آکاایران: اشتهای کودکان در حال سلامت ممکن است از روزی تا روز دیگر و از وعده ای تا وعده دیگر متفاوت باشد.اگر کودک در یک وعده نسبت به غذا اشتها ندارد و غذایش را نمیخورد پدر و مادر نباید نگران باشند و بایدکودک را آزاد  بگذارند، اگر مشکلی نداشته باشد، نوبت دیگر غذا را خواهد خورد. معمولا کودکان اگر دچار بیماری عفونی یا غیر عفونی گردند دچار کم اشتهایی میشوند. 

✅چرا کودک من هر چه بزرگتر میشود اشتهایش کمتر میشود؟

توجه 1: دلایلی متعددی برای این پدیده وجود دارد.به علت کندتر شدن سرعت رشد کودک، اشتهای او نیز کاهش مییابد دیگر کودک مثل سال اول زندگی رشد نمیکند که این مسئله بخشی از سیر تکامل کودک تا پیش از 6 سالگی محسوب میشود وبه همین خاطر هم گفته میشود که یک کودک دوساله نصف یک کودک یک ساله غذا میخورد واین کاملاً طبیعی است. در این سن توجه کودک به غذا کاهش، ولی توجه او به محیط اطراف افزایش مییابد او که حالا توانایی بیشتری دارد دائم میخواهد محیط اطرافش راکشف کند، بدود وبازی کند. حجم معده بچه ها بسیار کم است . خوردن غذای عصرانه یا خوردن موادغذایی بین دو وعده غذایی نیز یکی دیگر از دلایل کم اشتهایی کودکان است.

توجه 2: دلایل دیگر هم در کم اشتهایی گاه یه گاه کودک تاثیر دارند مثل: فعالیت زیاد و در نتیجه خستگی، فعالیت کم و در نتیجه کمتر گرسنه شدن، نخوابیدن، کم بودن فاصله میان وعده ها با غذاهای اصلی، اظهار نظرمبنی بر دوست نداشتن غذا توسط بزرگترها.

 جدال بر سر غذا خوردن کودک جدالی بی حاصل است. هیچ کودکی را نمی توان به زور وادار به غذا خوردن کرد. کافی است پدر و مادر به خاطر دارا باشند که این دوره بخشی از سیر تکاملی کودک بوده و گذرا است.

توجه 3: به یاد داشته باشید این فرزند شماست که آنچه را که وارد بدنش میشود کنترل میکند. بچه ها بسیار جالب توانایی خود کنترلی را دارند. ممکن است یک روز چیزی نخورند و روز بعد خیلی زیاد بخورند. ولی اگر به مواد دریافتیشان در یک هفته با یک ماه نگاه کنید میبینید که به اندازه کافی از همه گروههای غذایی خورده است. تا جایی که شما غذاهای متنوعی را دراختیارشان قرار می دهید، با خیال راحت بنشینید و از غذای خودتان لذت ببرید.

.

منبع : ooma.ir