آکاایران: بیش فعالی و مصرف شکر

آکاایران: آیا شکر باعث بیش فعالی کودک می شود؟ آیا نگران مقدار شکری که کودک می خورد هستید؟ آیا می دانستید شکر باعث رفتار تهاجمی کودک می شود؟ در این مقاله رابطه بین مصرف شکر و بیش فعالی کودک ذکر شده است.

bxs1

بیش فعالی انرژی بیشتر از نرمال است. کودک سرشار از انرژی ناتمام است. او بسیار هیجان زده است. افراد پیش فعال رفتارهای زیر را دارند:

  • توجه کم که به بیماری کمبود توجه بیش فعالی ختم می شود.
  • پرت شدن حواس به راحتی
  • حرکات زیاد 
  • عصبی بودن
  • بالا و پایین پریدن
  • حرکات شدید
  • رفتارهای هیجانی
bxs2

مطالعات نشان می دهد شکر بر بیش فعالی کودک تاثیری ندارد. اگرچه شکر به راحتی جذب می شود و وارد جریان خون می شود که باعث افزایش قند خون می شود. افزایش قند خون باعث افزایش آدرنالین می شود که یکی از علائم بیش فعالی می باشد.

bxs3

bxs4

آیا شکر باعث بیش فعالی در کودکان می شود؟ شکر دشمن شام است. شکر زیاد باعث شروع انواع بیماری ها مانند دیابت و چاقی می شود. اما این باور که شکر باعث بیش فعالی می شود سوتفاهم است. بیشتر والدین فکر می کنند مصرف شکر و رنگ های مصنوعی باعث بیش فعالی می شود.

bxs5

معمولا کودک برای بیرون آمدن با شما هیجان دارد. مهمانی ها باعث هیجان و بالا پایین پریدن کودک می شود. مصرف غذاهای شیرین نیز باعث هیجان کودک می شود. در بیشتر موارد والدین بیش فعالی کودک را به خاطر مصرف شکر می دانند. اما این بیش فعالی به مصرف شکر ربطی ندارد. 
اما بهتر است بیشتر فکر کنید. دلیل بیش فعالی کودک شما مصرف شکر نیست.
همان طور که گفته شد هیچ مدرکی بر تاثیر شکر بر بیش فعالی کودک موجود نیست. اگر کودک شما علائم بیش فعالی دارد به دلایل دیگر است. بهتر است با پزشک مشورت کنید و دلیل رفتارهای او را متوجه شوید.

bxs6

می دانیم شکر باعث بیش فعالی کودک نمی شود. اما بهتر است مصرف شکر کودک را کاهش دهید. دلیل کاهش مصرف شکر در ادامه ذکر شده است:

bxs7

شکر و قند باعث مشکلات دندانی و پوسیدگی دندان می شوند. همچنین باعث تشکیل حفره های کوچک بر روی دندان می شود. هنگامی که باکتری های داخل دهان در معرض شکر قرار می گیرند اسید تولید می کنند که باعث پوسیدگی دندان می شود. اگر کودک شما شکلات و آبنبات زیاد می خورد بهتر است مصرف آن ها را کاهش دهید. 

bxs8

باورهایی وجود دارد که شکر و قند باعث چاقی می شود. شکر به راحتی هضم می شود و جریان خون قند را به سرعت جذب می کند. با رسیدن قند به مقدار بالا و خطرناک، باعث قند خون می شود. این مسئله از جذب کالری ها جلوگیری می کند و باعث چاقی می شود. بنابراین کودک چاق می شود.

bxs9

کودک چاق دچار سوتغذیه می شود. همچنین رژیم غنی از شکر باعث چاقی می شود. در این حالت کودک غذاهای مقپی نمی خورد. بنابراین مواد مغذی لازم را دریافت نمی کند. از آن جایی که غذاهای غنی از قند ویتامین ها و مواد معدنی ضروری ندارد کودک دچار سوتغذیه می شود.شکر حاوی کالری کمی است و باعث افزایش چربی می شود و حاوی مواد مغذی نیست.

bxs10

اگر کودک شما چاق است و شکر زیاد می خورد در معرض ابتلا به دیابت قرار می گیرد. مصرف مقدار زیاد شکر دلیل چاقی است. اگر کودک شکر زیاد بخورد و فعالیت فیزیکی نداشته باشد چاق می شود. بنابراین بهتر است او را به مصرف غذاهای سالم، میوه های تازه با قند طبیعی و غذاهای غیرفراوری شده تشویق کنید. با کاهش مصرف شکر از دریافت کالری اضافی جلوگیری کنید.
دفعه بعد که کودکتان بعد از مصرف شکر هیجان زده شد به یاد بیاورید که به خاطر شکر نیست. کیک و شیرینی سالم نیست اما دلیل بیش فعالی کودک شما نمی باشد.

.

منبع : ooma.ir