آکاایران: چگونه از کودک هموفیلی خود مراقبت کنید؟

آکاایران: هموفیلی یک بیماری ارثی است که در آن فرد به علت کمبود و یا نبود یکی از فاکتورهای انعقادی خون، دچار خون ریزی به صورت طولانی شدن زمان خون ریزی می شود
▪ والدین باید نسبت به کودک هموفیلی خود رفتاری عادی دارا باشند و با حفظ اعتدال صدمه ای به اخلاق او نزنند. اگر شما واقع بین باشید و با خونسردی و دلگرمی با کودک تان برخورد کنید، او با روحیه ای مثبت بزرگ می شود و می آموزد که محدودیت های بیماری اش را قبول کند.
▪ توجه داشته باشید لازم است، وقتی کودک دچار خون ریزی شد، هر چه سریع تر او را به درمانگاه هموفیلی ببرید تا به موقع فاکتورهای لازم را دریافت کند زیرا این عمل باعث قطع سریع تر خون ریزی می شود. کودک هموفیلی هنگام خون ریزی احتیاج به بستری شدن ندارد ولی بهتر است فعالیت هایش را برای چند روز متوقف کند.
▪ چنانچه گرایش های خون ریزی در زمان تولد شناسایی شود، نباید شیرخوار را ختنه نمود.
▪ ناخن های شیرخوار را باید کوتاه نگاه داشت چون هرگونه خراش می تواند سبب خون ریزی شود.
▪ استفاده از سنجاق کهنه باید خیلی با احتیاط باشد.
▪ چون آسپیرین زمان خون ریزی را، حتی در افراد سالم طولانی تر می کند، اجتناب از دادن آسپیرین و داروهای حاوی آسپیرین به کودک هموفیلی بسیار حایز اهمیت است. در صورت لزوم، به جای آسپیرین از استامینوفن به عنوان تب بر و مسکن استفاده نمایید.
▪ یکی از وظایف والدین کودک هموفیلی، ایجاد محیط امن و فاقد خطر برای کودک به خصوص در سال اول زندگی است.
▪ هم زمان با افزایش تحرک، باید اسباب بازی های نرم و فاقد لبه تیز در اختیار کودک تان بگذارید.
▪ هنگام رانندگی کودک را در صندلی مخصوص کودکان قرار دهید.
▪ در هنگام کوهنوردی و دوچرخه سواری استفاده از کلاه ایمنی پلاستیکی سبک و نرم، مفید است.
▪ هنگام خرید وسایلی مانند دوچرخه و ماشین های کوچک سواری ، توجه کنید که از ایمنی کافی برخوردار باشند.


مراقبت از دندان
معاینه مرتب دندانپزشکی، باید از سنین ۲ تا ۳ سالگی شروع شود. اگر آب آشامیدنی مصرفی شما فاقد فلوراید است، باید طبق دستور پزشک از قطره فلوراید یا خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید. کودک نباید از مسواک زدن ترس داشته باشد. برای کاهش احتمال خون ریزی مسواک نرم در اختیار کودک تان قرار دهید. استفاده از نخ دندان در اوایل ممکن است باعث خون ریزی مختصر گردد، اما به مرور لثه ها محکم تر و سالم تر شده و تراوش خون قطع می شود.
مسواک زدن مرتب و نخ دندان کشیدن باید به صورت عادت درآید.مراقبت از کودک در حین ترزیق فاکتور انعقادیبدیهی است که اولین تزریق به کودک تان برای شما و او تجربه تلخی است ولی لازم است در تمام طول تزریق در کنار او باشید و در حد امکان به کودک تان بفهمانید که این کار برای حفظ سلامت و از بین بردن ناراحتی او انجام می شود. به تدریج که کودک شما رشد می کند با بزرگ شدن رگ ها، تزریق راحت تر انجام می شود. قبل از تزریق و پس از پایان تزریق، کودک خود را در آغوش گرفته و نوازش کنید. این عمل باعث ایجاد آرامش در کودک شما می شود.

 


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :