای او به همراه دارد. این احساس های منفی مسلما به تدریج کودک را به بچه های عبوس تبدیل خواهد کرد.

در شکست ها همراهش باشید

 فرزند شما همیشه به حمایت تان نیاز دارد. این نیاز در سن کم، کاملا محسوس است. وقتی فرزندتان شکستی را تجربه می کند هم باید از آن درس بگیرد و هم اینکه شکست نباید شادی او را از بین ببرد و زندگی اش را دچار مشکل کند. به این شکل همراه او باشید:

 درباره آن صحبت کنید. حین صحبت کردن او، اصلا داوری نکنید. بگذارید درباره مساله هرچه در ذهن دارد، بگوید.

 اگر از شما راهنمایی خواست، بگویید. البته در سن کم این مساله ضروری است اما در دوره نوجوانی و جوانی، بهتر است صبر کنید تا از شما بخواهد تا درمقابل تان نایستد.

 طرف او بایستید اما منصف باشید. اگر حتی می بینید حق با طرف مقابل است، ابتدا کنار فرزندتان بایستید و بعد به تدریج مواردی را که اشتباه کرده، به او گوشزد کنید.

 بگذارید احساسش را بروز دهد.

هیچ وقت شکست را یادآوری نکنید.

به علایق او توجه کنید

 از احساس خودتان شروع کنید. فکر کنید که کسی به علایق شما توجه نشان بدهد. برای رسیدن شما به هدف های تان که از علاقه شماست، به شما کمک کند. چقدر شاد خواهید شد؟ این درباره کودکان هم صادق است. بنابراین حتما به علایق او دقت کنید و به جای اینکه خواسته های تان را به او تحمیل کنید، برای شناختن خواسته های کودک تان وقت بگذارید. شادی او زمانی تکمیل می شود که بتواند آنچه را دوست دارد – در راستای موفقیت او- انجام دهد.
 
بعدِ هر خنده، باز هم خنده هست...

    لیلا بهنام/ روانشناس

می خندیم، اما ناگهان ته دل مان خالی می شود که نکند این خوشی گذرا باشد. دورهمی دوستانه مان عالی است و از بودن در کنار دوستان لذت می بریم، اما ناگهان ته دل مان خالی می شود که مبادا کسی از این جمع، همین فردا دیگر نباشد. می خندیم وشادیم از اینکه با موفقیت فارغ التحصیل شده ایم، اما در اوج خوشحالی، حال مان بد است؛ انگار حادثه ای پشت در ایستاده که این شادی را به هم بزند و... در همه این موارد از شاد بودن می ترسیم. به نظر شما ریشه این ترس روانی کجاست؟ از سه منظر این ترس را بررسی و در پایان به راهکارهای آن نیز اشاره می کنیم.

نگاه اول، قصه زندگی

کودک از بدو تولد، تا سن 7-6 سالگی، شروع به نوشتن نمایشنامه یا قصه زندگی اش می کند. او از بدو تولد با اتفاقات و موقعیت های هیجانی- عاطفی درگیر می شود و در این درگیری دنیای بیرون را با هیجا ن ها و عواطف خودش سنجیده و قصه زندگی اش را می نویسد. به همین دلیل هر کودکی، نمایشنامه یا قصه زندگی خودش را دارد. در واقع مجموعه ویژگی های سرشتی، نوع واکنش کودک به مسائل، محتویات ذهنی او، برخورد والدین و اطرافیان و... ابزار اصلی داستان نویسی کودک هستند. «اریک بِرن»، عقیده داشت که نمایشنامه زندگی با هر موضوعی که نوشته شده باشد، در مسیر اجرایی شدن در طول زندگی، از شش الگو پیروی می کند. در بحث ما، یکی از این الگوها یعنی «پیش نویس بعد از» مطرح است.

پیش نویسِ بعد از یعنی چه؟

با یک مثال شروع کنیم. این ضرب المثل را همه شنیده ایم که:« بعدِ هر خنده، گریه است». این ضرب المثل که بیانگر تداوم یک اتفاق بد، بعد از یک اتفاق خوب است، از یک اسطوره یونانی آمده است. ماجرای فردی است که شمشیری را با موی یال اسب در اتاقش آویزان کرده بود. هر بار که شادی را تجربه می کرد، چشم اش به شمشیر می افتاد و می ترسید که همین حالا شمشیر بیفتد و او از دنیا برود. این داستان، مثال افرادی است که وقتی شاد هستند، یاد مشکلات بعدی شان می افتند.
 
آنها تجربه شادی را دارند، اما ناگهان یاد نگرانی های شان می افتند. برای مثال در مهمانی خوش می گذرانند اما ناگهان یادشان می افتد که بیدار ماندن تا دیر وقت باعث سردرد فردا صبح خواهد شد یا افرادی را می شناسیم که نزدیک مراسم عروسی شان، که باید شاد باشند، ناگهان یاد مسئولیت های بعد از ازدواج افتاده و عصبی و غمگین می شوند. در این مثال ها با افرادی مواجه هستیم که در ذهن شان، این مساله ثبت شده که « نمی توانند از شادی لذت ببرند» این افراد تجربه شادی را با یک «اضطراب» پس می زنند. بنابراین هیچ گاه شادی را با مفهوم خاص و کامل آن درک نمی کنند.

نگاه دوم، لایه های حسی

بعضی افراد، فاقد اینکه بدانند، لایه های حسی در روان شان تشکیل شده یا حس هایی را به عنوان حس تخریبی  که غیرمتناسب با واقعیت است، تجربه می کنند. این اتفاق، چه پیامدی دارد؟ حالت طبیعی این است که همه حواس پنجگانه، براساس واقعیت هایی که وجود دارد، تجربه شوند اما گاهی افراد حسی دارند که منطبق با واقعیت بیرونی نیست. برای مثال این افراد به جای شادی، غم، اضطراب یا ترس را تجربه می‎کنند. این شیوه درک احساس، ناشی از حسی به نام حس تخریبی در آنهاست که با واقعیت متناسب نبوده و کمکی به حل مسائل نمی کند. در واقع در این افراد انگار تجربه بعضی حس ها، مجاز نیست.

از کجا می آیند؟

یکی از دلایل ایجاد حس تخریبی در افراد، شیوه واکنش والدین به تجربه حس های کودک در سال های اولیه رشد است. برای مثال، بچه ای که مکررا با سرکوب والدین هنگام شادی روبه رو شده، نسبت به حس شادی، دچار حسی تخریبی خواهد شد. بنابراین کودک تصور می کند، حسی که تجربه می کند، اشتباه است و شادی، حس یا تجربه ای منفی است. پس از این اتفاق، حس شادی را با ترس معنی می کند. درحالی که این حس درست نبوده و واقعیت ندارد. بنابراین والدین نباید از جمله هایی مانند «دختر که بلند نمی خندد»، « پسر که اینقدر جلف بازی درنمی آورد» استفاده کنند. این جمله ها و نظایر آن، حس تخریبی در کودک ایجاد کرده و تا پایان عمر این حس، همراه آنها خواهد بود.

نگاه سوم، غم، توجه می آورد

ما از موقعیت هایی می ترسیم که نسبت به آن آگاهی نداشته و احساس امنیت نمی کنیم. فضا یا حس های ناآشنا، امنیت ما را به خطر می اندازند. گاهی برای روان یک نفر، شادی، حسی ناامن شمرده می شود. این مساله به دلایل مختلف اتفاق می افتد؛ برای مثال ممکن است سال های رشد شخصیتی یک فرد، سال های غم آلودی بوده یا شادی و شاد بودن در فضای خانه آنها مفهوم نداشته یا شادی را به دلایل متعدد به درستی تجربه نکرده است. از سوی دیگر ممکن است کودکی، طی سال های اصلی رشدش، متوجه شده که وقتی غمگین بوده، بیشتر نوازش شده است.
 
بنابراین حس غم را جایگزین شادی می کند تا توجه بیشتری دریافت کند. به این مثال دقت کنید! کودکی را تصور کنید که از والدین، توجه لازم را دریافت نمی کند اما وقتی یک روز گوشه حیاط مدرسه تنها ایستاده، مورد توجه معلم یا یکی از اولیای مدرسه قرار می گیرد، در او چه حسی دیده شده است؟ حس غم! بنابراین غم را جایگزین شادی می کند؛ چون یاد می گیرد در فضای افسرده، غم و اندوه، نوازش بیشتری دریافت کند. به این ترتیب « الگوی زیستن» او به صورت ناهشیار، تغییر می کند. این افراد حتی اگر با کمک درمانگر از حس نادرست شان فاصله بگیرند، پس زده و مضطرب می شوند.
.

منبع :