آکاایران: نی نی سایت - بهنوش خرم روز: وقتی قرار است با بچه ها به سفر بروید، نکات زیادی را باید رعایت کنید. برایتان لیستی را آماده کرده ایم که با توجه به آن، سفر خوشایندتر و لذت بخش تری را تجربه خواهید کرد.

1. لیستی از وسایل مورد نیاز فرزندتان را یادداشت کنید: لباس ها، داروها، وسایل بهداشتی، ...... تا هنگام بستن وسیله ها، چیزی جا نماند.
2. در نوشتن لیست از فرزندتان کمک بگیرید. در اولین مرحله، اجازه بدهید هر آن چه به فکرش می رسد را در لیست بیاورد، بعد، برایش توضیح بدهید که محدودیتی برای بردن وسیله دارید و مثلا به اندازه یک چمدان کوچک بیشتر نمی تواند وسیله با خودش بیاورد، این فرصت خوبی برای آموزش اولویت بندی است.
 
 

آکاایران: 33 مورد ضروری در سفر با بچه ها (1)


3. از وسایل مورد علاقه فرزندتان که به آن ها دلبستگی خاصی دارد، غافل نشوید، اگر لیوان خاص، پتوی قدیمی مخصوص یا عروسکی دارد که به او آرامش می دهد، آن را جا نگذارید، وگرنه ممکن است بعدا واقعا پشیمان شوید.
4. یک موقعیت عالی آموزشی دیگر در بستن وسایل، نحوه قرار دادن وسایل در چمدان است. این که چه چیزهایی را می توان زیر وسایل دیگر قرار داد، چه طور باید لباس ها را تا کرد، چه طور باید کفش ها و مانند آن ها را از سایر وسایل جدا کرد، از شکستنی ها چه طور باید مراقبت کرد و چه طور در مجموع وسایل را چید که بعد، بتوان راحت تر آن ها را یافت کرد، همه و همه نکاتی عالی برای آموزش هستند.
5. در هر مرحله، سن و توانمندی های فرزندتان را در نظر بگیرید. اجازه بدهید خودش تا جایی که می تواند کارها را انجام بدهد. فراموش نکنید اعتماد به نفس و لذت او، از این که کارها بی عیب و نقص انجام شوند، بسیار مهم تر است.
6. وقتی قرار است وسیله جمع کنید، فقط و فقط به مقصد فکر نکنید. فراموش نکنید که قرار است زمانی را هم در مسیر بگذرانید و اتفاقا این زمان، ممکن است از هر زمان دیگری برای فرزندتان سخت تر و خسته کننده تر باشد.
7. می توانید وسایل بازی ساده و سبکی را همراه با خود ببرید که فرزندتان بتواند در راه از آن ها استفاده کند.
8. زمانی که در مسیر هستید، فرصت خوبی برای گوش کردن به کتاب های صوتی است. می توانید کتاب های  صوتی متناسب با سن فرزندتان تهیه کنید و در راه به او فرصت بدهید که به آن ها گوش دهد. بدین ترتیب، هم زمان او را پر کرده اید، هم برای مدتی سرگرم است و هم، در واقع مثل این است که یک کتاب خوانده و مطالعه کرده باشد!
9. وسایل بازی که برای مسیر با خود می برید، باید امن باشند و خطری را متوجه فرزندتان نکنند. از همراه بردن وسایل بازی برنده یا نوک تیز خودداری کنید.
10. در مسیر، بهانه گیری های فرزندتان را فقط با خوراندن انواع خوراکی آرام نکنید. بدین ترتیب، هم او را با مشکلات گوارشی احتمالی در سفر مواجه نمی کنید و هم، به او نمی آموزید که وقتی حوصله اش سر می رود، با خوردن خودش را سرگرم کند. یکی از مشکلات افرادی که اضافه وزن دارند و نمی توانند وزن خود را کم کنند، این است که عادت کرده اند همه احساس های بد خود از جمله بی حوصلگی را با خوردن جبران کنند.
11. شاید برنامه ریزی کرده اید که هر لحظه از سفر را به بهترین نحو بگذرانید، اما همیشه این احتمال وجود دارد که اتفاقات ناخوشایند غیرمنتظره ای بیافتند. ممکن است هوا توفانی شود، به دلیل باران نتوانید بیرون بروید یا یکی از همراهان بیمار شود و مجبور شوید مدتی را در خانه یا هتل بمانید. بهتر است برای این زمان ها هم آماده باشید.
 
12. همیشه یک برنامه شماره 2 داشته باشید. می توانید حتی قبل از این که به سفر بروید، با فرزندتان صحبت کنید و با مشارکت خودش، برنامه شماره 2 را طرح ریزی کنید. از علاقه هایش بپرسید، او را درگیر موضوع کنید و بگذارید خودش را در این موضوع شریک ببیند. بدین ترتیب، هم یاد می گیرد که چه طور برای موقعیت های زندگی اش بهتر راه حل پیدا کند و هم این که فاقد این که غر بزند و گریه کند، از زمانش بهره ببرد.
13. برای این که در موقعیت بحرانی، با فرزندتان درگیر نشوید یا بحث و جدالی پیش نیاید و نیز، بتوانید فرزندتان را بهتر با خودتان همراه کنید، بهتر است برنامه های شماره 2 را یادداشت کنید و با خود ببرید تا در شرایط ویژه، راه حل آماده داشته باشید.
 
33 مورد ضروری در سفر با بچه ها (1) - سفر با بچه ها،سفر
 

14. وقتی برنامه ای به خوبی پیش نمی رود، از فرزندتان انتظار نداشته باشید که دلخور و ناراحت نشود و با آغوش باز، قبول کند که برنامه ها کنسل شده اند. بنابراین به خاطر ناراحتی اش با او بحث نکنید، در عوض، حرف هایش را بشنوید، نشان بدهید که شما هم ناراحت هستید و احساس او را درک می کنید. بدین ترتیب، او هم یاد می گیرد به جای ایستادن مقابل شما، در کنارتان بایستد و با شما همراهی کند.
15. از بهترین فرصت های سفر، بیرون رفتن از فضای شهری و نزدیک شدن به طبیعت است. طبیعت، پر از فرصت های عالی برای آموزش و بازی است.
16. در محیط های طبیعی، تا جایی که امنیت فرزندتان به خطر نمی افتد، او را آزاد بگذارید. تجربه دویدن در فضای آزاد، لمس گیاهان و قدم گذاشتن روی خاک و در آب، تجربه هایی است که به راحتی در شهر به دست نمی آید.
.

منبع :