آکاایران: اگر کودکانتان اسهال دارد بخوانید

آکاایران: تابستان فصلی که بیماری های اسهالی بیشتر در میان کودکان شیوع دارد. علاوه بر این کودکان در این فصل بیشتر بیرون از خانه بوده و در پارک بازی می کنند بنابراین احتمال آلودگی دست های آنها و ابتلا به اسهال بیشتر است. اما نکته مهم پیشگیری از بروز این بیماری ناتوان کننده و خطرناک در کودکان است.


● مراقبت و درمان کودک مبتلا به اسهال در منزل
بیماری اسهال می تواند موجب سوءتغذیه و مرگ شود که علت مرگ هم دفع مقادیر زیادی آب و نمک از بدن می باشد. وقتی می گوییم یک کودک اسهال گرفته که هم آب بیشتری از مدفوع دفع می شود و هم دفعات دفع نسبت به قبل بیشتر شده باشد.


● برای درمان اسهال باید چند نکته را در نظر بگیرید
جلوگیری از بروز کم آبی، تغذیه کودکان بالای ۶ ماه درمان سریع و موثر کم آبی بنابراین لازم است که به کودک بیش از میزان معمولی مایعات بنوشانید، به مایعات فاقد نمک مقداری نمک اضافه کنید. مایعات مناسب شامل: آب ساده، چای کم رنگ، دوغ، آب میوه طبیعی و تازه، مایعاتی که با جوشاندن غلات به دست می آیند مانند فرنی، حریر بادام، سوپ سبزیجات یا سوپ جوجه. به دفعات مکرر از غذاهای مغذی و سهل الهضم ولی در حجم کم بدهید.حبوبات پخته مثل سوپ های ساده برنج و گوشت، ماست و دوغ، گوشت، روغن، پوره سیب زمینی روش تهیه: خیس کردن حبوبات به مدت ۴۸ ساعت سپس پختن کامل و له یا آسیاب کردن جهت هضم آسان تر (به صورت فرنی، حریره، سوپ) غذا تازه باشد.


● درمان سریع و موثر کم آبی
علایمی که در زیر می بینید نشانه کم آبی می باشند. پس سریعا کودک را به یک مرکز درمانی برسانید تا برحسب شدت علایم تحت درمان قرار گیرد. با وجود هر یک از علایم زیر: عدم بهبود کودک طی ۳ روز، تب بالا، تشنج، خواب آلودگی و بی حالی، نفس کشیدن عمیق و تند و کاهش دفعات ادرار کردن فورا به پزشک معالج خود مراجعه کنید. این علایم نشانه کم آبی هستند:
۱) چشم های گود رفته و گریه فاقد اشک
۲) خیلی تشنه استفراغ های مکرر دهان خشک
۳) نداشتن اشتها به غذا و مایع
۴) پوست چروکیده شل، کاهش ناگهانی وزن
۵) وجود خون در مدفوع، افزایش دفع مدفوع آبکی، کاهش ادرار، ادرار تیره رنگ
۶) کاهش نبض، کاهش فشارخون

 

healthykids


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :