آکاایران: نی نی سایت - بهنوش خرم روز: وقتی قرار است با بچه ها به سفر بروید، نکات زیادی را باید رعایت کنید. برایتان لیستی را آماده کرده ایم که با توجه به آن، سفر خوشایندتر و لذت بخش تری را تجربه خواهید کرد.
17. مطالعات زیادی نشان داده اند که خاک و طبیعت، دارای باکتری هایی هستند که باعث شادی در انسان می شوند. محققین حتی مدعی شده اند که زندگی پاکیزه و دور از خاک و گیاه شهری، خود باعث کاهش شادی در افراد شده است. بنابراین اجازه بدهید فرزندتان طعم این شادی را بچشد.
18. از گل ها، گیاهان، برگ ها، حیوانات ریز و درشت و .... برای آموزش به فرزندتان بهره ببرید. وقتی می بینید نسبت به چیزی کنجکاو شده، همان را بهانه ای برای توضیح و آموزش ببینید و برای آن زمان صرف کنید.
19. فکر نکنید ارتباط فرزندتان با فضاهای طبیعی، سلامتی او را به خطر می اندازد. برعکس، مطالعات نشان می دهند که فرزندانی که زیاد از محیط های طبیعی دور می شوند، بیشتر احتمال دارد به بیماری هایی چون آلرژی مبتلا شوند. در واقع اگر بچه ها در سنین کم با طبیعت و محیط های دارای خاک و گرده و ... روبرو نشوند، در آینده با احتمال بالاتری، سیستم ایمنی شان واکنش نامناسبی نسبت به این فضاها نشان خواهد داد.
 
 

آکاایران: 33 مورد ضروری در سفر با بچه ها (2)


20. برخی اصولی که بعدها در فیزیک و ریاضیات و سایر درس های دوران تحصیل آموخته می شوند، در واقع پایه در اصولی دارند که در طبیعت به چشم می آیند، مانند تغییر حالت مواد، ثابت بودن حجم، ترکیب شدن، .... حتی توضیحاتی ابتدایی در مورد تفاوت ساعت ها، تفاوت های آب وهوایی و تغییرات زمین شناختی را می توانید در زمان مناسب در سفر، یعنی وقتی با آن ها مواجه می شود، به فرزندتان ارائه کنید.
21. بچه ها قبل از این که واقعا خسته شوند و طاقتشان تمام شود، نشانه هایی را در رفتار و گفتار خود نشان می دهند. سعی کنید نسبت به این نشانه ها حساس باشید و به موقع عکس العمل نشان دهید، تا به دردسر نیافتید.
22. امکان برگشتن به هتل یا محل اقامت خود در صورت خستگی فرزندتان را در نظر داشته باشید، مثلا با خودروی خودتان بروید یا حتما شماره تماس تاکسی تلفنی آن محل را همراه داشته باشید.
23.اگر فرزندتان نمی تواند پابه پای بقیه راه برود، امکاناتی برای استراحت او در نظر بگیرید، زمانی را در یک رستوران یا مانند آن به نشستن بگذرانید، یا اگر سنش کم است، کالسکه او را همراه با خود ببرید، مکان مناسبی برای استراحت پیدا کنید و خوراکی های مفید و مغذی همراه داشته باشید.
24. بسیار مهم است که قبل از این که طاقت فرزندتان تمام شود، به داد او برسید، در غیر این صورت به او یاد می دهید که فقط وقتی حسابی داد و بیداد به راه بیاندازد یا روی زمین بنشیند، او را جدی می گیرید و به خواسته اش توجه می کنید. در این صورت، تعجب نکنید اگر کم کم به جای این که بگوید خسته ام، روی زمین بنشیند و دیگر با شما نیاید یا قشقرق به راه بیاندازد و تا او را از آن محل دور نکرده اید، آرام نشود، چون می داند اگر آرام باشد، دیگر به خواسته اش توجهی نمی شود و جوابی هم نمی گیرد. البته این کار را از روی عمد یا برای آزار شما انجام نمی دهد، بلکه این تنها راهی است که شما با رفتار خود به او آموخته اید.
25. بچه ها در سفر سوال های زیادی می پرسند. با هر پدیده جدیدی که روبرو می شوند، دوست دارند در مورد آن سوال بپرسند و اطلاعاتی به دست بیاورند. برخی والدین، فکر می کنند اگر قرار باشد در تعطیلات و سفر هم جواب انبوه سوال ها را بدهند، تعطیلاتشان خراب شده و در واقع انتظار دارند که فرزندپروری هم در سفر تعطیل باشد، تا بتوانند ذهن آزادتری دارا باشند. این درحالی است که همین سوال ها، بهترین فرصت برای آموزش مواردی است که بعدها، کودکان به راحتی حوصله خرج یادگیری شان نمی کنند.
26. فرزندتان را تشویق کنید به محیط اطراف دقت کند. او می تواند انواع گیاهان، حیوانات، وسایل نقلیه و .... را در مسیر و در مقصد ببیند. مواجه شدن با محرک های متنوع به خودی خود، به رشد هوش و خلاقیت فرزندتان کمک می کند.
27. از تنوع انسانی غافل نشوید، به فرزندتان اجازه بدهید غذاهای محلی هر منطقه را امتحان کند، آداب و رسوم آن محل را ببیند، مردم را با لباس های محلی خود تماشا کند و به رفتارهای آن ها دقت کند. به او کمک کنید شباهت ها و تفاوت ها را پیدا کند و با مردم هر منطقه وارد ارتباط و گفتگو شود. این کار به او کمک می کند درک بهتری از تفاوت ها و ارزش های انسانی در آینده داشته باشد و راحت تر با مردم متفاوت ارتباط برقرار کند، فاقد قضاوت یا کناره گیری به دلیل تفاوت ها.
28. وسایل و لباس هایی را با خودتان ببرید که اگر هر اتفاقی برایشان افتاد، دلتان نسوزد، نگران هزینه هایشان نباشید و دائم استرس خراب شدنشان را هم نداشته باشید.
 
 
33 مورد ضروری در سفر با بچه ها (2) - سفر با بچه ها،سفر

29. وقت هایی را تنها باشید. می توایند در تنهایی فکر کنید، ریلکس کنید، ذهنتان را خالی کنید، خلاصه، زمانی را به خودتان اختصاص بدهید تا در فضایی که دوست دارید آسوده باشید.
30. خودتان را به دست جریان اتفاق ها بسپارید. در سفر زیاد امکاندارد که کاری آن طور که برنامه ریزی کرده بودید پیش نرود. مهم نیست، قرار نیست یک پروژه را مدیریت کنید که مو به مو همه چیز اجرا شود. رفته اید سفر که خوش بگذرد، پس اوقات تلخی را کنار بگذارید، دست از سرزنش خودتان و بقیه بردارید، غر زدن را تعطیل کنید و کاری را انجام بدهید که باعث شود به همه از جمله خودتان بیشتر خوش بگذرد.
31. سعی کنید حسابی استراحت کنید، از تجربه های تازه لذت ببرید و خلاصه، بار تنش هایی که روی دوشتان سنگینی می کند را زمین بگذارید.
32. از اول سفر در نقش خدمتگزار ویژه بچه ها همراه سفر نشوید. یادتان باشد که خودتان هم قررا است از این سفر بهره ببرید و محور فرزندتان به تنهایی نیست.
33. کارهایی که دوست دارید انجام بدهید. حداقل در سفر خودتان را از رعایت هزار و یک باید و نبایدی که خودتان هم دلیلش را نمی دانید رها کنید. مثلا فکر می کنید آدم نباید از مسیر گلی رد شود؟ خب چرا نه؟ رد شوید! بعدش از اینکه کاری که فکر می کردید نباید انجام بدهید را انجام داده اید، لذت خواهید برد.
.

منبع :