آکاایران: درمان تهوع کودک در سفر

آکاایران: ایام عید فرا رسیده و مسافرت رفتن خانواده ها بیشتر شده است. مشکلی که اکثر خانواده ها با کودکانشان دارند حالت تهوع و استفراغ در طول سفر است. این اتفاق حتی برای افراد بزرگسال نیز می افتد. این حالت تهوع و حال بد در سفر می تواند به راحتی از هیجان و خوشی سفر شما بکاهد. برای پیشگیری از این حال مقاله زیر را مطالعه کنید.

کودکتان مدام احساس تهوع دارد و شما با یک پلاستیک فریزر، آماده کنار او نشسته‌ اید تا هر‌وقت زمانش رسید، دست به کار شوید و  اوضاع را سر و سامان دهید. از اینکه هربار در مسافرت باید حواستان به بچه باشد تا استفراغ نکند کلافه‌ شده اید و هیچ راه درمانی هم به ذهنتان نمی ‌رسد. اما دکتر پریسا ضیغمی، متخصص کودکان و نوزادان راهکار‌هایی را برای جلوگیری از استفراغ  بچه‌ها  ارائه داده است.
دکتر پریسا ضیغمی، متخصص کودکان و نوزادان، حالت تهوع و استفراغ در کودکان را در هنگام مسافرت بیماری شایعی می‌داند و درباره آن می‌گوید:« در علم پزشکی به حالت تهوع و استفراغ کودکان در مسافرت، «بیماری ناشی از حرکت» می‌گویند. این بیماری اغلب در بین کودکان ۲ تا ۵ سال شایع است و این حالت به دلیل عدم هماهنگی سیستم وستیبولار کودک پیش می‌آید. به زبان ساده‌ تر، در حالت حرکت، زمانی که چشم اشیاء و اجسام را بیند و سیستم عصبی نتواند خود را با آن هماهنگ کند احساس سرگیجه و تهوع پیش می‌آید که برای بچه‌ها آزار‌دهنده است.» 
در گوش داخلی ساختمانی به نام دستگاه وستیبولار (دهلیزی) وجود دارد که به آن سیستم تعادلی هم گفته می شود. این سیستم معمولا اطلاعاتی را از محیط حرکتی و موقعیت در فضا فراهم می‌کند و به مغز می فرستد. شناخته شده ‌ترین عملکرد این سیستم در بدن، حفظ تعادل است و به دلیل ارتباطات عصبی، نقش‌مهمی در هماهنگی حرکتی و بینایی دارد. 

«بیماری ناشی از حرکت» بیشتر به دلیل حرکت مایع پشت گوش میانی رخ می‌دهد. این اتفاق در بزرگ‌ تر‌ها هم بار‌ها پیش می‌آید و اگر آنها در حال حرکت باشند و به اشیاء و مناظر ثابت نگاه کنند یا موقعیت‌شان ثابت باشد و به اشیاء متحرک نگاه کنند حالت تهوع پیدا می‌کنند.
دکتر ضیغمی کنترل این بیماری را مشکل می داند و توضیح می‌دهد:« از این بیماری تنها می‌توان جلوگیری کرد. اما برای بچه‌های کمتر از یک سال آنتی‌هیستامین «دیمن هیدرینات» و برای بچه‌های بزرگتر بسته به وزن ‌شان، دیفن هیدرامین تجویز می‌شود. چون این دارو آرام‌ بخش است و به کودک حالت خواب آلودگی می‌دهد.»  
دکتر ضیغمی درباره درمان این بیماری می‌گوید:« برای جلوگیری و درمان این بیماری نیم ساعت قبل از سفر به کودک دارو بدهید، در زمان سفر با چشم‌بند چشمان او را ببندید تا نتواند به بیرون نگاه کند و حالت استفراغ به سراغش بیاید. حالت درازکش بهترین حالت برای رفع حالت تهوع است اما اگر کودکتان هیچ طوری راضی نمی‌شود که دراز بکشد، در همان حالت نشسته سرش را به سمت عقب ببرید.»
این متخصص کودکان و نوزادان در موارد حاد این بیماری توصیه می‌کند:« اگر کودک دچاراستفراغ ‌های شدید شود و حالت ‌های این بیماری در او حاد باشند، برای درمان او از داروهای مسکن و یا سرم ORS خوراکی استفاده می‌کنند. همچنین برای کودکان بالای ۴ سال دی نیترون و برای کودکان کوچکتر از این سن، متوکلوپرامید تجویز می‌شود.»
پدر و مادر‌ها باید بدانند که ضعف یا تشنج اعصاب، میگرن و بیماری‌هایی از این قبیل، بیماری ناشی از حرکت را تشدید می‌کند. بر همین اساس دکتر ضیغمی بر تغذیه این بچه‌ها تأکید می‌کند و می‌گوید:« برای اینکه بچه‌ها در سفر، ماشین، اتوبوس و یا قطار را کثیف نکنند، باید هوشیار باشید و قبل از سفر به کودک غذا‌های چرب و نفاخ و پر ادویه ندهید. به نظرم در این مواقع دوغ شور می‌تواند در رفع حالت تهوع موثر باشد. همچنین مادران باید وضعیت بچه را ثابت نگه دارند تا حرکت مداوم باعث استفراغ او نشود.» 
در کودکان ۲ یا ۳ سال ممکن است این بیماری باعث شود آنها از سفر رفتن بترسند و نسبت به این موضوع فوبیا پیدا کنند. اما روانپزشکان و روانشناسان می‌توانند «بیماری حرکت»  این کودکان را با بازی‌ درمانی و تمریناتی که به هماهنگی سیستم وستیبولار آنها کمک کند، بهبود ببخشند و فوبیای آنها را درمان کنند.


.

منبع : ooma.ir