آکاایران: 5 مشکل رایج بد غذایی کودکان با 5 راه حل

آکاایران: متاسفانه کودکان امروز بسیار لجباز و بد غذا و کم اشتها شده اند و به گفته مادران مرتب نسبت به خوردن غذا غر میزنند و مادران هم شاکی هستند. اما اول همه تقصیرات را به گردن کودکان نیاندازیم وقتی در خانواده ای اعضای خانواده بندرت شیر می خورند چه توقعی است که کودک آن خانواده شیر بخورد! در ادامه چند راه حل را برای این معظلات پیشنهاد می دهیم:

برخی مشکلات بد غذایی در کودکان  و راه حل های مناسب آن به شرح زیر است:

مشکل: از خوردن گوشت امتناع می کند.
راه حل: قطعات کوچکی از گوشت قرمز یا گوشت سفید را که لطیف و آبدار باشد به کودک عرضه نمائید، گوشت را همراه با غذاهای دیگر مثلا ماکارونی، سوپ، خورش ها، پیتزا، آبگوشت و ... به کودک بدهید.از حبوبات، پنیر، تخم مرغ و ماهی های فاقد استخوان مثل کنسرو ماهی تن یا ماهی آزاد استفاده نمائید.

مشکل: به اندازه کافی شیر نمی نوشد.
راه حل: به او ماست و پنیر بدهید. پنیر را در طبخ غذاها به کار ببرید مثلا ماکارونی با پنیر، پیتزا (که در منزل تهیه می کنید)، سپس پنیر و ... از شیر برای تهیه دسرها یا غذاهای حاوی شیر استفاده نمائید.

مشکل: بیش از اندازه معمول شیر می نوشد.
راه حل: بین وعده های غذا، برای رفع تشنگی به او آب دهید. شیر مصرفی را به یک وعده در هر نوبت غذای اصلی محدود کنید، آن را در پایان وعده غذا به کودک بدهید و در صورت درخواست شیر بیشتر، به او آب بدهید. اگر دوست دارد شیر را با شیشه بنوشد به تدریج او را به استفاده از لیوان عادت دهید. نحوه تشویق کردن کودکان بسیار با اهمیت است.

مشکل: از خوردن سبزی و میوه امتناع می کند.
راه حل: اگر کودک از خوردن سبزی اجتناب می کند به جای سبزی، به او میوه بدهید و بالعکس. سبزی ها را به نحوی طبخ کنید که آبدار باشد و بیش از حد پخته نشوند. قطعات مناسب سبزی را که بخارپز شده اند یا در صورت مناسب بودن سن و شرایط کودک خام هستند به او عرضه کنید و اجازه دهید آنها را با دست های خود بردارد و بخورد. از سس ها یا ماست به همراه سبزی ها استفاده کنید. سبزی ها را در سوپ و یا سایر غذاهای او بریزید میوه ها را به شکل های متنوع به کودک عرضه نمائید مثلا تازه، پخته، آب میوه و ... به عرضه کردن انواع مختلف میوه و سبزی به کودک ادامه دهید.

مشکل: بیش از حد شیرینی می خورد.
راه حل: خرید و تهیه غذاهای شیرین را در خانه محدود نمائید. از این مواد غذایی به عنوان پاداش و جایزه استفاده نکنید. مواد غذایی شیرین را به جای میان وعده، به همراه وعده های اصلی به کار برید تا خطر پوسیدگی دندان کمتر شود. در صورت تهیه انواع شیرینی ها در منزل، میزان شکر را نصف کنید.

 

.

منبع : ooma.ir